Jágr dřel, ale výhru obstarali jeho parťáci. Pastrňák zazářil čtyřmi body

Aktualizováno 14. 10. 2016 8:05
Jaromír Jágr z Floridy na úvod stávajícího ročníku nebodoval, byť byl střelecky nejaktivnějším mužem na ledě. Šťastnější zápas prožil bostonský David Pastrňák, který získal čtyři body (2+2).
David Pastrňák slaví se svými spoluhráči v prvním klání nové sezony NHL. | Video: www.youtube.com

Praha - Kdo v noci sledoval, jak Jaromír Jágr zahajuje novou sezonu NHL, měl možná zvolit jiný program. Ne že by česká osmašedesátka nudila, ovšem v jiném klání nevídaně zazářil David Pastrňák, který si při výhře Bostonu nad Columbusem 6:3 připsal čtyři kanadské body.

Bruins se nepovedla první třetina a po dvaceti minutách prohrávali 0:2. V úvodu druhé části ale zavelel k obratu Pastrňák. Brad Marchand, který v utkání posbíral pět kanadských bodů za dva góly a tři asistence, vypíchl puk soupeři u zadního mantinelu, zpoza branky přihrál na volného českého spoluhráče a ten poprvé překonal Sergeje Bobrovského.

Obránce Seth Jones sice o čtyři minuty později vrátil domácím dvoubrankový náskok, ve zbytku utkání už ale pálili do černého jen hosté. Ještě do druhé přestávky srovnal skóre dvěma trefami David Backes, ve třetím dějství pak Marchand dvěma góly strhl vítězství na stranu Bostonu, které v poslední minutě pojistil Pastrňák trefou do prázdné branky při power play.

Jágr hodně střílel, ale neprosadil se

Také Jaromír Jágr mohl povýšit mezi hvězdy zápasu, v prodloužení tři na tři ale nevyužil ani jednu ze dvou šancí. A když výrazné střídání vydýchával na střídačce, zazářil Aleksander Barkov, jenž snadno skóroval poté, co pro něj vybojoval puk bek Michael Matheson. Florida tak doma porazila New Jersey 2:1.

V základní hrací době se gólem blýskl Jonathan Marchessault, druhý Jágrův parťák z elitní lajny, který má nahradit vážně zraněného Jonathana Huberdeaua.

Český veterán trefě přihlížel z bezprostřední blízkosti, neboť se snažil clonit gólmanovi. Na něj v průběhu utkání vyslal sedm střel (nikdo v tomto ohledu nebyl aktivnější), celkově na ledě strávil hodně přes 19 minut. Víc prostoru měli pouze dva floridští útočníci – Barkov a Vincent Trocheck.

V barvách New Jersey nemohl na nedostatek práce naříkat Pavel Zacha,ve třetí lajně pobyl na hřišti přes 15 minut, během nichž získal jeden bod za asistenci.

Mrázek inkasoval šestkrát

Divokou přestřelku viděli fanoušci v Tampě, kde domácí Lightning přemohli Detroit 6:4, přestože prohrávali 0:2 a 1:3. Jednou asistencí se na triumfu Blesků podílel Ondřej Palát, který se navíc ve třetí třetině popral se švédským obráncem Jonathanem Ericssonem. Pětiminutový trest za bitku si z utkání odnesl také český obránce v dresu vítězů Andrej Šustr. V brance Red Wings odchytal celý zápas Petr Mrázek a z 35 střel inkasoval pět gólů, poslední šestý vstřelili domácí do prázdné branky při power play.

Souboj Ondřeje Paláta a Jonathana Ericssona
Souboj Ondřeje Paláta a Jonathana Ericssona | Video: Youtube.com

Gólovou asistenci si připsal také další český útočník Radek Faksa, po jehož přihrávce pečetil výhru Dallasu nad Anaheimem 4:2 Adam Cracknell. Vítězně vstoupili do nové sezony obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu, kteří bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho porazili Washington 3:2 po samostatných nájezdech.

NHL:

Buffalo - Montreal 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 21. Moulson - 9. a 47. Gallagher, 24. Mitchell, 52. Shaw. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Weber, 3. Montoya (všichni Montreal).

Columbus - Boston 3:6 (2:0, 1:3, 0:3)

Branky: 3. Wennberg, 18. Atkinson, 27. Jones - 23. a 60. Pastrňák (na druhou Krejčí), 34. a 38. Backes (na druhou Pastrňák), 50. a 56. Marchand (na první Pastrňák). Střely na branku: 31:37. Diváci: 18.144. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Backes, 3. Pastrňák (všichni Boston).

NY Rangers - NY Islanders 5:3 (1:0, 1:0, 3:3)

Branky: 14. Grabner, 38. Zuccarello, 50. Kreider, 57. Pirri, 58. Miller - 41. Leddy, 45. Clutterbuck, 59. Nelson. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18.200. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Pirri, 3. Zibanejad (všichni Rangers).

Florida - New Jersey 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 10. Marchessault, 63. Barkov - 20. Parenteau (Zacha). Střely na branku: 34:24. Diváci: 17.128. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Luongo (oba Florida), 3. Schneider (New Jersey).

Dallas - Anaheim 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 4. Johns, 23. Korpikoski, 42. Roussel, 50. Cracknell (Faksa) - 15. a 42. Cogliano. Střely na branku: 20:35. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Cracknell (oba Dallas), 3. Cogliano (Anaheim).

Pittsburgh - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 29. Hörnqvist, 39. Malkin, rozhodující sam. nájezd Kessel - 1. a 47. Burakovsky. Střely na branku: 30:41. Diváci: 18.630. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Burakovskij (Washington).

St. Louis - Minnesota 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 11. Steen, 33. Jakupov, 45. Pääjärvi - 24. Suter, 53. Coyle. Střely na branku: 31:21. Diváci: 19.673. Hvězdy zápasu: 1. Jakupov, 2. Berglund, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Winnipeg - Carolina 5:4 v prodl. (1:1, 0:2, 3:1 - 1:0)

Branky: 5. Matthias, 46. Wheeler, 54. Laine, 59. Perreault, 63. Scheifele - 12. Skinner, 25. Stempniak, 30. J. Staal, 46. Rask. Střely na branku: 26:27. Diváci: 15.296. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler (Winnipeg), 2. Stempniak (Carolina), 3. Laine (Winnipeg).

Tampa Bay - Detroit 6:4 (0:2, 2:1, 4:1)

Branky: 28. Drouin, 34. Paquette, 44. Boyle, 49. Johnson (Palát), 57. Killorn, 59. Filppula - 4. a 9. Vanek, 29. Nielsen, 58. Dekeyser. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 35 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Drouin (oba Tampa), 3. Vanek (Detroit).