reklama

Nejlepší čísla od Jágra a Lemieuxe. Je to hokejový fanatik, líčí Bure zrod lídra NHL

Nikita Kučerov v dresu Tampy. Nikita Kučerov v dresu Tampy. autor: Reuters
Connor McDavid, který prožívá další skvělou sezonu a podle mnohých je nejlepším hokejistou současnosti, na něj v produktivitě NHL ztrácí 16 bodů. Možná překvapivě výrazný rozdíl dobře ilustruje momentální dominanci ruského křídelníka Nikity Kučerova.

V šatně toho moc nenamluví, radši si vytáhne míček a trénuje techniku hole. Byť by jeden řekl, že už není co zlepšovat. Kučerov netáhne zámořskou Tampu slovy, ale především svým umem. Letos jako první pokořil stobodovou hranici.

"Každý kouká na body a vidí dobrá čísla, ale myslím, že celkově můžu hrát o dost lépe," prohlásil na konci ledna 25letý Kučerov. "V hodně zápasech nemám tolik šancí, nepřesně nahrávám nebo mi ujíždí puk. Vždycky existuje nějaký prostor ke zlepšení."

Vousatý Rus v kariéře poprvé dosáhl na stobodovou hranici loni. Aktuální sezonu rozjel střídmě, ale po "rozehřívacím" říjnu postupně nabral senzační formu. Metu 70 bodů dobyl ve 43 duelech, tedy nejrychleji od Jaromíra Jágra, jemuž na přelomu tisíciletí stačilo 38 zápasů.

Po 62 kláních měl Kučerov na kontě magickou stovku. Tak rychlý byl naposledy Mario Lemieux, který v roce 1997 potřeboval na kulaté trojciferné číslo o utkání méně.

Jestliže Kučerov nezvolní a půjde dál po stopách pittsburských legend, dosáhne na 130 bodů, což ještě žádný Rus nedokázal. Dosavadní rekord drží se 127 body Alexandr Mogilnyj.

"Je těžké těm číslům uvěřit," říká k fazóně Kučerova jeho centr Brayden Point. "Pokud ale sledujete zápasy a vidíte šance, které vytváří, tak chápete, proč sbírá tolik bodů. Dělá lepším náš tým, naši lajnu, prostě každého, kdo je zrovna na ledě."

Pointova slova potvrzuje propad útočníka Vladislava Namestnikova. Ten před rokem vedle Kučerova hýřil produktivitou, po výměně do Rangers je však - alespoň řečí čísel - poloviční.

Podle Stevena Stamkose, další hvězdy Tampy, je Kučerov v tuto chvíli nejlepším hokejistou planety: "Kéž bych četl hru a ovládal puk tak jako on. Jsem si jistý, že po tom touží hodně hráčů."

Ruský šikula přitom coby teenager nepatřil mezi supertalenty. Hrál sice za mládežnické reprezentace, ale draftem prošel "až" na konci druhého kola. Oproti McDavidovi či Patricku Kaneovi nemusel čelit hladovým reportérům.

Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Prohlédněte zde

Nováčkovskou sezonu za Tampu rozehrál ve 20 letech. Nasbíral 18 bodů. Před širokou veřejností byl tedy pořád jaksi ukrytý. Jeho čísla ovšem každým rokem rostla - 65, 66, 85, 100.

Teď je nepřehlédnutelný. Mezi absolutní špičku postupně vzlétl díky píli a lásce ke sportu. "Kučerov je prostě hokejový fanatik," tvrdí někdejší ostrostřelec Pavel Bure. "Doma si postavil vlastní hřiště, čte jenom o hokeji, mluví o hokeji. Lidé jsou různí, ale je skvělé, když je někdo tolik zanícený do toho, co dělá."

Spolu s ruským šikulou vládne NHL Tampa, která letos také jako první zdolala stobodovou hranici. V poslední čtvrtině základní části suverénně vede ligovou tabulku a ráda by konečně potvrdila roli největší favorita na Stanleyův pohár.

Zatím můžou fanoušci Tampy vyhlížet individuální trofeje. Kučerov by mohl získat Hart Trophy (nejužitečnější hráč) a Art Ross Trophy pro krále produktivity.

Ale pozor, podobně našlápnuto měl Kučerov už loni, jenže nakonec nestačil na drtivý finiš McDavida. Souboj s opěvovaným Kanaďanem se rýsuje i letos. Ještě těžším sokem by mohl být chicagský Kane. Ze hry není ani coloradské duo Nathan MacKinnon - Mikko Rantanen.

Takhle Kučerova minulý týden zasáhl Radko Gudas. Řízný bek Philadelphie vyfasoval stopku na dva zápasy:

reklama