reklama

Češi září v boji o Calder Cup, Nosek míří do NHL. Kouč Detroitu o něm už nepochybuje

Tomáš Nosek Tomáš Nosek autor: ČTK
Loni ve finále hokejové AHL zazářil Lukáš Sedlák. Farmu Columbusu dotáhl svými góly k titulu a po létě zakotvil v hlavním týmu. Stejně pohádkový osud může letos potkat Tomáše Noska, který září na farmě Detroitu. Po boku navíc má Martina Frka, dalšího uchazeče o povýšení.

Praha - Zatímco o Stanleyův pohár nebojuje ani jeden, na Calder Cup, určený šampionům farmářské AHL, myslí hned tři Češi.

Frk s Noskem opět bodovali, třetí finále AHL ale ovládlo Syracuse Frk s Noskem opět bodovali, třetí finále AHL ale ovládlo Syracuse Čtěte zde

Bek Dominik Mašín nastupuje za Syracuse Crunch (farmu Tampy), coby nováček nemá výraznou roli. To útočníci Tomáš Nosek a Martin Frk vyloženě táhnou Grand Rapids Griffins (farmu Detroitu). Ve třech finálových kláních dohromady posbírali devět bodů a těší je vedení 2:1.

Nehrají však pouze o blyštivý pohár, myslí také na budoucnost. Na povýšení do hlavního týmu Red Wings, kteří po zpackaném ročníku hodlají dát šanci neokoukaným tvářím.

Z bojovníků v AHL je nejblíže elitě 24letý Nosek. Podle názorů zpoza oceánu má navrch nad Frkem i dalšími konkurenty, z nichž je třeba zmínit hlavně Tylera Bertuzziho a Jevgenije Svečnikova.

Pochvala od Zetterberga

Nosek, který nikdy neprošel draftem, zamířil do Detroitu před třemi roky. Hned udělal dojem. Z předsezonních kempů odcházel na farmu mezi posledními a letos na jaře jedenáctkrát okusil NHL. Dal jeden gól.

Jágr nepůjde do Vegas ani nikam jinam, prý zůstane na Floridě. Novou smlouvu už stačí jen podepsat Jágr nepůjde do Vegas ani nikam jinam, prý zůstane na Floridě. Novou smlouvu už stačí jen podepsat Čtěte zde

"Je vážně silný na bruslích a také na puku," chválil forvarda Henrik Zetterberg. "Určitě nás posílí. Je skvělé, že dostal už teď šanci na pár zápasů, takovou ochutnávku před dalším ročníkem." Jako by kapitán Red Wings počítal s tím, že statný Čech se po létě stane pevnou součástí slavného klubu.

Nosek kvalitu každopádně potvrzuje. První finále AHL rozhodl 14 vteřin před třetí sirénou, v 16 kláních play-off nastřádal 10 gólů a celkem 19 bodů. Nikdo v  mančaftu nedosáhl na lepší čísla.

"Nosy je opravdu silný na puku a má dobrou rychlost," řekl zkraje května kouč Detroitu Jeff Blashill. "Dva roky zpátky jsem o tom pochyboval, teď v žádném případě. Vypadá jako chlapík, který může příští rok hrát dobře v NHL a pomoct týmu vítězit. Je silný, chytrý, dokáže kombinovat. Dělá spoustu dobrých věcí. Skvěle zvládá oslabení."  

O Noskově možném povýšení však definitivně rozhodne až zářijový kemp, kde chce zaujmout také Bertuzzi či Svečnikov. "Všechny uvidíme v kempu a vybereme jen ty, kteří naše mužstvo vylepší," podotkl nedávno Blashill.

Pět Čechů v Detroitu?

Jisté je, že během předsezonního drilu zazní hodně češtiny. Nosek bude moct v rodné řeči diskutovat s Petrem Mrázkem, Martinem Frkem, Liborem Šulákem a Filipem Hronkem.

Vznik české kolonie v největším městě Michiganu však vůbec není jistý. Zaručené místo v prvním týmu nemá ani hvězdný Mrázek, hrozí mu výměna či uvolnění do Las Vegas při rozšiřovacím draftu. Ze zbylé čtyřky je nejvážnějším uchazečem o rudý dres Nosek (byť i jeho si může teoreticky stáhnout nováček NHL).

Petr Mrázek, Detroit, sezona 2016/17 Petr Mrázek vyhrál s Grand Rapids prestižní Calder Cup před čtyřmi roky. Foto: ČTK

Hronek s největší pravděpodobností zůstane na farmě. Frk a Šulák jistou šanci na cestu vzhůru mají.

Výhodou Frka je, že může na vedení dělat dojem už teď. První kolo vyřazovacích bojů sice kvůli zranění vynechal, ale poté ve 13 kláních nasbíral stejný počet bodů (4+9). "Má velkou zbraň - dokáže skvěle střílet. Díky tomu je hodně platný v přesilovce," pochválil 23letého útočníka na konci května Ken Holland, generální manažer Detroitu.

Další dělovky Frk vyšle v noci na sobotu, kdy startuje čtvrté finále Calder Cupu, opět na půdě Crunch.

reklama