reklama

Olympiáda? Nepojedeme, předpokládá šéf NHL. Naštvaní Voráček a Chára nešetří kritikou

Jakub Voráček v dresu české reprezentace. Jakub Voráček v dresu české reprezentace. autor: Milan Kammermayer
Šéf IIHF René Fasel doufá, že odmítavý postoj NHL k olympiádě obměkčí neutuchající kritika hokejistů. V poslední době se tvrdě vyjádřili Jakub Voráček či Zdeno Chára.

Praha - Půlka ledna, konec ledna. Rozhodnutí o účasti hokejistů NHL na olympiádě mělo přijít už několikrát. Jenže nepřišlo. Co je horší, neústupné strany spolu naposledy jednaly zkraje února a momentálně nic neplánují.

V základní části byl z Čechů nejproduktivnější Pastrňák. Projděte si statistiky českých hráčů v NHL V základní části byl z Čechů nejproduktivnější Pastrňák. Projděte si statistiky českých hráčů v NHL Prohlédněte zde

Proto šéf NHL Gary Bettman hlásí: "Lidé by měli předpokládat, že nikam nepojedeme."

"Neprobíhají žádné schůzky," zdůvodňuje své silné stanovisko. "Chtěli jsme diskutovat o celé řadě věcí, které by mohly zmírnit negativní dopad na naši sezonu, ale nevyvolalo to žádný ohlas."

Když Bettman mluví o nežádoucím dopadu, má na mysli například zranění hvězd. Navíc je tady cukání Mezinárodního olympijského výboru, který na rozdíl od dřívějška nehodlá za nejlepší hokejisty platit. Odhadované náklady na jejich cestování, ubytování a pojištění skáčou - podle toho, kdo je počítá - mezi deseti a dvaceti miliony dolarů.

Voráček: Směšné a absurdní

René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace, stále slibuje, že minimálně deset milionů sežene, ale jak, to dost dobře neobjasnil.

Místo toho říká: "Tlak ze strany hráčů je pořád silnější a větší, takže doufám, že se najde řešení."

Hráčskou "vzpouru" odstartoval asi před dvěma roky Alexandr Ovečkin, který de facto prohlásil, že jednání bafuňářů ho nezajímají a že pod pěti kruhy prostě nastoupí.

Ostré prohlášení ruského kanonýra bylo dlouho tak trochu osamocené, ovšem s rostoucím napětím tvrdé vypálily i další hvězdy. "Je to směšné a absurdní," komentoval nedávno pesimistické vyhlídky Jakub Voráček.

"Je to přece olympiáda, nejde myslet jen na byznys," pokračoval český křídelník. "Věřte mi, že hráči chtějí jet. Chci vidět, jak někdo zastaví Ovečkina a Rusy."

Příprava před SP Česko-Rusko: Jakub Voráček K jednáním ohledně účasti hokejistů NHL na olympiádě se z Čechů nejostřeji vyjádřil Jakub Voráček. | Foto: Milan Kammermayer

Dlouhotrvající handrkování vadí rovněž Zdenu Chárovi, který řekl: "Každý takový spor vrhá špatné světlo na lidi, kteří v něm rozhodují, i na samotný sport. Jsme v situaci, kdy si lidé musí sednout za jeden stůl a najít řešení, místo toho hledají cesty, jak řešení nenajít."

Slyšet jsou také trenéři. "Sníte o tom, že vaše jméno jednou bude na Stanley Cupu, ale prostě neexistuje lepší akce než olympiáda, kde hrajete za vlast," pronesl Kanaďan Mike Babcock, nejuznávanější kouč současnosti. "Sice nevlastním žádný tým, ale myslím, že je důležité, aby liga pouštěla hráče na olympiádu pravidelně a neřešila, jestli se jí to zrovna hodí."

Majitel Ottawy by Karlssona nepustil

O "výlet" do jihokorejského Pchjongčchangu zkrátka stojí všichni kromě klíčových funkcionářů. Výjimkou nejsou megastar jako Sidney Crosby nebo Auston Matthews.

Olympiáda bez hvězd NHL může oživit reprezentační přípravu. A hodit Česku lano k medaili Olympiáda bez hvězd NHL může oživit reprezentační přípravu. A hodit Česku lano k medaili Čtěte zde

Jenže ne každý má vyloženě zatvrzelý postoj. Zatímco Ovečkin v únoru jednoduše odcestuje, Kanaďané Connor McDavid či Jonathan Toews dali najevo, že zákazu vzdorovat nebudou.

Ruský snajpr má výhodu, že majitel Washingtonu Ted Leonsis za ním stoprocentně stojí. Každý takové štěstí nemá. Vlastník Ottawy Eugene Melnyk by klenot v podobě Erika Karlssona rozhodně nepustil: "Takže já dám Švédsku svého nejlepšího hráče, aby porazil náš kanadský tým. To nedává smysl."

Byť hokejisté po olympiádě touží, jejich asociace NHLPA žádné kroky nepodnikla. Proto dostává větší váhu Bettmanovův názor, že NHL korejskou štaci vynechá.

reklama