Pastrňákovy asistence nestačily, o výhře Tampy rozhodl Palátův gól

Aktualizováno 26. 8. 2020 8:50
Hokejový útočník Ondřej Palát rozhodl gólem v prodloužení o vítězství Tampy Bay nad Bostonem 4:3. V dresu poražených Bruins dvakrát asistoval David Pastrňák. Nejproduktivnější Čech ve vyřazovacích bojích David Krejčí poprvé po sedmi zápasech nebodoval.
Ondřej Palát a Kevin Shattenkirk
Ondřej Palát a Kevin Shattenkirk | Foto: Reuters

Boston dvakrát v utkání vedl, Tampa ale náskok v obou případech zlikvidovala a v polovině třetí třetiny zásluhou druhé branky Blakea Colemana se ujala poprvé v sérii vedení. "Dokázali jsme rychle odpovědět na oba jejich vedoucí góly, tím jsme se udrželi ve hře," uvedl Palát, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Na 3:3 vyrovnal v 57. minutě svým druhém gólem v utkání Brad Marchand, který zakončil rychlou kombinaci Seana Kuralyho s Pastrňákem. Český vítěz Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce základní části NHL díky dvěma asistencím překonal hranici 50 bodů v 50 zápasech play off a stal se sedmým aktivním hráčem, kterému se to povedlo.

O rozhodující moment utkání se postaral v 65. minutě Palát, který nasměroval vyražený puk do poloodkryté branky Jaroslava Haláka. Devětadvacetiletý odchovanec Frýdku-Místku skóroval v letošním play off poprvé.

"Vyrovnali čtyři minuty před koncem a poslali zápas do prodloužení. My se tím ale nenechali rozhodit a zareagovali tím nejlepším možným způsobem. Řekl bych, že jsme si dnes zasloužili vyhrát," řekl obránce Victor Hedman.

Dvaadvaceti zásahy pomohl Tampě gólman Andrej Vasilevskij, který si připsal 22. vítězství v play off, a stal se nejúspěšnějším brankářem Lightning ve vyřazovacích bojích. V čele této klubové statistiky se osamostatnil před Benem Bishopem a Nikolajem Chabibulinem.

Jeho protějšek v bostonské brance Halák prohrál poprvé od svého překotného nástupu do letošního play off. "Cítil jsem se dobře, ale soupeř dnes ukázal, že nás čeká náročná série. Je vyrovnáno a série začíná znovu od nuly," řekl po utkání slovenský brankář.

Vancouver porazil zásluhou povedené první třetiny a dvou branek Boa Horvata Vegas 5:2 a vyrovnal stav série na 1:1. Třemi kanadskými body oslavil návrat po zranění Tyler Toffoli, stejnou bilancí se mohl pochlubit další útočník Elias Pettersson. Spolehlivý výkon podal brankář Jacob Markström, který si připsal 38 zákroků.

"Chtěli jsme jako tým odčinit nevydařený první zápas, se kterým jsme nebyli spokojeni," řekl Pettersson s odkazem na předešlou prohru 0:5. "Dnes jsme hráli dobře, ale musíme na to zapomenou a připravit se na třetí zápas," podotkl jednadvacetiletý švédský talent.

Český útočník Tomáš Nosek z Vegas do utkání kvůli poranění ruky nezasáhl.

2. kolo play off NHL:

Východní konference (Toronto) - 2. zápas:

Tampa Bay - Boston 4:3 v prodl. (stav série 1:1).

Branky: 13. a 51. Coleman, 36. Kučerov, 65. Palát - 35. a 57. Marchand (na obě Pastrňák) 4. N. Ritchie. Střely na branku: 40:25. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Palát (oba Tampa Bay), 3. Marchand (Boston). Stav série 1:1.

Západní konference (Edmonton) - 2. zápas:

Vegas - Vancouver 2:5 (stav série 1:1).

Branky: 27. Tuch, 59. Pacioretty - 11. a 41. Horvat, 2. Toffoli, 39. E. Pettersson, 60. Pearson. Střely na branku: 40:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Horvat, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série 1:1.