Pastrňák proti Washingtonu přerušil střelecké čekání a posunul Boston k mečbolu

22. 5. 2021 7:17
Hokejový útočník David Pastrňák vstřelil za asistence Davida Krejčího první gól v letošním play off NHL, navíc si připsal přihrávku a byl zvolen druhou hvězdou zápasu při výhře Bostonu 4:1 nad Washingtonem.
Boston Bruins se raduje z výhry
Boston Bruins se raduje z výhry | Foto: Reuters

Bruins vedou v sérii už 3:1 a dělí je jedno vítězství od postupu do druhého kola. Nashville zdolal gólem z 95. minuty Carolinu 5:4 v prodloužení a snížil stav série na 1:2.

Colorado zvítězilo 5:1 v St. Louis a vyhrálo i třetí zápas v sérii. Edmonton podlehl na svém ledě Winnipegu 0:1 v prodloužení a po domácích utkáních ztrácí v sérii 0:2.

Boston zlomil bezbrankový stav ve 28. minutě, když Brad Marchand tečoval v přesilové hře Pastrňákovu střelu. Český útočník zvýšil na začátku třetí třetiny, trefil se v početní převaze z pravého kruhu ke vzdálenější tyči. Pastrňák tím konečně zúročil svou aktivitu - v předchozích třech zápasech se neujala žádná z jeho devatenácti střel.

"Jsem rád, že jsem skóroval. Ale je úplně jedno, kdo je v zápasech hrdinou. Na tom nezáleží. Ze všeho nejdůležitější je, že vyhráváme, to je náš hlavní cíl," řekl Pastrňák, který byl původně označen i za autora úvodního gólu, než ho rozhodčí přisoudili Marchandovi. Havířovský rodák byl i s šesti pokusy nejpilnějším střelcem večera. "Plánujeme akce tak, aby je zakončoval, protože umí dávat góly," vysvětlil kouč Bostonu Bruce Cassidy.

Na Pastrňákův gól navázal o 34 sekund později Charlie Coyle. Alexandr Ovečkin sice ve 45. minutě v přesilové hře snížil, ale ve stejné herní situaci vrátil Matt Grzelcyk Bostonu třígólový náskok a stanovil konečnou podobu skóre. Poprvé v sérii se tak neprodlužovalo a Bruins, kteří v zápase využili tři početní výhody, zvítězili potřetí za sebou.

Úvodnímu gólu předcházel i tvrdý zákrok Dmitrije Orlova. Ruský obránce fauloval Kevana Millera, který zavezl puk do útočného pásma a přihrál jej doleva. Poté schytal úder, navíc se praštil při pádu hlavou o led a otřesený putoval do nemocnice. "Povyskočil si a hlavně ho trefil pozdě," zlobil se Cassidy. Rozhodčí nejdřív udělili vyšší trest, ale po shlédnutí záznamu ho snížili na dvě minuty a překlasifikovali na hrubost.

Faul už po 33 sekundách potrestal Marchand. "(Miller) je důležitou součástí našeho týmu. Bojuje za každého a to samé jsme chtěli udělat pro něj. Výsledek hovoří za vše a pozitivní je, že jsme neopláceli a nesbírali hloupá vyloučení. Odpověděli jsme správným způsobem a většinu zápasu jsme hráli, jak jsme si řekli. To je skvělé," těšilo Grzelcyka.

Boston využil celkem tři z pěti přesilových her. "Ano, to dnes rozhodlo," uznal kouč Washingtonu Peter Laviolette. "Disciplína je vždy důležitá, i když vyloučení se kupila na obou stranách. Některá se mi nelíbila, jiná vyplynula ze hry, protože se hrálo tvrdě. Musíme být ale disciplinovanější," podotkl. Boston byl i střelecky aktivnější (37:20) a jeho gólman Tuukka Rask se dostal do čela klubových statistik v počtu vychytaných výher v play off (54).

Carolina v úvodní třetině dvakrát prohrávala, ale v prostřední části dvěma trefami otočila na 3:2. Nashville kontroval stejným způsobem na přelomu druhé a třetí třetiny, ale těsné vedení neudržel. Obránce Brett Pesce poslal zápas gólem v 57. minutě střelou od modré čáry do prodloužení, které ukončil v čase 94:54 po průniku Matt Duchene.

"Každým zápasem se zlepšujeme a byli jsme odměněni důležitou výhrou. Jdeme správným směrem," těšilo útočníka Nashvillu Filipa Forsberga, který si připsal dva body (1+1)."Bojovali jsme a měli jsme spoustu šancí, abychom zápas ukončili. Nepovedlo se, ale každý tým si musí projít i nepřízní osudu. Play off je dlouhé a věřím, že nás tahle prohra posílí," uvedl Pesce, jenž strávil na ledě 39 minut, nejvíce ze všech.

V dresu poražených si Martin Nečas připsal tři záporné body ve statistice plus/minus, brankář Petr Mrázek zůstal opět na střídačce.

Pod první dvě výhry Colorada se podepsala elitní formace šestnácti body (6+10), přičemž Nathan MacKinnon dal ve druhém utkání hattrick. Vítěz základní části ale po přesunu do St. Louis ukázal, že není týmem o jedné řadě. Hrdinou se stal Ryan Graves, který ve 22. minutě otevřel skóre a připsal si pak i dvě přihrávky. Alex Newhook svým prvním gólem v NHL zvýšil na 2:0. Úspěšnou druhou třetinu završil třetí brankou Tyson Jost.

Hokejisté St. Louis snížili v oslabení, ale Colorado stvrdilo výhru dvěma góly v závěru. "Byli jsme produktivní," uvedl kouč Avalanche Jared Bednar, jehož elitní útok si připsal jen dvě přihrávky. "Byli jsme dobře připraveni a měli dobrou úvodní třetinu. Opět jsme ale nedali úvodní gól zápasu, to nás pronásleduje celou sezonu. Víme, že máme sílu, abychom to otočili a kluci dřeli, ale nevyšlo to," řekl trenér St. Louis Craig Berube.

Winnipeg i ve druhém utkání ubránil nejproduktivnější dvojici základní části Connora McDavida s Leonem Draisaitlem. Jediný gól dal v 65. minutě Paul Stastny střelou zpoza pravého kruhu přes obránce a gólman Connor Hellebuyck zneškodnil 38 střel.