6. 12. 2016 6:17
Útočník Bostonu David Pastrňák se proti Floridě trefil hned dvakrát a s 15 góly jej v tabulce střelců NHL dělí dvě trefy od lídra Sidneyho Crosbyho. Ten se jednou přesnou ranou podílel na triumfu Pittsburghu 8:5 nad Ottawou. Jaromír Jágr je pouhých šest bodů od druhého nejproduktivnějšího muže v historii NHL Marka Messiera.
Hokejisté Bostonu slaví gól Davida Pastrňáka v síti Floridy.
Hokejisté Bostonu slaví gól Davida Pastrňáka v síti Floridy. | Foto: Reuters

New York – David Pastrňák zařídil v pondělním utkání NHL dvěma góly výhru hokejistů Bostonu 4:3 v prodloužení nad Floridou, v jejímž dresu jednou skóroval Jaromír Jágr. Na dvě branky Bruins přihrál další český útočník David Krejčí.

Pastrňák, který byl vyhlášen první hvězdou večera, nejprve ve 37. minutě dostal svůj tým do vedení 2:1. Po závaru v útočném pásmu si před brankou počíhal na přihrávku Brada Marchanda od zadního mantinelu a pohotovou střelou překonal Roberta Luonga.

V 62. minutě byl pak autorem vítězného gólu, když u modré útočné čáry převzal puk od Krejčího, nádherně se protáhl kolem obránce Mathesona, položil si brankáře Luonga a efektně zavěsil do odkryté branky.

Crosby vede už jen o dva góly

Pro Pastrňáka to byl už 15. zásah v sezoně a v tabulce střelců ho dělí dvě trefy od lídra Sidneyho Crosbyho, jenž se jednou trefou podílel na triumfu Pittsburghu 8:5 nad Ottawou.

Jágr skóroval popáté, když ve 30. minutě přesnou střelou z mezikruží vyrovnával na 1:1. Čtyřiačtyřicetiletý veterán tak zaznamenal svůj 1881. bod v NHL a už jen šest bodů ho dělí od druhého nejproduktivnějšího muže v historii NHL Marka Messiera.

"Odvádí pro nás na ledě úžasnou práci," pochválil Pastrňáka spoluhráč David Backes. "Zas a znova si dokáže najít tu správnou pozici. A když vidím tu jeho koncovku, šikovné ruce, sebevědomí, povím vám, že bych nechtěl být brankářem," dodal Backes, po jehož gólu v 54. minutě vedli domácí 3:2. Alespoň bod zajistil hostům 89 sekund před třetí sirénou Jason Demers.

Parádní akce Pastrňáka proti Floridě:

Florida čeká na vítězné probuzení

"Tohle musíme brát pozitivně. Ukazuje to, že se našemu týmu malinko zvedá sebevědomí," poznamenal útočník Panterů Vincent Trocheck. Florida nicméně prohrála desáté z jedenácti utkání, v nichž po dvou třetinách prohrávala. Zároveň si Panteři připsali čtvrtou porážku z posledních pěti utkání, byť jen dvě ztratili v základní hrací době.

Naopak Boston zvítězil potřetí za sebou a v posledních pěti zápasech ztratil jediný bod. A to i díky Pastrňákovi, jenž je zdaleka nejlepším střelcem týmu – další v pořadí Marchand a Backes mají po sedmi gólech. "Jeho sebevědomí je teď na té nejvyšší úrovni. Není pochyb o tom, že od začátku sezony je naším nejlepším útočníkem. Je skvělé pozorovat, jak se pořád zlepšuje," vysekl poklonu dvacetiletému rodákovi z Havířova trenér Claude Julien.

Gagner dal dva góly a dva ještě nahrál

Pittsburgh předvedl proti Ottawě velkolepý obrat. Ve 28. minutě prohrával 2:4, o osm minut později už ale Penguins vedli 5:4. Svým premiérovým hattrickem v NHL se na vysokém vítězství podílel Bryan Rust, jenž ve 2. minutě otevřel skóre zápasu, v 53. minutě zvýšil z trestného střílení na 7:5 a v 58. minutě uzavřel střelecký účet večera trefou do prázdné branky při soupeřově power play.

Čtyřbodový večer prožil Sam Gagner, který dvěma góly a dvěma asistencemi pomohl Columbusu k vítězství 4:1 nad Arizonou. Sedmadvacetiletý Gagner přišel v létě do Columbusu jako volný hráč s cílem restartovat uvadající kariéru a zatím se mu to daří – s deseti góly ve 23 zápasech se dělí o pozici nejlepšího střelce týmu spolu s Nickem Folignem.

Výsledky NHL:

Boston–Florida 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 37. a 62. Pastrňák (na druhou Krejčí), 19. Schaller (Krejčí), 54. Backes - 30. Jágr, 48. Barkov, 59. Demers. Střely na branku: 36:30. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Backes (oba Boston), 3. Barkov (Florida).

Columbus–Arizona 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 12. a 52. Gagner, 26. Foligno, 56. Werenski - 10. Rieder. Střely na branku: 34:18. Diváci: 11.091. Hvězdy zápasu: 1. Gagner, 2. Atkinson, 3. Foligno (všichni Columbus).

Washington–Buffalo 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 54. a 63. Johansson, 26. Beagle - 6. Girgensons, 36. Okposo. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Beagle (oba Washington), 3. Ristolainen (Buffalo).

Pittsburgh–Ottawa 8:5 (2:2, 3:2, 3:1)

Branky: 2., 53. z tr. střílení a 58. Rust, 9. Crosby, 29. Cullen, 35. Kessel, 35. Schultz, 42. Malkin - 9. Turris, 14. Karlsson, 22. Stone, 28. Hoffman, 47. Phaneuf. Střely na branku: 46:34. Diváci: 18.414. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Malkin, 3. Kessel (všichni Pittsburgh).