reklama

Vyrovnal český rekord, připomíná Jágra před 20 lety. Od Pastrňáka čekají nečekané

David Pastrňák. David Pastrňák. autor: Reuters
David Pastrňák v hokejové NHL neprodloužil gólovou šňůru, ale ze své umělecké palety vytáhl jiný kousek. Díky pěti asistencím vyrovnal český rekord.

Pastrňák navíc poskočil na první příčku ligové produktivity. V 11 kláních nastřádal senzačních 23 bodů (11+12). Tak dobrý rozjezd měl z křídelníků naposledy Jaromír Jágr před 20 lety, který při stejné porci zápasů rovněž bodoval 23krát.

Kdyby Pastrňák boží fazónu nějakým zázrakem udržel, zapsal by nejlepší českou sezonu v historii NHL.

I s předpokládanými výpadky však míří vysoko - k 50 gólům a 100 bodům. V rozjetém ročníku nepřestává udivovat. Před časem zazářil čtyřmi góly, později uhranul technickými parádami. Teď pětkrát asistoval, což z Čechů v NHL zvládli akorát Robert Lang, Marek Židlický a pochopitelně Jágr.

Řádění bostonského šikuly pocítili v neděli na svém ledě newyorští Rangers, kteří padli 4:7. "Mám pocit, že ve druhé třetině (skončila 0:4, pozn.) si dělali, co chtěli," žehral hvězdný brankář Henrik Lundqvist. Do závěrečného dějství už nenaskočil.

Nezářil jen Čech s osmaosmdesátkou, ale celá elitní lajna Bostonu. Brad Marchand rovněž posbíral pět bodů (2+3) a Patrice Bergeron vstřelil hattrick (3+0).

U čtyř Pastrňákových asistencí na ledě trpěl český obránce Libor Hájek, jenž klání dokončil se čtyřmi minusovými body. "Chtěl jsem se na ně připravit a hrát tak, aniž bych měl v hlavě, jak dobří jsou. Pak by to bylo ještě těžší," popisoval nováček deníku New York Post, jak se na první formaci Bruins chystal. "Chtěl jsem prostě hrát svoji hru, ale bylo to těžké. Dokázali, že jsou nejlepší v lize."

Především 23letý Pastrňák teď přitahuje pozornost celé soutěže.

"Cítí, že dokáže cokoliv. A když se takhle cítí, je vážně nebezpečný," popisuje českého parťáka Marchand. "Dokáže soupeře přehrát všemožnými způsoby."

Udivil parádami, "ztrapnil" hvězdu. Vrchní kouzelník NHL, klaní se Pastrňákovi Udivil parádami, "ztrapnil" hvězdu. Vrchní kouzelník NHL, klaní se Pastrňákovi Čtěte zde

"Nikdy nevíte, co s pukem udělá. Dokonce ani my to nevíme," pokračuje zkušený Kanaďan.

Bergeron doplňuje, že spolu s Marchandem musí "čekat nečekané", když Pastrňák získá kotouč. "A také hodně mluví," popisuje. "Někdy třeba chce pozměnit taktiku při vhazování a podobně. Je hodně chytrý. Má v sobě ty správné instinkty."

Trenér Bruce Cassidy je z elitního útoku nadšený, ale na druhou stranu vidí, že Pastrňák má podíl téměř na dvou třetinách bostonských gólů. Proto čas od času uvažuje, že českého křídelníka pošle do jiné formace, aby lépe rozložil ofenzivní sílu mužstva.

S tímto manévrem však mnozí nesouhlasí. Takzvanou "Perfection Line" chce mít pohromadě například legenda Bruins Rick Middleton. "Nemůžete rozdělit ty hokejově obdařené, to nikdy nefunguje," řekl deníku Boston Herald. "Ani v mládežnickém hokeji nemůžete lepší hráče rozhodit do různých formací, protože pak nehrají se sobě rovnými. Nedostanou puk zpátky. Musíte sázet na ty nejlepší."

Nejproduktivnějším bostonským forvardem z jiných formací je čtyřbodový Jake DeBrusk.

Cassidy proto s velkým očekáváním vyhlíží návrat Davida Krejčího, který stále léčí zranění v horní části těla. Zatím však Boston vyhrává i s jedním fungujícím útokem. Štěstí, že je - slovy Hájka - nejlepší v NHL.

reklama