Pastrňák s Krejčím vykročili ke Stanley Cupu. Boston zdolal v prvním finále St. Louis

28. 5. 2019 7:34
Hokejisté Bostonu porazili v úvodním finále Stanley Cupu St. Louis 4:2, přestože prohrávali 0:2. Gólem a nahrávkou se na výhře podílel útočník Sean Kuraly, zvolený první hvězdou večera. Stejnou bilanci si na opačné straně připsal Brayden Schenn. Čeští útočníci vítězného celku David Krejčí a David Pastrňák nebodovali.
Útočník Bostonu David Pastrňák se snaží ohrozit branku St. Louis Blues v úvodním finále Stanley Cupu | Foto: Reuters

Reprízu finále z roku 1970 načali lépe Blues. Bostonu se v osmé minutě po Schennově střele nepodařilo vyhodit puk. Následně vypálil obránce Jay Bouwmeester, jehož zakončení se odrazilo zpátky k Schennovi, který z mezikruží překonal brankáře Tuukku Raska.

V 15. minutě si v přesilové hře domácí Marcus Johansson najel mezi hráče St. Louis, zblízka ale orazítkoval jen tyčku. Minutu po začátku druhé třetiny naopak udeřili Blues podruhé. Pastrňák chtěl za brankou Bruins zadovkou předat kotouč Zdenu Chárovi. Slovenský kapitán mužstva si však k zadnímu hrazení nesjel a puku se ujal Schenn, jenž mezi kruhy našel pohotově pálícího Vladimíra Tarasenka.

Podívejte se na chybu Davida Pastrňáka před druhým gólem:

Třiadvacetiletý Pastrňák byl na ledě i u prvního obdrženého gólu a z duelu si odnesl dva záporné body do statistiky plus/minus. Krejčí naopak zaznamenal kladný bod.

Boston přišel s odpovědí 76 vteřin po druhém inkasovaném gólu. Kuraly zavezl puk do útočného pásma a z pravého kruhu našel před brankou zakončujícího beka Connora Cliftona.

Ve 31. minutě poté hostující útočník Oskar Sundqvist zbytečně krosčekoval Cliftona a domácí následnou početní výhodu zužitkovali. Zadák Charlie McAvoy se ujal ve středním pásmu vyhozeného kotouče, nikým neatakován si nabruslil až před pravý kruh a vyrovnal. Boston v pátém utkání po sobě využil přesilovou hru.

Bruins si do konce druhé dvacetiminutovky vytvořili ještě několik šancí. Blízko gólu se ocitl Brad Marchand, jehož střela skončila na horní tyči. Prostřední dějství bylo zcela v režii domácích, kteří přestříleli Blues 18:3. "Ve druhé třetině jsme přestali bruslit, polevili a umožnili jim převzít otěže. Poté hráli lépe," prohlásil trenér St. Louis Craig Berube.

Ve 46. minutě dokonal Boston zásluhou Kuralyho obrat. Útočník Noel Acciari nahrál Kuralymu před branku a šestadvacetiletý centr vyzrál na gólmana Jordana Binningtona. Osmé vítězství Bruins po sobě stvrdil trefou do prázdné branky při power play Blues Marchand.

Pastrňák po zápase vyzdvihl čtvrtou formaci ve složení Acciari, Kuraly, Nordström, která se podepsala pod první a třetí branku. "Ti kluci byli neuvěřitelní, stejně jako v předchozí sérii s Carolinou. Výrazně se podílí na výsledcích. Je ohromně důležité, že všechny čtyři lajny dokážou skórovat," řekl havířovský rodák.

V polovině třetí části dostal diváky do varu obránce Torey Krug, který bez helmy předvedl ukázkový hit na Roberta Thomase. "Takový zákrok mužstvo nabudí," uvedl Pastrňák.

Za porážkou St. Louis stálo i časté vylučování a slabá střelba. Zatímco Boston inkasoval čtyři trestné minuty, Blues o šest více. "Ztratili jsme kvůli tomu klid. Spousta kluků sedí na střídačce a je těžší se pro ně dostat zpátky do hry," podotkl hostující útočník David Perron.

Na Raska vyslal tým z Missouri pouze 20 střel. "Je to gólman světové třídy. Nejenže jsme na něj moc nestříleli, navíc jsme před ním nevytvořili žádný závar, teče, clonění. Usnadnili jsme mu to," konstatoval Schenn.

Druhé utkání je na programu opět v Bostonu v noci ze středy na čtvrtek od 2:00 SELČ.

Finále Stanleyova poháru - 1. zápas:

Boston Bruins - St. Louis Blues 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. C. Clifton (Kuraly, Nordström), 33. McAvoy, 46. Kuraly (Acciari, Chára), 59. Marchand - 8. B. Schenn (Schwartz, Bouwmeester), 21. Tarasenko (B. Schenn). Rozhodčí: Kozari, Sutherland - Racicot, Devorski. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 38:20. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kuraly, 2. M. Johansson, 3. C. Clifton (všichni Boston). Stav série: 1:0.

Boston: T. Rask - McAvoy, Chára, Carlo, Krug, C. Clifton, Grzelcyk - Pastrňák, Bergeron, Marchand - Backes, Krejčí, DeBrusk - Heinen, Coyle, M. Johansson - Acciari, Kuraly, Nordström. Trenér: Bruce Cassidy.

St. Louis: Binnington - Pietrangelo, Edmundson, Parayko, Bouwmeester, Bortuzzo, C. Gunnarsson - Tarasenko, B. Schenn, Schwartz - D. Perron, Ryan O'Reilly, Blais - Thomas, Bozak, Maroon - A. Steen, Sundqvist, Barbašev. Trenér: Craig Berube.