reklama

Pastrňák útočí na Jágrovy rekordy. Gólové hody může odnést i Finský blesk

David Pastrňák David Pastrňák autor: ČTK
Jaromír Jágr sice stále ještě válí extraligu za Kladno, na jeho zámořské rekordy ale útočí David Pastrňák. V ohrožení je nejen nejlepší střelecký výkon českého hráče v zámoří, ale také nejlepší bodový zisk Evropana v NHL.

Po 24 zápasech, včetně toho dnešního proti Montrealu, v němž se blýskl hattrickem, má havířovský rodák v sezoně na kontě už 23 branek, 16 přihrávek a celkem 39 bodů.

Přehledně: Pastrňák se blíží gólové padesátce. Ale Jágrův rekord české hvězdě uniká Přehledně: Pastrňák se blíží gólové padesátce. Ale Jágrův rekord české hvězdě uniká Prohlédněte zde

Pokud by si Pastrňák tempo z úvodu sezony udržel, má velkou šanci překonat některé z vousatých rekordů, které drží Jaromír Jágr. Sedmačtyřicetiletý matador je všechny zaznamenal v sezoně 1995/96, kdy ovšem současný křídelník Bostonu ještě ani nebyl na světě. 

Kladenská legenda tehdy v dresu Pittsburghu nasázela 62 branek a přidala 87 asistencí, což dohromady dělá 149 bodů. Všechny tři údaje jsou pro hráče původem z Česka rekordní. A 149 je současně i maximem mezi všemi hráči z Evropy v historii. 

Přestřílet může i Finský blesk

Jako "nejsnazší" cíl se vzhledem ke skvělé Pastrňákově mušce jeví gólový rekord. Pokud by "Pasta" vytrval ve střílení gólů a neskolilo ho zranění, mohl by dosáhnout až k bezmála osmdesáti brankám za sezonu. Tím by překonal nejen Jágra, ale třeba také finské legendy Jarriho Kurriho (71) a Teemu Selänneho (76).

"Finský blesk" přitom svým výkonem ze sezony 1992/93 drží mezi střelci "evropský" rekord v NHL. Ten absolutní má ve své moci Wayne Gretzky, který na začátku divokých osmdesátých let v Edmontonu nasázel 92 a 87 branek. 

"Byl strašně milý." Naboural Pastrňákovi auto, hvězda mu přesto zapózovala "Byl strašně milý." Naboural Pastrňákovi auto, hvězda mu přesto zapózovala Čtěte zde

Nedostižně se přitom jeví i střelecké hody Bretta Hulla v sezoně 1990/91 (86 gólů) a Maria Lemieuxe o dva roky dříve (85 branek). 

Naopak v asistencích Pastrňák na legendy zatím spíše ztrácí. A to i přes fenomenální zápis z říjnového utkání proti Rangers, v němž zaznamenal pět přihrávek. Na konci roku by podle současných propočtů měl 55 asistencí, což je o 32 méně než Jágr při své rekordní jízdě v sezoně 1995/96. 

Jágra v bodech asi nedožene, i tak může být za 23 let nejlepší

Z tohoto důvodu nejspíš Pastrňák nedožene ani Jágrův evropský rekord v bodech za sezonu (149), podle aktuálních propočtů by měl za sezonu při stejné formě nasbírat přibližně 130 bodů. 

I tak by ovšem překonal výkony všech držitelů Art Ross Trophy za posledních 23 let. Naposledy se přes tuto metu posunul Mario Lemieux, který v již zmiňované sezoně 1995/96 tandemu s Jágrem v produktivitě posbíral 161 bodů. 

Je ale zapotřebí mít stále na mysli, že všechny tyto odhady vychází z předpokladu, že si Pastrňák udrží současnou formu, nepostihne ho zranění ani nebude muset vynechávat zápasy kvůli kázeňským prohřeškům. Ale i kdyby byl nakonec jeho bodový zisk mnohem nižší, už teď je jasné, že minimálně z českého pohledu bude jeho sezona mimořádná. 

Vyrovnal český rekord, připomíná Jágra před 20 lety. Od Pastrňáka čekají nečekané Vyrovnal český rekord, připomíná Jágra před 20 lety. Od Pastrňáka čekají nečekané Čtěte zde
reklama