reklama

Pastrňák dobývá žebříčky. Za tři roky bude nejlepším křídlem, věští mu v NHL

David Pastrňák David Pastrňák autor: Reuters
Útočník David Pastrňák je v hokejovém světě stále uznávanější. V minulém ročníku udělal dosud největší skok. Podle prognóz navíc vyletí ještě výš.

V aktuálním žebříčku dvaceti nejlepších křídelníků, který sestavila stanice NHL Network, patří Pastrňákovi druhá příčka. 

Čtyřiadvacetiletý Čech tak přeskočil spoluhráče z Bostonu Brada Marchanda či superhvězdy Patricka Kanea, Alexandra Ovečkina a Nikitu Kučerova. Zaostal pouze za Artěmijem Panarinem, jenž si v uplynulém roce podmanil New York.

Pastrňák zaujal už v lednu, kdy ho kanadská televize TSN vyhlásila třetím nejlepším hokejistou světa, když si meziročně polepšil o 22 míst. Měl nakročeno hned k několika prestižním trofejím, ale nakonec - spolu s Ovečkinem - ukořistil "jen" Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce ligy. Zároveň pronikl do prvního All-Star týmu.

V novinářském hlasování o Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče skončil čtvrtý za Leonem Draisaitlem, Nathanem MacKinnonem a Panarinem. Překonal však opěvovaného Connora McDavida či aktuálně nejlepšího beka Romana Josiho.

Objektivně udělal další velký skok. Už patří mezi nejvýraznější tváře absolutní hokejové špičky.

Zákaz fňukání, světlo už bliká jasně. Končí debata o těžké době, burcuje kouč juniorů Zákaz fňukání, světlo už bliká jasně. Končí debata o těžké době, burcuje kouč juniorů Čtěte zde

Ve zmíněném žebříčku křídelníků od NHL Network skončil před dvěma roky čtrnáctý, loni byl desátý. Teď získal pomyslné stříbro. Za 48 gólů a 95 bodů, což jsou nejlepší česká čísla od éry Jaromíra Jágra.

Mnozí se navíc domnívají, že Pastrňák může po vzoru slavné osmašedesátky vykráčet až na samotný vrchol. Když si nedávno osm novinářů oficiálního webu NHL zaspekulovalo, kdo bude nejlepším křídlem soutěže za tři roky, pouze český snajpr dostal alespoň dva hlasy.

"Pastrňákovi je 24 let, za tři roky mu bude 27. Tou dobou bude Kučerovovi 30, Panarinovi 32, Kaneovi 34, Marchandovi 35 a Ovečkinovi 38," spustil Nick Cotsonika. "Může Pastrňáka předběhnout někdo mladší? Jistě. Já ale věřím právě jemu. Je relativně mladý a nastřílel alespoň 34 gólů ve čtyřech sezonách v řadě. Celkový počet branek navíc pokaždé navýšil."

"Může se rovnat s kterýmkoliv křídelníkem v současné NHL," přidal Mike Zeisberger. "Ale je v tom i něco víc. Kdokoliv s Pastrňákem strávil nějaký čas, byl ovlivněný jeho pozitivní náturou. Ten všudypřítomný úsměv dokáže rozzářit celou kabinu, je nakažlivý. Když si všechno sečtete, Pastrňákovi vážně nic nechybí."

"Samozřejmě nesmíme opomenout, že za tři roky možná bude hledat nové parťáky do lajny, protože Bergeronovi bude 38 a Marchandovi 35," pokračoval Zeisberger. "Ale zas tak na tom nezáleží, protože Pastrňák dělá spoluhráče lepšími."

Elitní lajnu Bostonu čeká nevítaná zkouška už v příštím ročníku, neboť jeho začátek kvůli rekonvalescenci zmeškají Pastrňák i Marchand.

Český snajpr může být kvůli léčení operované kyčle mimo až do března. A pokud NHL skutečně začne v lednu, bude Pastrňák střelecký trůn obhajovat těžko. 

Za tři roky ale bude mnohem veseleji. Alespoň podle prognóz zámořských novinářů.

reklama