reklama

Chytilmanie: českému juniorovi skládají komplimenty. Kuzněcov chtěl zostudit Pavelce, ale minul

Ondřej Pavelec málem dostal od Kuzněcova "lakrosový" gól. YouTube
Do hokejového klání mezi Rangers a Washingtonem naskočilo pět Čechů. Filip Chytil si připsal první bod v NHL, Ondřej Pavelec čelil lakrosové fintě.

Praha - Takovou sestavu Rangers vidí fanoušci zřídkakdy. Slavný klub poprvé od roku 1974 poslal do hry dva teenagery. Oba naznačili, že v nich dřímá velký potenciál.

19letý Lias Andersson skóroval, o rok mladší Filip Chytil asistoval. Díky tomu se stal po 19 letech prvním 18letým hokejistou, který za Rangers bodoval. Navázal na Mannyho Malhotru.

Chytil naskočil do svého třetího zápasu NHL, ale zatímco v úvodu sezony absolvoval jen pár střídání, tentokrát dostal relativně hodně prostoru. Vedl druhý útok s Kevinem Hayesem a Matsem Zuccarellem. Právě jemu nahrál ve třetí třetině na gól. Nutno dodat, že poněkud kostrbatě. "Možná to byla přihrávka, možná střela. Nevím," smál se před novináři český centr.

Na ledě strávil přes 14 minut. Vyhrál jenom 36 procent vhazování, na druhou stranu šestkrát vystřelil, čímž předčil všechny parťáky.

"Při mém prvním střídání dal soupeř gól, takže nic moc," popisoval Chytil své vystoupení. "Ale pak jsem se do toho postupně dostal."

Vskutku. Stejně jako Andersson slyšel komplimenty. "Hráli dobře. Rozhodně mají velký potenciál," zhodnotil mladíky trenér Alain Vigneault. Útočník Chris Kreider o nich prohlásil: "Dost mě zaujali tím, jak zvládali všechny detaily." A s nadsázkou dodal: "Když mně bylo osmnáct, tak jsem za moc nestál."

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Chytil od draftu neustále překvapuje. V přípravném kempu Rangers zaujal natolik, že sezonu odstartoval v hlavním týmu. Pak válel na farmě v Hartfordu, kde ze 45 zápasů vydoloval 31 bodů (11+20). Do mateřského Zlína už se nevrátil, čehož nelituje: "Chtěl jsem zůstat v Americe, kde máte do NHL blíž."

V české extralize by nebyl tolik na očích představitelům newyorského klubu, navíc by nepřilnul k zámořskému stylu hry.

Farmářská AHL je podle Chytila rychlejší než extraliga: "Hlavně v útočné třetině, takže je to celkově trochu náročnější. V české lize nastupuje hodně starších hráčů, není tak rychlá."

Nadaný centr piloval za mořem i angličtinu, zvykal si na jiný styl života. Bez rodiny. Pomáhali mu také čeští brankáři. V New Yorku Pavelec, v Hartfordu Marek Mazanec. 

Chytil by měl za Rangers odehrát zbytek základní části, tedy sedm duelů. Nasbírá zkušenosti, ale nezačne mu platit nováčkovský kontrakt.

NHL 2017/18: NY Rangers CHYTILMANIE. Fanoušci Rangers upínají své naděje na mladé hráče včetně Filipa Chytila. | Foto: ČTK

V noci ze středy na čtvrtek čeká Newyorčany odveta ve Washingtonu. Připravený by už mohl být takřka uzdravený gólman Henrik Lundqvist.

Místo něj chytal v pondělí Alexandar Georgiev. 22letý Bulhar, jenž poslední dobou zastiňoval své české kolegy, však vůbec nezvládl úvodní minuty. Ze šesti střel inkasoval třikrát a odjel střídat. Mezi tyčemi tak zakotvil Pavelec, jenž podal solidní výkon, leč prohru 2:4 neodvrátil.

"Přišel ze střídačky a vytáhl pár důležitých zákroků," hodnotil vytáhlého Čecha trenér Vigneault. "Je to vážně dobrý spoluhráč, celou dobu podporuje Alexe (Georgieva). Jsem rád, že se mu dařilo."

Jediný gól dostal od Jevgenije Kuzněcova. Za hosty bodoval i Jakub Jeřábek (0+1). Michal Kempný a Jakub Vrána se neprosadili.

Kuzněcov mohl v jednu chvíli zvýšit na 5:0, navíc dost senzačním způsobem. Za bránou si nabral puk na hokejku a lakrosovým způsobem ho sunul k tyči. Pavelec nic netušil, ovšem ruskému šikulovi na poslední chvíli kotouč sjel z čepele. Potupa se nekonala.

reklama