Pavelec senzačně vychytal Vrbatu, Jágrova asistence pomohla Floridě k bodu

Aktualizováno 19. 1. 2017 9:41
Ondřej Pavelec poprvé nastoupil v současném ročníku NHL. Ačkoliv inkasoval hned z první střely, nakonec 30 úspěšnými zákroky dovedl Winnipeg k výhře 6:3. Navíc senzačně vychytal Radima Vrbatu. Asistence Jaromíra Jágra pomohla Floridě k vedení na ledě Edmontonu, ovšem domácí dokázali skóre otočit. V prodloužení rozhodl Connor McDavid.
Podívejte se, jak Ondřej Pavelec vychytal Radima Vrbatu... | Video: YouTube

New York - Hokejový brankář Ondřej Pavelec dovedl Winnipeg ve svém prvním startu v probíhající sezoně NHL třiceti zákroky k výhře 6:3 nad Arizonou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Ve středečním programu soutěže naskočil do hry i druhý český gólman Petr Mrázek, který v deváté minutě střídal Jareda Coreaua za stavu 0:3. S ostravským rodákem v zádech Detroit otočil duel s Bostonem a zvítězil 6:5 po samostatných nájezdech.

Pavelce poslalo vedení klubu na farmu do Manitoby po přípravném kempu a poprvé zpátky do hlavního týmu ho povolalo až před dvěma dny. Tah byl reakcí na poslední výkony brankářské dvojky Connora Hellebuycka a Michaela Hutchinsona, kteří v posledních čtyřech utkáních inkasovali 19 branek. Ale ani Pavelec nezačal dobře. Inkasoval z první střely a po rychlém vyrovnání Jets lovil puk v deváté minutě podruhé.

"Jako gólman, kterého vytáhli z AHL, nemůžete chtít po spoluhráčích více. Dřeli a myslím si, že v první třetině pochopili, že se s tím peru. Mám radost, že se nám to povedlo krásně otočit, a že jsem si v prvním utkání připsal hned výhru. To potěší," uvedl devětadvacetiletý Pavelec. Svým přístupem nadchl trenéra Jets Paula Maurice. "Jít na farmu v takové fázi kariéry je ponižující, ale vypořádal se s tím správně, aby byl připraven na svou šanci. Jsem za něho šťastný."

Klíčovou pasáží byla prostřední třetina, ve které domácí otočili vývoj třemi góly na 4:2. Za tohoto stavu se navíc český brankář blýskl senzačním zákrokem a sebral jistou trefu Radimovi Vrbatovi. Ten střílel do odkryté klece, ale Pavelec holí vytlačil puk do ochranné sítě. Diváci ho za to odměnili skandováním "Pavy, Pavy."

"Byla to svým způsobem moje chyba, protože jsem neudržel dorážku. Následný zákrok už byl o štěstí a je krásné, že se mi něco takového povedlo," komentoval excelentní zásah Pavelec. Zřejmě dostane šanci chytat i v dalším utkání.

"Teprve se budeme rozhodovat, ale cítí se dobře, tým taky a asi toho do dalšího zápasu moc měnit nebudeme," uvedl kouč Winnipegu. Vrbata se do statistik nakonec zapsal, po jeho asistenci upravila Arizona v závěru na konečných 3:6. V sestavě hostí chyběl z rodinných důvodů Martin Hanzal.

Mrázek byl u první výhry od prosince

Mrázek si připsal první výhru od 17. prosince, o kterou se zasloužil 23 zákroky. Český gólman inkasoval v obou případech po tečovaných střelách, kterými se Boston dostal do vedení 4:1 a 5:4. Detroit si vynutil pokračování zápasu až v 57. minutě a v rozstřelu potvrdil, že je v této dovednostní disciplíně nejlepší v sezoně (bilance 6:0). V nájezdech se prosadil za domácí Thomas Vanek a Frans Nielsen, Petr Mrázek ze tří pokusů nechytil jen střelu Brada Marchanda mezi betony.

"Petr chytal excelentně. V poslední době neměl výsledky, jaké by chtěl mít a puky končily v jeho síti. Ale dnes byl výborný," chválil Mrázka kouč Detroitu Jeff Blashill. Potěšilo ho také, jak se tým vypořádal s nepříznivým stavem. "Prohrávat 1:4 po první třetině a přesto to otočit, to není nic jednoduchého. Hodně to vypovídá o síle našeho týmu," podotkl kouč. Jeho kolega Claude Julien označil ztrátu vedení za kolaps.

Po akci Jaromíra Jágra se ujala Florida na ledě Edmontonu v 55. minutě vedení 3:2, když převzal na hranici ofsajdu puk a jeho střela z levého kruhu skončila v síti. Původně byl čtyřiačtyřicetiletý Jágr označen jako autor branky, jenže opakované záběry odhalily jemnou teč Grega McKegga. Panthers však těsný náskok neudrželi a prohráli 3:4 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil Connor McDavid, nejproduktivnější hráč sezony, který si v 92. startu v soutěži připsal stý bod v kariéře.

NHL:

Montreal - Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Branky: 39. Andrighetto - 15. Cole, 26. Fehr, 38. Guentzel, 56. Määttä. Střely na branku: 20:26. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Sheary, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).

Winnipeg - Arizona 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)

Branky: 4. Little, 24. Wheeler, 25. Copp, 33. Armia, 48. Trouba, 49. Ehlers - 3. Jooris, 9. Ekman-Larsson, 55. Chychrun (Vrbata). Střely na branku: 39:33. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Trouba, 2. Pavelec, 3. Perreault (všichni Winnipeg).

Detroit - Boston 6:5 po sam. nájezdech (1:4, 3:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 16. Larkin, 25. Oullet, 30. Athanasiou, 35. Tatar, 57. Nyquist, rozhodující sam. nájezd Nielsen - 1. a 9. Vatrano, 3. Carlo, 20. Bergeron, 35. McQuaid (Krejčí). Střely na branku: 25:33. Petr Mrázek odchytal za Detroit 56:10 minuty, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Tatar (oba Detroit), 3. Bergeron (Boston).

Edmonton - Florida 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 7. Kassian, 14. Letestu, 58. Eberle, 65. McDavid - 18. Trocheck, 39. Sgarbossa, 55. McKegg (Jágr). Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Eberle, 3. Russell (všichni Edmonton).

Los Angeles - San Jose 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 6. Pearson, 36. Gáborík - 4. Burns, 16. Wingels, 30. Pavelski. Střely na branku: 24:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Thornton (San Jose), 2. Brown (Los Angeles), 3. Pavelski (San Jose).