reklama

Český "Řezník" přitvrdil a je mezi lídry NHL. Parťáky těší, že už nehrají proti němu

Gudas zvládl v letošní sezoně také tři bitky. Jednou z jeho obětí byl Nick Cousins. Gudas zvládl v letošní sezoně také tři bitky. Jednou z jeho obětí byl Nick Cousins. autor: Reuters
Český obránce Radko Gudas v hokejové NHL opět budí rozruch. Na ledě rozdává bolest víc než kdy dřív. Jeho noví spoluhráči na Floridě jsou tak rádi, že ho konečně mají na své straně.

Kdyby sportovní ligy neškrtila pandemie a Gudas mohl odehrát kompletní základní část, mohl by při současném tempu atakovat hranici 400 bodyčeků (dosud jich za sezonu zvládl nanejvýš 304).

Pobyt na Floridě, kde na podzim podepsal tříletou smlouvu s ročním platem 2,5 milionu dolarů, mu očividně prospívá. Svůj demoliční potenciál naposledy vystavil na odiv na konci minulého týdne proti Chicagu.

Když Panthers prohrávali 0:1, Gudas přezdívaný "Řezník" u vlastní střídačky sestřelil zkušeného švédského dlouhána Carla Söderberga. Drsně, ale čistě. Floridský MacKenzie Weegar zíral s otevřenou pusou.

Takhle Radko Gudas čistě sestřelil Carla Soderberga ze Chicaga. Youtube.com

Fanoušci domácích zase ocenili, že ničivá srážka změnila tón zápasu. Panthers brzy vyrovnali a do konce třetiny už vedli 3:1. Nakonec zvítězili 4:2. "Ten hit zápasem pohnul tím správným směrem," pochvaloval si Anthony Duclair.

Také on je jedním z hráčů, kteří před sezonou na Floridu přišli. Výrazně pozměněný tým pod taktovkou kouče Joela Quennevilla zatím šlape náramně. Patří k lídrům své divize, což bylo naposledy realitou několik let nazpět, kdy v mužstvu hrálo několik Čechů v čele s Jaromírem Jágrem.

Teď českou stopu zastupuje akorát Gudas, který sice nepřináší moc bodů, ale stejně z něj jde strach. 

"Pokud jde o defenzivu, důrazu nikdy není dost. Vždycky se vám hodí hráč, který soupeřům znepříjemní hru. Ti pak vědí, že při střídáních možná budou narážet na támhletoho chlápka a že to bude pořádně náročný večer," vyzdvihl 30letého Čecha Quenneville. "Radko přináší do naší hry prvek, který nám dřív chyběl."

Český unikát

Gudas letos rozdal už 128 bodyčeků a na Floridě nemá konkurenci. Stejně tak mezi Čechy - druhý v pořadí Radek Faksa je na tom skoro třikrát hůř. V rámci celé NHL pak český bek patří k lídrům. Na vedoucího Bradyho Tkachuka, který ale odehrál o pět zápasů víc, ztrácí jen devět hitů.

Kontroverze z MS stíhá Vránu i v NHL. Přestřílel Ovečkina, ale kouč mu krátí čas Kontroverze z MS stíhá Vránu i v NHL. Přestřílel Ovečkina, ale kouč mu krátí čas Čtěte zde

Pozoruhodné je, že Gudas v rámci černé práce, při níž se někdy pohybuje na hraně "zákona", zůstává vzorným členem kádru. Zatím ve 27 kláních nasbíral jen 23 trestných minut. Zvlášť působivě pak působí, že dvě minuty vyfasoval pouze čtyřikrát. Zbytek celkového čísla tvoří tresty za bitky, které však zpravidla nevedou k přesilovce soupeře.

Gudas tak úspěšně pokračuje ve svém přerodu. Zatímco v prvních šesti ročnících v NHL měl vždy vyšší počet trestných minut než zápasů, teď už je to třetím rokem naopak.

Ostatně proto dostává slušný prostor. V průměru hraje přes 18 minut za zápas, což ho mezi českými obránci řadí na druhou příčku za Filipa Hronka, kterého v Detroitu "ždímají" na maximum.

V produktivitě zůstává Gudas na svém. Zatím má pět asistencí a žádný gól, ale velké hody od něj Quenneville stejně nečeká. Hlavně že solidně brání a pouští hrůzu. Navíc bez dřívějších výstřelků, které několikrát přerostly v suspendaci a beka připravily o víc než 400 tisíc dolarů (skoro devět milionů korun).

"Určitě jsem rád, že mám Radka za spoluhráče. Konečně proti němu nemusím nastupovat," prohlásil Duclair.

reklama