reklama

Rasistické urážky ho stály místo. Rittich a spol. přišli v NHL o trenéra

Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi Apr 13, 2019; Calgary, Alberta, CAN; Calgary Flames head coach Bill Peters speaks to his team during the third period against the Colorado Avalanche in game two of the fi autor: Reuters
Bill Peters rezignoval na post trenéra hokejistů Calgary Flames. Stalo se tak několik dní poté, co zkušeného Kanaďana dohnala minulost v podobě rasistického výpadu vůči hráči tmavé pleti.

Mužstvo, za které nastupují také Češi David Rittich a Michael Frolík, prozatimně povede dosavadní asistent Geoff Ward.

Petersovi zkomplikoval kariéru incident starý deset let, o němž skrze Twitter informoval Akim Aliu. Hokejista tmavé pleti, který se narodil v Nigérii, vyrůstal na Ukrajině a v sedmi letech odcestoval do Kanady, obvinil kouče z rasistických poznámek na farmě Chicaga v Rockfordu.

Aliu měl jako nováček na starosti hudbu v kabině. Svým vkusem však Peterse nepotěšil. "Před ranním rozbruslením vešel do šatny a řekl: 'Hele, Akime, už je mi z těch tvých negerských sr..ek zle.' Pak odešel, jako by se nic nestalo," řekl Aliu stanici TSN, přičemž zmínil i další situace, při kterých slyšel podobná slova.

Hned nato Calgary Peterse odstavilo s tím, že starý incident začalo prověřovat. Stejně jako samotná NHL. Zkušený kouč se za své chování omluvil. Vyhazov nakonec nedostal, ale sám rezignoval, o čemž v pátek informoval generální manažer klubu Brad Treliving.

Na nevhodné chování Peterse si později stěžoval rovněž český bek Michal Jordán, který prohlásil, že v Carolině ho trenér silně nakopl do zad a jiné hráče mlátil po hlavě.

reklama