reklama

Rittich pobavil provokováním hvězdy. Teď by mohl po nečekaném sešupu do hry

Jan 16, 2020; Toronto, Ontario, CAN;   Calgary Flames goalie David Rittich (33) makes a save against Toronto Maple Leafs in the third period at Scotiabank Arena. Mandator Jan 16, 2020; Toronto, Ontario, CAN; Calgary Flames goalie David Rittich (33) makes a save against Toronto Maple Leafs in the third period at Scotiabank Arena. Mandator autor: Reuters
Jako jediný z českých brankářů v NHL ještě nenastoupil v probíhajícím play off. David Rittich přitom odstartoval sezonu jako jednička Calgary. Teď by se však mohl dočkat premiéry.

Petr Mrázek zatím dostává v bráně Caroliny o něco víc prostoru než jeho kolega James Reimer. Pavel Francouz sekunduje prvnímu gólmanovi Colorada Philippu Grubauerovi.

Jen Rittich zatím vysedává na lavičce a pozoruje výkony svého kolegy Cama Talbota.

Až do února čekal takový scénář málokdo. Sedmadvacetiletý brankář po nadějné minulé sezoně odstartoval tu letošní jako klubová jednička a chybující mužstvo často držel. Vedl si tak dobře, že v únoru nastoupil na All-Star Game. Jenže pak vypadl z formy.

A šance se chopil o pět let starší Talbot, který začal zářit.

Dlouhá koronavirová pauza nic nezměnila. Po startu tréninkových kempů zkušený Kanaďan opět kraloval. Rittichovi nevyšlo přípravné klání proti Edmontonu. Odchytal polovinu a kvůli dvěma gólům měl úspěšnost zákroků 78 procent.

Ostrou kvalifikační sérii proti Winnipegu tak odstartoval Talbot, jenž i díky jedné nule zajistil mančaftu poměrně hladký postup 3:1 na zápasy. 

"Během série byl naším nejlepším hráčem," chválil brankáře trenér Calgary Geoff Ward. "V téhle části sezony potřebujete, aby vám gólmani dobře zachytali. A díky Camovi s tím nemáme problém."

Rittich fandil z lavičky. Stejně jako při startu prvního kola proti Dallasu. Maskovaný šprýmař si však udržuje dobrou náladu. Při rozbruslení před druhým utkáním sérii provokoval hvězdou soupeře Tylera Seguina, který je známý tím, že z ledu odchází do kabiny jako poslední. Rittich mu však rituál záměrně narušoval:

Těžko říct, jestli to útočníka rozhodilo - v utkání nebodoval. Nicméně jeho parťáci zazářili, vyhráli 5:4 a srovnali stav série na 1:1.

Talbot prožil statisticky nejhorší klání v letošním play off. Pořád ale má důvěru koučů Flames. "Cam je mentálně hodně silný," upozornil trenér brankářů Jordan Sigalet. "Pořád říkáme, že s ním nic neotřese. Když mu něco nevyjde, dokáže to hodit za hlavu lépe než většina brankářů."

Udělejte z Francouze jedničku, zní v NHL. Český gólman uhranul rekordním startem Udělejte z Francouze jedničku, zní v NHL. Český gólman uhranul rekordním startem Čtěte zde

Což dokazuje i letošní ročník. Kanaďan v něm září, přestože před rokem nevytáhl úspěšnost zákroků ani na 90 procent. Zklamal v Edmontonu, kde kdysi skončil čtvrtý v hlasování o Vezina Trophy, a neožil ani po výměně do Philadelphie, která kvůli zraněním nutně potřebovala záskok.

Přesto je možné, že Talbot teď dostane volno. Calgary totiž znovu nastoupí proti Dallasu už v noci na sobotu. Času na odpočinek není moc.

Rittich by se tak podle zámořských médií mohl dočkat premiéry v play off NHL. Loni ho do brány nepustil zkušený Mike Smith, tentokrát má menší důvěru než Talbot. Dokáže názor trenérů změnit?

reklama