reklama

Násobně vyšší plat a "šílený" dril. Nastal čas být alfa samcem, píší o Rittichovi

David Rittich v dresu Calgary. David Rittich v dresu Calgary. autor: Reuters
Udělal životní skok. Brankář David Rittich podepsal s Calgary Flames dvouletý kontrakt s ročním výdělkem 2,75 milionu dolarů. Bude tak brát třiapůlkrát víc než doteď. Stále však není mezi třicítkou nejlépe placených gólmanů NHL a jistou pozici jedničky nemá.

V pondělí, tedy dnes, měl Rittich podstoupit nepříjemnou arbitráž, při níž by od vlastního klubu slyšel, proč má dostat co nejnižší možný plat. Aby byl v Torontu včas, nastavil si budík na sobotních pět hodin ráno.

Nakonec si však mohl přispat, dlouhý let do Kanady podstoupit nemusel. Úlevu pocítil ve dvě ráno, kdy obě strany sladily své zájmy. Výsledkem je dvouletá smlouva na celkem 5,5 milionu.

"S těmi dvěma roky jsem spokojený. Můžu dokázat, že zvládnu roli jedničky," prohlásil 26letý brankář.

Doteď o pozici prvního muže mezi tyčemi zápolil s veteránem Mikem Smithem, který však v létě kývl na nabídku Edmontonu. Náhradou je 32letý Cam Talbot, jenž podepsal roční kontrakt na 2,75 milionu. Má za sebou bídnou sezonu, ovšem před dvěma roky nasbíral nejvíc výher v celé lize. Měl by být zdatným konkurentem.

Rittich v uplynulém ročníku odchytal 45 zápasů, teď by jich chtěl víc, alespoň 60.

"Pokud se ohlédnete na Davidovo působení v našem týmu, zjistíte, že jde nahoru každým rokem," řekl generální manažer Calgary Brad Treliving. "Věříme, že v něm máme vážně dobrého gólmana, a myslíme si, že ještě dokáže udělat jeden dva kroky vzhůru."

"Bude litovat." Panarin rozhořčil ruské legendy, kritika Putina může mít dohru "Bude litovat." Panarin rozhořčil ruské legendy, kritika Putina může mít dohru Čtěte zde

"Nastal čas, aby se Rittich v bráně Flames stal alfa samcem," napsal Eric Francis ze stanice Sportsnet. "Částečně kvůli tomu Smithovi neprodloužili smlouvu."

Totožné platy obou gólmanů Calgary však napovídají, že o rozdělení zápasové zátěže rozhodne především výkonnost, což manažer Treliving potvrzuje: "Týmy v lize stále častěji sázejí na vyrovnanou dvojici. Věřím, že pokud nemáte Henrika Lundqvista, Careyho Price nebo Andreje Vasilevského, potřebujete dva kvalitní brankáře, v některých případech i tři. Jen se podívejte, jaká je v Západní konferenci konkurence a kolik toho musíte nacestovat."

Nálepku jedničky tak Treliving českému gólmanovi dát nechce, alespoň zatím.

Bez megasmlouvy ani ránu. Leafs se bojí trucu další hvězdy, válčí se stropem i daněmi Bez megasmlouvy ani ránu. Leafs se bojí trucu další hvězdy, válčí se stropem i daněmi Čtěte zde

V posledních dvou letech Rittich doplatil na větší či menší ztrátu formy v průběhu základní části, naposledy ho zbrzdilo bolavé koleno, kvůli němuž odřekl mistrovství světa. Teď už ale v Česku dře naplno pod vedením trenéra Jana Dršaty.

"Je šílený," vykládal Rittich. "Ještě o trochu šílenější než loni."

Svůj výrok následně vysvětlit: "V úterý, středu a čtvrtek jsme makali čtyři hodiny na kondici, síle a flexibilitě, tyhle věci během roku tak nějak budu potřebovat. Trénujeme spolu už dva tři měsíce. Do kempu (začíná zhruba v polovině září, pozn. red.) chci přijet v nejlepší možné formě, abych se mohl dobře odrazit do sezony."

Calgary v minulém ročníku ovládlo svou konferenci a do vyřazovacích bojů šlo jako jeden z favoritů na Stanleyův pohár. Hned v prvním kole ale podlehlo Coloradu, navíc v pouhých pěti zápasech. 

Rittich trpké vyřazení sledoval z lavičky jako náhradník. Pokud jím příště nebude, naplní Trelivingovu prognózu o kroku vzhůru.

reklama