Rittich se blýskl proti Winnipegu a dovedl Calgary k výhře

Aktualizováno 28. 12. 2018 8:51
Gólman David Rittich se zaskvěl ve čtvrtečním utkání NHL 35 zákroky, kterými dotáhl hokejisty Calgary k výhře 4:1 ve Winnipegu. Jihlavský odchovanec byl vyhlášen první hvězdou večera. Hattrickem se blýskl v dresu Flames útočník Johnny Gaudreau.
David Rittich.
David Rittich. | Foto: Reuters

Brankář Petr Mrázek zneškodnil 30 střel, ale Carolina na ledě Washingtonu prohrála 1:3. Poslední gól vstřelili Capitals do prázdné branky.

Zachytal si i Michal Neuvirth z Philadelphie, která podlehla Tampě Bay 5:6 v prodloužení. V dresu poražených Flyers asistovali obránce Radko Gudas a útočník Jakub Voráček. Ofenzivní duo Lightning Nikita Kučerov a Steven Stamkos posbíralo po čtyřech bodech.

Nahrávku si u vítězné trefy Dallasu připsal střední útočník Radek Faksa. Nejvýrazněji se na triumfu Stars 2:0 v Nashvillu podílel gólman Anton Chudobin, jenž zastavil 49 střel.

Útočník Tomáš Hertl zpečetil gólem do prázdné branky výhru San Jose 4:2 nad Anaheimem. Slávistický odchovanec se prosadil podruhé za sebou.

Rittich inkasoval pouze z hole centra Adama Lowryho, který zachytil špatnou rozehrávku útočníka Alaina Quinea a rychlou střelou k tyči srovnal v 38. minutě na 1:1. Jenže o 54 sekund později vrátil Gaudreau vedení na stranu Flames. Jeho druhá trefa v zápase se ukázala jako rozdílová.

Vyrovnat mohl v 49. minutě útočník Bryan Little, ale Rittich se vytasil s nejlepším zákrokem večera. Bek Dustin Byfuglien nahrál Littlovi před branku, ale opora Flames zlikvidovala jeho pohotové zakončení výstavním rozštěpem.

"Velmi dobře čte hru a hodně dobře je na tom fyzicky, navíc i skvěle bruslí, díky čemuž se pohybuje do stran. Je to mladý kluk, který si říká o více příležitostí," prohlásil trenér kanadského celku Bill Peters.

S chválou přispěchal také Gaudreau. "Ritter chytal naprosto neskutečně. Předvedl spoustu skvělých zákroků, kterými nás udržel ve hře. Klidně to po dvou třetinách mohlo být 2:2 nebo 3:2. Hrál neuvěřitelně a dovedl nás k vítězství," uvedl pětadvacetiletý Američan, který gólem do prázdné branky završil čtvrtý hattrick v kariéře. U všech zásahů mu asistoval Sean Monahan.

Rittich ocenil práci obránců. "Každý z nich zblokoval tři čtyři střely, takže jsem to měl snazší," těšilo šestadvacetiletého gólmana, který si připsal dvanáctou výhru v sezoně. Calgary uspělo v souboji dvou nejlepších mužstev Západní konference po sérii tří proher a je v čele Pacifické divize.

NHL:

Boston - New Jersey 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)

Branky: 36. Ch. Wagner, 58. Bergeron - 45. a 60. Coleman, 1. Severson, 16. Palmieri, 53. Hischier. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Coleman, 3. Greene (všichni New Jersey).

NY Rangers - Columbus 3:4 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 22. a 53. Kreider, 14. J. Vesey - 10. Bjorkstrand, 17. Savard, 58. Werenski, 61. Dubois. Střely na branku: 22:29. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Dubois (Columbus), 2. Kreider (NY Rangers), 3. Werenski (Columbus).

Pittsburgh - Detroit 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 28. a 39. Kessel, 29. a 58. D. Brassard, 46. Hörnqvist - 12. D. Larkin, 45. Athanasiou. Střely na branku: 40:29. Diváci: 18.639. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. D. Brassard, 3. Crosby (všichni Pittsburgh).

Washington - Carolina 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky: 24. Stephnenson, 39. Oshie, 60. Carlson - 53. Sebastian Aho. Střely na branku: 33:29. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 58:23 minuty, inkasoval dvakrát z 32 střel a měl úspěšnost zákroků 93,8 procenta. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Carlson (oba Washington), 3. Sebastian Aho (Carolina).

Tampa Bay - Philadelphia 6:5 v prodl. (2:1, 3:1, 0:3 - 1:0)

Branky: 33. a 35. Stamkos, 14. Kučerov, 20. B. Point, 40. Tyler Johnson, 61. Killorn - 11. Raffl, 25. Giroux (Gudas), 42. Weise, 45. Hägg, 49. Provorov (Voráček). Střely na branku: 37:33. Brankář Michal Neuvirth (Philadelphia) odchytal 60:18 minuty, inkasoval šestkrát ze 37 střel a měl úspěšnost zákroků 83,8 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

St. Louis - Buffalo 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky: 23. R. Thomas, 31. Bouwmeester, 31. Maroon, 54. Ryan O'Reilly - 38. Eichel. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.867. Hvězdy zápasu: 1. R. Thomas, 2. Allen, 3. Ryan O'Reilly (všichni St. Louis).

San Jose - Anaheim 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 19. M. Karlsson, 26. M. Sörensen, 51. Burns, 60. Hertl - 11. Silfverberg, 44. Kiefer Sherwood. Střely na branku: 39:27. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. M. Karlsson, 3. Goodrow (všichni San Jose).

Winnipeg - Calgary 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 38. Lowry - 22., 39. a 58. Gaudreau, 56. Jankowski. Střely na branku: 36:29. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval jednou z 36 střel a měl úspěšnost zákroků 97,2 procenta. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. J. Gaudreau (oba Calgary), 3. Lowry (Winnipeg).

Chicago - Minnesota 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 5., 24. a 60. P. Kane, 21. a 53. Saad - 16. Parise, 60. E. Staal. Střely na branku: 20:48. Diváci: 21.735. Hvězdy zápasu: 1. Delia, 2. P. Kane, 3. Saad (všichni Chicago).

Edmonton - Vancouver 2:4 (1:4, 1:0, 0:0)

Branky: 11. Nugent-Hopkins, 28. Draisaitl - 4. Motte, 7. Boeser, 19. Elias Pettersson, 20. Roussel. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Elias Pettersson (Vancouver), 2. McDavid (Edmonton), 3. Markström (Vancouver).

Vegas - Colorado 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 12. Stastny, 51. Pirri - 10. Compher. Střely na branku: 43:32. Diváci: 18.505. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. M.-A. Fleury, 3. Pirri (všichni Vegas).

Los Angeles - Arizona 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 19. Muzzin, 41. D. Brown - 16. Chychrun. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. D. Brown, 2. Quick, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Nashville - Dallas 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky: 8. T. Pitlick (Faksa), 32. Janmark. Střely na branku: 49:30. Diváci: 17.697. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. T. Pitlick, 3. Janmark (všichni Dallas).