reklama

Rodiče fandí sborné, sám má ruský pas a obdivuje Malkina. V draftu NHL je ale Safin českým želízkem

Ostap Safin Ostap Safin autor: Milan Kammermayer
Jsem doma v Česku, ale je ve mně velký kus Rusa. To vám Ostap Safin zopakuje s úsměvem. K dokonalé češtině má daleko, u něj doma se totiž mluví jen rusky, celá jeho rodina totiž odtud pochází. Přes 190 centimetrů vysoký útočník má dva pasy, ale vybral si reprezentovat Českou republiku. Na víkendovém draftu patří mezi největší naděje tuzemského hokeje. Talent Sparty by měl přijít na řadu ve druhém kole.

Praha - Pravděpodobně nezažije páteční slávu prvního kola, v sobotu už ale během vstupního draftu NHL na řadu přijde. A to pravděpodobně velmi vysoko. Ruský útočník s českým pasem Ostap Safin je velkým českým želízkem. Druhé kolo by mu nemělo uniknout. 

Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Prohlédněte zde

Deník Aktuálně.cz představuje největší české talenty před letošním draftem NHL. Příběh Martina Nečase mířícího do prvního kola čtěte ZDE.

Ostap Safin si extraligu za Spartu poprvé zahrál už v šestnácti letech, v letošní válel hlavně za její juniorku a za českou reprezentaci do osmnácti let. Se třemi góly byl také jedním z klíčových hráčů českého výběru, který před rokem senzačně vyhrál Hlinkův memoriál. 

Česko přitom reprezentovat nemusel. Nejen jména, ale i jeho výslovnost vám naprosto přesvědčivě napoví, že je tělem i duší Rus. 

"Taky do Ruska jezdím několikrát do roka. Mám tam všechny babičky, dědečky, tety a bratrance. Rodiče se do Česka přestěhovali, když mě maminka čekala. Jako jediný z celé rodiny jsem se narodil v Česku, a proto mám i český pas. Vůbec jsem ale nechtěl za sbornou hrát. Cítil bych se blbě, kdybych hrál za Rusko, když mě naučili hrát hokej lidi v Česku," líčí Safin. 

"Ale doma se teda cítím více jako Rus. Celá rodina je ruská, tak já jsem asi taky Rus. Vtipný je, když hrajeme proti Rusům a já jim dám gól. Jdu do nich víc než do jiných týmů."

Možná se sluší doplnit, že s legendárním ruským tenistou Maratem Safinem má tenhle česko-ruský hokejista společné jen příjmení. 

Válel za Kometu, učil se od Erata, nejen NHL žasne nad jeho skromností. Nečas jde v draftu po Top 10 Válel za Kometu, učil se od Erata, nejen NHL žasne nad jeho skromností. Nečas jde v draftu po Top 10 Čtěte zde

Jak už bylo naznačeno, Safin zaujme hned od pohledu zejména vysokým vzrůstem. 194 centimetrů vysoká postava a 90 kilo váhy ho už nyní předurčují k zámořskému hokeji. Právě proporce jsou také to, co se na něm zámořským skautům nejvíce líbí. 

"Ve druhém kole to je velice zajímavá volba pro všechny týmy, které potřebují vysokého centra. Umí podpořit útok i skvěle bránit. Obránci ho těžce zastavují, proto hrozí týmům nebezpečí pokaždé, když drží puk," píše o něm server Hockey Writers. 

A skaut Brock Otten dodává: "Vypadá to, že tenhle kluk má velký potenciál."

Vědomy si toho jsou i samotné kluby: Na Combine Testech v Buffalu, kde se před měsícem fyzicky testovali nejlepší hráči aktuálního ročníku, si pohovor s ním vyžádalo devatenáct zástupců NHL. 

Čeští trenéři se ze zahraničí vyštípali sami. Jdou si navzájem po krku, říká šéftrenér svazu Lener Čeští trenéři se ze zahraničí vyštípali sami. Jdou si navzájem po krku, říká šéftrenér svazu Lener Čtěte zde

"Chodil jsem kvůli tomu na angličtinu, abych ty pohovory zvládl bez překladatele. Snad se mi to povedlo. Všechny otázky byly velice podobné. Ptali se mě třeba na to, co bych udělal s první výplatou, proč bych měl být v prvním týmu."

Abychom byli úplně přesní: Podle odhadů a různých zámořských žebříčků by měl přijít na řadu zhruba kolem 45. místa. Někteří novináři a skauti jej ale vidí výš a považují jej za jedno z nejzajímavějších jmen pro druhé kolo. 

Sám Safin si je svých předností vědom. A na rovinu vám řekne, že vzhlíží hlavně k hvězdným Rusům. "Chci být jako Malkin, taky se snažím hrát jako on. On je totiž stejně vysoký jako já. Rád mám taky Ovečkina, protože dává hodně gólů," usmívá se na otázku, kteří hráči patří mezi jeho oblíbené. 

Češi mezi nimi nejsou. 

Továrna na basketbalové sny: Takhle chce pražský klub dostat talenty na univerzity a potom do NBA Továrna na basketbalové sny: Takhle chce pražský klub dostat talenty na univerzity a potom do NBA Prohlédněte zde

A který tým by si přál: "Ti nejlepší Rusové hrají v Pittsburghu a Washingtonu."

Ani jeden z nich si ale ve druhém kole vybírat hráče nejspíše nebude. Svých voleb se už totiž vzdaly v předchozích výměnách.

reklama