reklama

Pojď hrát s námi! Vsetínský talent zaujal Toronto, teď odolává návykové střílečce

Roman Půček v tréninkovém dresu Toronta. Roman Půček v tréninkovém dresu Toronta. autor: Instagramový účet Romana Půčka
Ze Vsetína do Toronta. Hokejový talent Roman Půček, jenž neprošel draftem ani nehrál velký mezinárodní turnaj, zažil v létě pozoruhodný kariérní posun.

Praha/Sault Ste. Marie - Mezi 65 českými hokejisty, kteří letos vkročili do kempů klubů NHL, byli hlavně draftovaní mladíci, hvězdy a známé tváře z Evropy. 

Jedno jméno ovšem překvapilo. Do elitní společnosti nakoukl také 18letý útočník Roman Půček, jehož chtěli vidět zástupci Toronta. Rodák ze Vsetína přitom neprošel draftem a za Česko nehrál na žádném velkém turnaji. "Asi jsem je zaujal dlouhými vlasy," směje se Půček.

Ve skutečnosti měl hodně slušnou sezonu. V první lize za áčko Vsetína odehrál čtyři zápasy, v nichž dvakrát asistoval, a jinak sbíral plno bodů v dorostenecké kategorii. Od Centrálního úřadu skautingu NHL proto dostal cejch 74. nejlepšího bruslaře v Evropě. 

Při červnovém draftu však Půček své jméno nečetl. Smutnil ale jenom chvilku, protože vzápětí zvedl telefon a od svého agenta slyšel: "Pojedeš na rozvojový kemp do Toronta!"

Šlo o překvapení, ale nikterak obrovské. "Během sezony jsem byl v kontaktu se skauty z různých zámořských týmů. Nejvíc asi právě s Maple Leafs," vykládá Půček.

Na kempu mladíků potkal největší talenty kanadského klubu, třeba beka Rasmuse Sandina, nebo šikovného Izraelce Davida Levina. Také prohodil pár slov s proslulým koučem Mikem Babcockem. O pár dní později sledoval, jak torontští představitelé ulovili na volném trhu centra Johna Tavarese: "Obrovská pecka. Nedivil bych se, kdyby teď Maple Leafs vyhráli Stanley Cup."

V polovině září vyrazil Půček do Toronta znovu, tentokrát na hlavní kemp, kde viděl nejničivější zbraně klubu - Austona Matthewse, Mitche Marnera i novou posilu Tavarese.

Hájek: Za kemp si dávám dvojku s minusem. Chytil může být nejlepším nováčkem NHL Hájek: Za kemp si dávám dvojku s minusem. Chytil může být nejlepším nováčkem NHL Čtěte zde

"Hltal jsem každý krok, každý pohyb, který udělali," vypráví Půček. "Logicky jsou ve všem na úplně jiném levelu. Ale už vím, jak se takoví hráči připravují, třeba před tréninkem, takže z toho můžu těžit."

I vzhledem k tomu, že český útočník nemá profesionální smlouvu, tak do přípravných duelů nezasáhl. Poměrně rychle zamířil do města Sault Ste. Marie, kde aktuálně hraje juniorskou OHL.

Jestliže udělá dostatečný pokrok, je možné, že příštím draftem už projde. "Zůstávám nohama na zemi," vypráví Půček. "Že jsem byl na kempu v NHL, neznamená, že tam nakonec budu hrát. Dávám si postupné cíle. Ve Vsetíně jsem chtěl odehrát co nejvíc zápasů za áčko, teď chci prostě hrát co nejlepší hokej. V Torontu mi řekli, že u Soo Greyhounds je super zázemí. Jsou rádi, že jsem právě tady."

Vsetínský odchovanec bydlí v Sault Ste. Marie u kanadské rodiny a kromě hokeje poznává rovněž tamní videoherní kulturu, kterou lze momentálně smrsknout do jediného slova - Fortnite.

Diskutovaná a podle některých i návyková online střílečka získala před časem obří popularitu díky módu "battle royale", v němž sto hráčů za pomoci zbraní či elixírů bojuje o přežití. Kdo ve zmenšujícím se bitevním poli zůstane jako poslední, vyhrává.

"Jsem v Kanadě asi jediný, kdo Fortnite nehraje," směje se Půček. "Ale asi nakonec podlehnu. Kluci z kabiny mě přemlouvají, ať hraju s nimi. Pořád na mě tlačí. Já mám přitom jiné hry na odreagování. Občas si zahraju Counter-Strike nebo League of Legends. A taky NHL, u toho je vždycky sranda."

V kurzu je ale Fortnite, což může odkývat i kabina Maple Leafs. Třeba Matthews v polovině minulé sezony prohlásil: "Když mám volno, tak z bytu vlastně moc nevycházím, protože chci relaxovat. Každý den se snažím zlepšit ve Fortnite, což se mi dost daří." 

Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy Dřív bary, teď videohry. Hvězdy NHL propadly návykové střílečce a znepokojují šéfy Čtěte zde

Pokud tedy Půček podlehne nátlaku okolí, může ve světě virtuálního střílení snadno potkat i jednu z největších torontských hvězd.

Aby vedle Matthewse kroužil i na ledě, musí ještě výkonnostně vyrůst. Zdá se, že je na dobré cestě.

"Roman pracuje extrémně tvrdě," líčil Kyle Raftis, generálních manažer juniorských Greyhounds, deníku Sault Star. "Má v sobě opravdovou vášeň a v útoku nám může dost pomoct." 

"Rád tvořím hru. Rád si hraju s pukem a snažím se hledat spoluhráče v lepší pozici. Miluju přesilovky," prohlašuje o sobě samotný Půček. "Naopak asi nejsem moc hráč do oslabení, nemám cit na blokování střel. A moc mi nevyhovuje, když mi soupeř znepříjemňuje hru na hranici faulu. Ale komu to vyhovuje, že?"

Trenér Greyhounds John Dean si myslí, že Půček je ohledně šikovnosti podceňovaný, ale vidí u něj i rezervy: "Musí lépe zvládat přechod z útoku do obrany. A naopak. Také musí být lepší při hře bez puku."

reklama