reklama

Po Las Vegas Seattle. NHL by měla brzy přibrat klub, za nímž stojí vlivný holywoodský producent

Komisař NHL Gary Bettman. Komisař NHL Gary Bettman. autor: Reuters
Před letošní sezonou se NHL po letech rozšířila o další klub. Las Vegas Knights zatím přinesly ekonomický úspěch. Když vše půjde podle plánu, od sezony 2020/2021 se novým klubem v hokejové lize stane Seattle. To nemusí být vše, další zájemci o rozšíření jsou Québec, Hamilton či Kansas City. Naopak se řeší, zda některé stávající týmy neskončí.

Praha - Na domácí zápasy Rytířů z Las Vegas chodí v sezoně jedna z nejlepších návštěv z celé NHL. Zápasy bývají vyprodány. NHL se svojí sázkou na město hazardu nespletla.

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Další, kdo po letech zakonzervovaného počtu 30 klubů kanadsko-americké hokejové ligy, rozšíří číslo na 32, bude zřejmě Seattle. Město, kde vznikla legendární kapela Nirvana a kde sídlí výrobce letadel Boeing, dostalo tento týden od komisaře ligy Garyho Bettmana zelenou k tomu, aby projekt vzniku nového klubu připravilo.

Do nejprestižnější hokejové ligy světa by se Seattle přičlenil od sezony 2020/2021. NHL za to po žadatelích o licenci - majitelích vznikajícího klubu, kterými jsou holywoodský producent Jerry Bruckheimer (Armageddon, Piráti z Karibiku, Top Gun a další) a investor David Bonderman ve skupině Oak View Group, požaduje poplatek 650 milionů dolarů. U Las Vegas Knights to bylo 500 milionů dolarů.

Podle Bettmanova zástupce Billa Dalyho cena reflektuje byznysový potenciál regionu, v němž daný klub hraje, tedy zejména valuaci televizního trhu. Zatímco u Las Vegas byla příležitost investorů na klubu vydělat dána především tím, že silný turismus po kasinech a zábavních centrech metropole Nevady dostal další fyzickou atrakci, u Seattlu by zisky měly plynout hlavně z prodeje televizních práv.

Oba kluby, jak Las Vegas, tak Seattle jsou podobné tím, že NHL rozšiřují více na západní pobřeží USA. Knights nemají v regionu silnější konkurenci jiných amerických sportů. Co ale není, může být. Ve Vegas se například plánuje nový klub americké NFL Raiders na rok 2020. U Seattlu to bude nabitější. NFL hraje klub Seahawks, baseballovou MLB tým Mariners a fotbalovou MLS tým Sounders.

Seattle bude muset připravit odpovídající halu. Počítá se s rekonstrukcí Key Areny z roku 1962, kde dřív před stěhováním v roce 2009 do Oklahomy, hrál své basketbalové zápasy tým SuperSonics. Rekonstrukce spolkne odhadem 600 milionů dolarů a zaplatí ji město spolu s Oak View Group.

"Máme silného zájemce, závazek vybudování kvalitní areny a trh, který stojí za to," uvedl Bettman po čtvrtečním jednání rady guvernérů NHL, tedy majitelů jednotlivých klubů soutěže. "Bude zajímavé také sledovat jaká rivalita se vybuduje mezi Seattlem a Vancouverem," dodal na adresu geograficky blízkého soupeře z jihozápadu Kanady.

Seattle má zajímavou hokejovou historii. Byť v posledních letech nežila, klub Metropolitans vyhrál Stanley Cup v roce 1917, když porazil ve finále soutěže Montreal Canadiens. Hokejová liga se ale ještě tehdy nehrála pod hlavičkou jedné asociace NHL.

Zájemců je dost. A kdo odejde?

Nápad na rozšíření ligy o Seattle vzbudil i debatu o tom, proč nedostaly šanci jiné kluby, protože zájemců je víc. A řeší se i to, které stávající kluby kvůli finančním problémům by mohly ligu opustit.

"Půlka hráčů to užívá." Jinde trestají, NHL konopí toleruje. Teď prodiskutuje jeho podporu "Půlka hráčů to užívá." Jinde trestají, NHL konopí toleruje. Teď prodiskutuje jeho podporu Čtěte zde

Mezi zájemci o vstup do NHL je například Québec, Hamilton, Milwaukee či Kansas a nebo dokonce druhý tým v Torontu. Nejasná budoucnost pak panuje kolem stávajících týmů Arizona Coyotes nebo i kolem Calgary Flames, kde letos nastupuje Jaromír Jágr.

Celkově se NHL ale daří lépe než kdy jindy. Za sezonu 2015/2016 byl příjem ligy 4,1 miliardy dolarů, za loňskou sezonu, která ještě není spočítána, se odhaduje, že vzrostl na až 4,5 miliardy dolarů.

I to přimělo ligu k tomu, že od příští sezony vzroste platový strop, který omezuje to, kolik mohou kluby svým hráčům vyplatit na odměnách. Dosud je to 75 milionů dolarů na klub za sezonu, od ročníku 2018/2019 tato suma vzroste na úroveň 78 až 82 milionů dolarů. Konkrétní limit bude ještě upřesněn.

reklama