reklama

Rozvášnění demonstranti ničili sochu Lemieuxe, novináři zachránil život šéf Penguins

Demonstranti nešetřili ani sochu klubové legendy Maria Lemieux.
Prezident a výkonný šéf hokejového klubu Pittsburgh Penguins David Morehouse pomohl místnímu novináři, jenž se dostal do ohrožení života během sobotních násilných protestů. Demonstranti poškodili také sochu klubové legendy a spolumajitele Penguins Maria Lemieuxe stojící před halou.

Šéf klubu Morehouse přispěchal na pomoc Ianu Smithovi z místní televize KDKA, jehož právě před PPG Paints Arenou násilníci srazili k zemi a zničili mu kameru.

Bouří se i Jordan. Cítím vztek, už máme dost rasismu, burcuje basketbalová legenda Bouří se i Jordan. Cítím vztek, už máme dost rasismu, burcuje basketbalová legenda Čtěte zde

Prezident Penguins zrovna opouštěl halu, ale když viděl muže v nesnázích, podařilo se mu ho vtáhnout do arény, odkud byl poté převezen do nemocnice.

Sám Smith netušil, že mu přispěchal na pomoc šedesátiletý Morehouse, během jehož působení Penguins získali třikrát Stanley Cup (2009, 2016 a 2017). Upozornil na to jiný novinář Larry Richert, jemuž Morehouseovo zapojení později potvrdil bez dalšího komentáře mluvčí klubu.

"Pan Morehouse měl odvahu vyjít ven a zachránit ho (Smithe) před hrozícím velmi tragickým koncem," uvedl Richert. Smith vyvázl z incidentu s pohmožděninami a krvavými šrámy.

Novinář po ataku před halou Penguins na Twitteru děkoval zachráncům za svůj život:

Lemieuxova socha před halou se stala terčem vandalů, kteří ji pokryli mimo jiné nasprejovanými nápisy "Máme právo se bouřit" a "Nemohu dýchat". Na zádech jedné ze soch se také objevilo sprejem nakreslené srp a kladivo. 

Pittsburská demonstrace byla součástí protestů, které vyvolala pondělní smrt Afroameričana George Floyda v Minneapolis, jemuž při zatýkání několik minut klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin.

Na pomníku se objevil také symbol SSSR, tedy srp a kladivo

reklama