reklama

Závan časů SSSR. Rusko stvořilo obávanou líheň pro sbornou. Ministr: Z olympiády čekáme zlato

Ilja Kovalčuk v dresu ruské reprezentace. Ilja Kovalčuk v dresu ruské reprezentace. autor: ČTK
Když hraje ruská hokejová reprezentace, v hledišti lze sem tam spatřit fanoušky napínající sovětskou vlajku. Doby minulé teď připomíná také soupiska sborné, kterou až na výjimky tvoří hráči dvou klubů - petrohradského SKA a moskevského CSKA. Výsledkem má být olympijské zlato.

Praha - Pád východního bloku promíchal karty také na hokejovém poli. Model, kdy mužstvo Sovětského svazu stálo na vytrénovaných borcích armádního CSKA a prohrávalo jen zázrakem, padl. 

Je to idiot, pálili do Gudase kritici. Před třicítkou se český tvrďák v NHL zklidnil Je to idiot, pálili do Gudase kritici. Před třicítkou se český tvrďák v NHL zklidnil Prohlédněte zde

Neuvěřitelná medailová šňůra skončila, prostor dostávali hráči z různých koutů světa.

Pod vlajkou Ruska nastoupilo na velkém turnaji maximálně sedm mužů z jednoho evropského týmu. Někdy dodal nejvíc "zboží" Čeljabinsk, jindy Kazaň.

Nadcházející olympiáda v Jižní Koreji, kam nedorazí hvězdy zámořské NHL, zažité pořádky změní. Dres sborné obléknou především hokejisté Petrohradu, jenž v Kontinentální lize nemá konkurenci, a CSKA. Společně vytvoří až tři čtvrtiny soupisky. Tedy pokud do situace nezasáhne Mezinárodní olympijský výbor, který by například mohl plošně zakázat Rusům účast kvůli dopingu.

Jedině zlato

Blízkou budoucnost nastínil nedávný Karjala Cup, kde Rusko představilo ze dvou prominentních klubů hned 18 hráčů.

Zjevné koncepci neuniká ani realizační tým. Kouč Oleg Znarok a jeho pravá ruka Harijs Vitolinš jsou z Petrohradu, asistent Igor Nikitin trénuje CSKA.

Navzdory nezpochybnitelné síle a sehranosti však sborná na listopadovém turnaji nezvítězila. Se dvěma soky včetně Česka zametla, ale domácí Finsko neporazila. "Našim bych dal dvojku s minusem," prohlásil legendární Boris Michajlov pro deník Sovětskij sport.

Rusko - USA: Alexander Ovečkin Alexandr Ovečkin a další hvězdy NHL na domácí olympiádě v Soči zklamali, skončili pátí. Východní velmoc čeká na zlato z OH od roku 1992. | Foto: Reuters

Nutno dodat, že některé opory zůstaly doma. Pavel Dacjuk kvůli zranění, Ilja Kovalčuk zkrátka nedostal pozvánku, což nesl nelibě. Dorazit ještě nemohl Vadim Šipačov, jenž tou dobou dokončoval útěk z Las Vegas. V Petrohradu podepsal smlouvu do konce ročníku pouze za půl milionu dolarů.

SKA je tudíž ještě silnější. V lize trhá rekordy a vyhrálo 32 z 35 zápasů. Na hry do Pchjongčchangu může vyslal zhruba tucet hokejistů.

Cíl je zřejmý - po 26 letech ukořistit olympijské zlato. "Každá medaile je důstojný výsledek, ale my očekáváme jedině vítězství," řekl v rozhovoru pro agenturu R-Sport ruský ministr sportu Pavel Kolobkov. 

Nerovné podmínky

Systém jedné až dvou klubových základen pro ruskou reprezentaci nemá v postkomunistické éře obdoby. Realizovatelný je díky tomu, že v KHL se mísí sportovní, ale i obchodní a politické zájmy. Velkou roli hraje státní plynárenský gigant Gazprom.

KHL utahuje šrouby. Do roku 2020 vyhodí pět klubů, nové mají být z Koreje či Uzbekistánu KHL utahuje šrouby. Do roku 2020 vyhodí pět klubů, nové mají být z Koreje či Uzbekistánu Čtěte zde

Zatímco některé kluby jsou na hraně krachu, Petrohrad míří ke třetímu titulu ve čtyřech letech. 

Ne všichni ale jásají. "Nedostatek konkurence a rovných podmínek zabíjí zájem o sport," říká na rovinu o Kontinentální lize ministr Kolobkov.

A pokračuje: "Víte, čím je zajímavá NHL? Každý tam může porazit každého. Je to nepředvídatelné. Týmy KHL musí být alespoň na podobné úrovni. Pokud fanoušek na začátku sezony ví, kdo získá titul, proč by chodil na stadion?"

Vedení ruské soutěže chce propast mezi kluby vyřešit tím, že během dalších let vyškrtne nejslabší účastníky (více zde). Otázkou zůstává, jak silný zůstane Petrohrad.

reklama