reklama

Září v NHL, ale chce titul. Kvůli studiu na Harvardu je terčem vtípků. To se dalo čekat, směje se

Nejdřív gól a pak dvě asistence. Donato prožil v NHL fantastickou premiéru. YouTube
Ryan Donato podobně jako mnozí jeho vrstevníci pracuje při studiu. Konkrétně hraje hokej za Boston Bruins.

Praha - Takovou premiéru zažije málokdo. Útočník Donato vkročil do zámořské NHL gólem a dvěma asistencemi proti Columbusu. Zaplavila ho euforie. O den později - v úterý - si ale od hokeje dal pauzu. Na trénink Bostonu nedorazil, protože měl v rozvrhu několik kurzů na nedalekém Harvardu.

Tím pádem nestihl ani týmový let soukromým tryskáčem na zápas do St. Louis. Dorazil později běžnou linkou.

V šatně si pochopitelně vyslechl řadu narážek. "Většina kluků vynechává školu, aby mohla sportovat, on to má naopak," utrousil jeden z hráčů Bostonu.

"No jasně, tohle se dalo čekat," vykládal pak usměvavý Donato novinářům. "Musím ale říct, že zatím je to dobré. Kluci mě i moje povinnosti berou."

Americký snajpr jim to usnadňuje. Po famózní premiéře zazářil také v St. Louis, kde přidal další gól. Celkově má tedy na kontě čtyři body (2+2) ze dvou duelů. Ihned si padl do oka s českým centrem Davidem Krejčím a ukázal, že mužstvu může pomoct v honbě za Stanley Cupem.

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Ještě nedávno nosil dres Harvardovy univerzity, ale když mu tam skončila sezona, podepsal dvouletou smlouvu s Bruins. Usoudil, že nastal čas.

Mimo hokejové mantinely však hodlá ještě nějaký čas žít stejně. Během dalších týdnů chce jako student sociologie úspěšně zakončit semestr, aby mohl příští rok získat titul. Úkoly ale často nebude vypracovávat na koleji, kde stále bydlí, nýbrž po hotelích. Profesoři se mu snaží vyjít vstříc.

"Jsou skvělí, mám štěstí," říká 21letý Donato. "Na mně je, abych všechna zadání odevzdal včas. Na cestách musím udělat co nejvíc práce, abych splnil termín stejně jako každý jiný student. Nechci žádné výjimky, nechci profesorům ztěžovat práci." 

Studium mimo kolej si hokejista vyzkoušel na olympiádě v Pchjongčchangu, kde táhl reprezentaci USA. Celkově nastřílel pět gólů a ve čtvrtfinále překonal i Pavla Francouze, ovšem dál šli Češi. "Právě v Koreji jsem se tak nějak naučil, jak všechnu práci do školy zvládat na cestách," podotýká Donato.

Ryan Donato slaví gól na 0:1 ve čtvrtfinále Česko - USA na ZOH 2018 Radost Donata po úvodním gólu ve čtvrtfinále olympiády proti Česku. | Foto: Reuters

Univerzitu už hokejově přerostl. V letošních 29 zápasech nasázel 26 branek. Draftem prošel před necelými čtyřmi roky na konci druhého kola. Tehdy ještě chodil na střední školu.

Teď kráčí ve šlépějích svého otce Teda, který v 90. letech také zamířil z Harvardu do Bostonu, kde ihned začal sbírat body.

"Je to sebevědomý kluk," prohlásil o mladém Ryanu Donatovi kouč St. Louis Mike Yeo. "Sledoval jsem ho už na olympiádě. Že se v NHL okamžitě prosadí, bylo podle mě jasné. Nejde o žádné překvapení."

Univerzitní hokej existuje také v Česku, ale ti, kteří sní o velké kariéře, ho kvůli nepříliš vysoké kvalitě nehrají.

Za Atlantikem jde o regulérní cestu, jak proniknout do NHL. Někteří se školou nakonec praští, jiní do slavné soutěže odcházejí až po promoci. A jsou i tací, kteří stejně jako Donato zvládají zároveň studovat a hrát hokej na nejvyšší úrovni. Z Čechů takhle došel k titulu zadák Tampy Andrej Šustr.

reklama