Plekanec a Polák v NHL nahrávali, jejich týmy slavily vítězství

Aktualizováno 7. 1. 2016 6:46
Tomáš Plekanec a Roman Polák se každý jednou nahrávkou zapsali do statistik středečních zápasů NHL. I díky tomu jejich kluby slavily výhru.
Na brankáři Montrealu Miku Condonovi si vylámal zuby i útočník Devils Jiří Tlustý (9). | Foto: Reuters

New York - Tomáš Plekanec pomohl asistencí Montrealu ve středečním zápase hokejové NHL k výhře nad New Jersey 2:1. Asistenci si připsal také obránce Roman Polák, jehož Toronto smetlo domácí Anaheim 4:0.

Kladenský rodák Plekanec naznačil v přesilové hře na pravém křídle střelu švihem, místo toho ale na poslední chvíli přihrál do lepší pozice na Maxe Paciorettyho a ten pohotovou ranou otevřel skóre. Na konci druhé třetiny zvýšil na 2:0 pro změnu ve vlastním oslabení Torrey Mitchell.

Hned v první minutě Devils snížili, když se prosadil Adam Henrique. O tři minuty později se trefil i Plekanec, jenže rozhodčí jeho gól neuznali pro hru vysokou holí. Jednobrankový náskok už však Canadiens uhájili.

Fleischmann se na led nedostal

"V dnešním hokeji jsou přesilovkové formace stále víc a víc důležité. Řadu zápasů, které jsme prohráli, jsme ztratili, protože speciální pětky soupeře nás přehrály. Takže jsme rádi, že dnes to bylo naopak," radoval se Pacioretty, který byl vyhlášen první hvězdou večera.

Montrealu hodně pomohl gól v oslabení, už osmý v sezoně, což je spolu s Ottawou nejvíc ze všech týmů v NHL. Vstřelil ho Mitchell, který při přečíslení dva na jednoho usměrnil do branky střílenou přihrávku od Paula Byrona. "Byla to jeho zásluha. Já jen najel před branku a čekal. Udělal to skvěle, využil svou rychlost. Prostě skvělá akce," pochválil Mitchell svého parťáka.

Plekanec byl tentokrát jediným českým hráčem v dresu Montrealu. Tomáš Fleischmann vypadl ze sestavy a zápas sledoval jen jako divák. Dres Devils znovu oblékl jen Jiří Tlustý, Patrik Eliáš zůstává na marodce.

Polák se také popral

Bek Polák pomohl Maple Leafs ke třetí brance, jíž ve 33. definitivně utlumily snahy Ducks o jakýkoliv obrat. Dvěma góly se o váhru Toronta zasloužil Pierre-Alexandre Parenteau.

Český zadák si vedle asistence připsal také pětiminutový trest za bitku. Na konci první třetiny nedovoleně vrazil na mantinel Mika Santorelliho a Josh Manson se na něho vrhl v roli mstitele. Dlouho se zdálo, že se oba budou jen přetahovat za dresy. Pak ale Manson vyslal jeden rychlý úder na nos a srazil Poláka k ledu.

Byl to však jediný úspěch Ducks v celém utkání. Domácí ani jednou nevyzráli na Jonathana Berniera v brance Toronta, který 39 zákroky vychytal druhé čisté konto v sezoně a třetí výhru v řadě.

Byl to jediný zápas, v němž se ve středu radovali hosté. Ve zbývajících vyhrály domácí týmy. Chicago znovu díky dvěma trefám nováčka Artemiho Panarina porazilo 3:1 Pittsburgh, Colorado otočilo duel se St. Louis z 1:3 na konečných 4:3 v prodloužení a Vancouver přemohl Carolinu 3:2, když vítězný gól vstřelil 66 sekund před koncem v přesilové hře Bo Horvat.

Statistika NHL:

Montreal - New Jersey 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 20. Pacioretty (Plekanec), 39. Mitchell - 41. Henrique. Střely na branku: 25:20. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Byron (oba Montreal), 3. Larsson (New Jersey).

Chicago - Pittsburgh 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 16. a 49. Panarin, 59. Teräväinen - 28. Malkin. Střely na branku: 37:18. Diváci: 21.908. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Anisimov (oba Chicago), 3. Fleury (Pittsburgh).

Vancouver - Carolina 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky: 48. a 59. Horvat, 38. Baertschi - 29. Liles, 53. J. Staal. Střely na branku: 21:28. Diváci: 18.364. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Liles (Carolina), 3. Baertschi (Vancouver).

Colorado - St. Louis 4:3 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 5. Duchene, 27. Grigorenko, 59. MacKinnon, 65. Landeskog - 17. Tarasenko, 20. Backes, 21. Berglund. Střely na branku: 33:38. Diváci: 13.359. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Tarasenko (St. Louis).

Anaheim - Toronto 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 9. a 28. Parenteau, 33. Kadri (Polák), 43. Boyes. Střely na branku: 39:38. Diváci: 16.283. Hvězdy zápasu: 1. Parenteau, 2. Bozak (oba Toronto), 3. S. Theodore (Anaheim).