reklama

"Je excelentní." Šimek okouzluje na prominentní pozici, u Sharks klíčí česká kolonie

Radim Šimek Radim Šimek autor: ČTK
Co začalo snahou dát prohrávajícímu týmu potřebný impulz, možná skončí novým uspořádáním obranných řad. Někdejší klenot hokejového Liberce Radim Šimek si v prvních pěti kláních za San Jose vedl skvěle a vedle hvězdného Brenta Burnse dostává čím dál větší prostor.

Jako by svému strmému vzletu sám nemohl věřit. Po pondělním klání, v němž sokům z New Jersey vstřelil vítězný gól, předstoupil Šimek před média jako jedna z hvězd večera. Při jedné otázce slyšel, že hrál velmi dobře.

"Opravdu?" reagoval překvapeně.

Od novinářů ovšem šlo o objektivní poznámku. Českého beka pravidelně vychvalují fanoušci. Za tvrdou hru, bruslení, spolehlivost. Nadšený je také trenér San Jose Peter DeBoer, který snaživému nováčkovi dává čim dál větší zodpovědnost. Naposledy ho nechal hrát skoro 17 minut a sázel na něj i ve třetí třetině.

Joakim Ryan, jehož Šimek prozatím vystrnadil ze základu, má o tři a půl minuty nižší icetime a závěry duelů většinou proseděl na střídačce.

Je zřejmé, kdo má teď v souboji o stále místo vedle Burnse navrch. Šestadvacetiletý Čech si přitom ještě nedávno odškrtával zápasy na tribuně, jako zdravý náhradník jich tam proseděl 27. Teď ho po pěti ostrých startech zdobí statistika 1+1, deset hitů a pět plusových bodů.

"Vede si excelentně. Vůbec nechci myslet na to, že by jakkoliv odpadl," řekl o Šimkovi DeBoer. "Výhodou pro něj je, že už má zkušenosti. Může být sebevědomý. Držím mu palce, aby pořád hrál tak, jak hraje."

Smělý vstup do NHL stvrdil Šimek pondělní brankou, kdy zaúřadoval krátkým nápřahem od modré čáry. "Asi jsem měl trošku štěstí, gólman dost možná nic neviděl," podotkl zadák. "Ale jsem za gól samozřejmě hrozně šťastný. Užiju si ho s přítelkyní."

Takhle Radim Šimek vstřelil svůj první gól v NHL. YouTube

Perličkou je, že u Šimkovy trefy si první asistenci v zámořské lize připsal útočník Lukáš Radil. Další forvard Tomáš Hertl tak může doufat, že v Kalifornii vznikne česká kolonie. Na farmě Sharks navíc září brankář Josef Kořenář.

"Konečně tady mám Čechy. Jinak je na soupisce nějak moc Švédů (pět, pozn. red.), takže teď s nimi můžeme bojovat," smál se Hertl.

Šatnou San Jose nyní proudí dobrá nálada. Krizová porada po čtyřech porážkách (a dvou šestigólových přídělech) podle všeho zabrala. Už se Šimkem v sestavě vyhrálo mužstvo čtyři z pěti duelů.

A ofenzivně laděný Burns, držitel Norris Trophy 2017, možná našel nového parťáka. Během svého největšího rozkvětu spoléhal na Paula Martina, kterého však loni dohnal věk. Poté měla vousatá hvězda defenzivní štít v Ryanovi, jenž ale letos zvolnil. A tak je na scéně Šimek.

"Dokázal, že je schopný jít do hry, doplnit Burnsieho a vylepšit naši partu," dodal kouč DeBoer.

Jestliže Šimek udrží vysoký standard, bude mezi zámořskou elitou jedním ze dvou Čechů v elitním obranném páru. Ve Washingtonu delší čas drží prestižní pozici Michal Kempný.

Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Prohlédněte zde
reklama