reklama

Nestíhají ani Pastrňák a spol. NHL vládne nová top lajna, její lídr připomíná Jágra

Nathan MacKinnon slaví gól s Gabrielem Landeskogem, Mikkem Rantanenem a dalšími parťáky. Nathan MacKinnon slaví gól s Gabrielem Landeskogem, Mikkem Rantanenem a dalšími parťáky. autor: ČTK
David Pastrňák už podle ohlasů ze zámoří nehraje v nejlepší hokejové lajně na světě. Bostonskou chloubu aktuálně válcuje trio z Colorada. Mikko Rantanen, jehož někteří srovnávají s Jaromírem Jágrem, dokonce vede bodování celé NHL.

Když švédský kapitán coloradských Avalanche Gabriel Landeskog dostal po jednom z domácích zápasů otázku, zda spolu s Finem Rantanenem a Kanaďanem Nathanem MacKinnonem tvoří nejúdernější formaci v lize, stručně odsekl: "Jo, jsme nejlepší."

Větu, která může zavánět arogancí, dokládají statistiky.

Elitní lajna Colorada dala ve 32 kláních dohromady 139 bodů (52+87), čímž s nevídanou suverenitou ční nad konkurencí. Od zavedení platových stropů předvedli podobný rozjezd akorát Jason Spezza, Daniel Alfredsson a Dany Heatley, kteří před 13 lety ničili protivníky Ottawy.

"Myslím, že je to oficiální. Landeskog, MacKinnon a Rantanen jsou nejlepší lajnou v současném hokeji," psal na konci října skrz Twitter slavný Mike Modano.

Ještě na začátku října přitom potvrzovaly primát z minulého ročníku bostonské hvězdy Pastrňák, Patrice Bergeron a Brad Marchand. Vzletu coloradských soků však navzdory skvělým číslům nestačily. V polovině listopadu navíc přišly o centra. Bergeron doplatil na hit od Radka Faksy zraněním žeber. Nyní už trénuje na ledě, ale není jasné, kdy zvládne ostré utkání.

Pastrňák s Marchandem mezitím vystřídali tři jiné parťáky, přičemž nejadekvátnější náhradu našli v Davidu Krejčím. 

Bodové hody jsou ale o něco chudší než s Bergeronem. Třeba Pastrňák nastřílel vedle kanadského centra 17 gólů v 19 zápasech, bez něj má ze 13 duelů "jen" čtyři trefy.

Nezaujatí fanoušci tak mají novou hlavní atrakci.

MacKinnon a spol. vymýšlejí pohledné akce, později hojně přehrávané na sociálních sítích, a už dostávají přezdívky. Tou nejstarší je MGM Line (MacKinnon, Gabriel a Mikko).

Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Přehledně: Základní část NHL skončila. Vyhrála ji Tampa Prohlédněte zde

V anketě oficiálního twitterového účtu NHL však zvítězilo označení čerpající z coloradské přírody - Rocky Mountain Line. Ohlas měly i přezdívky Mackstreet Boys (podle kdysi populárního boy bandu) a The Scandinavian Sandwich (při přimhouření oka, že do Skandinávie patří také Finsko).

Colorado, které ještě v předminulé sezoně bylo jasně nejhorším klubem soutěže, najednou díky elitnímu triu míří do špičky.

Vzestup zažilo už před rokem, kdy nakonec těsně postoupilo do play off. Tehdy sklízel největší ovace extrémně zručný centr MacKinnon, jenž bojoval o post nejproduktivnějšího hokejisty v soutěži. Nakonec podlehl Connoru McDavidovi, měl ale jen o setinu horší bodový průměr. Doplatil na zranění.

Tentokrát dostává minimálně stejný díl pozornosti pravý křídelník Rantanen, který s 53 body (13+40) vede ligovou produktivitu. Může být vůbec prvním finským vítězem Art Ross Trophy.

"Trochu mi připomíná Jágra," prohlásil o 22letém tvůrci hry Brian Lawton, analytik NHL Network. "Řekl bych, že na ledě dokáže všechno. Umí využít svoji mohutnou postavu. Nikdy nebyl extra rychlý bruslař, ale vůbec mu to neubližuje. Je skvělé, že hraje v takhle silné lajně, ale myslím, že by vynikal kdekoliv."

Takhle Rantanen připravil vítězný gól proti Bostonu:

Rantanen připravil MacKinnonovi rozhodující gól proti Bostonu. Youtube.com

Příznivce Avalanche může těšit, že od Rocky Mountain Line zřejmě ještě neviděli maximum. MacKinnonovi je teprve 23 let, Landeskogovi 26. To bostonský mladík Pastrňák nastupuje se dvěma třicátníky, kteří už zřejmě dosáhli na svůj výkonnostní strop.

reklama