reklama

Říkají mu Scary, v cestě má ruskou hráz. Za mořem se rozjíždí další české eso

Jakub Škarek je zatím nejvytěžovanějším brankářem na farmě Islanders. Jakub Škarek je zatím nejvytěžovanějším brankářem na farmě Islanders. autor: Greg Vasil/Bridgeport Sound Tigers
Další mladý český brankář o sobě za mořem dává vědět. Jakub Škarek už nakukuje do hlavního týmu newyorských Islanders, ale aby tam pronikl natrvalo, musí prorazit hráz v podobě opěvovaných Rusů.

Protože mezi muži začal chytat už v 15 letech, mnozí v něm viděli nového Dominika Haška, který stejný kousek nesvedl.

V dalších letech však Škarek raketový vzlet neudržel. Klopýtal na juniorských světových šampionátech, v prvním zámořském roce nezářil ani na druhořadé farmě v ECHL.

Teď se zdá, že po čase opět kráčí správným směrem. Na hlavní farmě Islanders je mužem číslo jedna. Také už nahlédl do NHL, když mezi cestujícími náhradníky (v takzvané taxi squad) zaskočil za týmovou trojku Coryho Schneidera, kterého zrovna trápily rodinné problémy.

Škarek tak viděl zblízka v akci Semjona Varlamova a Ilju Sorokina, jednu z nejlepších brankářských dvojic v NHL.

"Jsou to skvělí kluci," řekl český gólman oficiálnímu webu AHL. "Mám štěstí, že jsem se ve škole učil ruštinu, takže ji teď můžu využít. Ale až tak dobrý v ní nejsem, takže je to spíš jen na krátký pokec. Kluci každopádně umí dost dobře anglicky, takže mi můžou leccos vysvětlit. Hlavně Varlamov mi radí. Rozebíráme věci jak na ledě, tak mimo něj. Paráda."

Dvaatřicetiletý Varlamov letos patří do širšího okruhu kandidátů na Vezina Trophy pro nejlepšího ligového gólmana. Smlouvu má až do léta 2023. Ročně si přijde na pět milionů dolarů.

Návrat o 15 let dozadu, nechápal v Rusku Zedník. Nutili ho hrát na jedné noze Návrat o 15 let dozadu, nechápal v Rusku Zedník. Nutili ho hrát na jedné noze Čtěte zde

Na záda už mu nicméně dýchá 25letý Sorokin, jenž do NHL přišel jako velká hvězda moskevského CSKA. Zatím vydělává "jen" dva miliony ročně, ale po sezoně mu končí kontrakt a zřejmě dostane přidáno.

V záloze si klub drží veterána Schneidera, ale je jasné, že do budoucna věří 21letému Škarkovi, jasně nejmladšímu maskovanému muži na farmě v Bridgeportu, který zatím drží procentuální úspěšnost zákroků 90,1. V posledních dvou startech se však dostal na 95 procent.

Má ještě dost času na rozvoj, nováčkovská smlouva mu končí v roce 2023.

"Má všechno, co od hokejisty chcete. Chápe, co musí pro úspěch udělat," zhodnotil českého dlouhána trenér Bridgeportu Brent Thompson. "Ke všemu přistupuje pozitivně. Chce se zlepšovat. Na nic se nevymlouvá."

Tichý pracant Scary

Thompsonova slova potvrzují i další. Škarek v kabině nepatří k nejhlasitějším hráčům, ale pokud jde o práci, málokdo se mu vyrovná.

"Je to neskutečné," kroutí hlavou forvard Tom Kuhnhackl, který v šatně sedí hned vedle českého brankáře. "Dokonce i když jsme na tripu, hrajeme hned po poledni a testují nás brzy ráno, na tréninku je vždycky první. Rozcvičuje se, dělá jógu… Pokud jde o tréninkové dny, je na ledě ještě předtím, než na něj začneme střílet, aby pracovat na svojí hře. U mladých kluků je tohle hrozně cenná vlastnost."

MSJ 2018, Česko - USA, zápas o bronz, Jakub Škarek V mládežnických reprezentacích odchytal Škarek řadu turnajů. Zatímco na Hlinkově memoriálu zazářil, světové šampionáty do 20 let mu moc nevyšly. Foto: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images

Jelikož Kuhnhacklův otec pochází z vesnice Citice kousek od Sokolova, má německý hokejista ke Škarkovi zvlášť blízko. "Když máte tátu z Česka a s jiným Čechem trávíte čas, pochytíte nějaké fráze. Se Scarym si rozumíme. Každé ráno vtipkujeme, jak jsme oba unavení a trochu podráždění."

K trvalé práci v NHL má Škarek ještě daleko, ale v hierarchii Islanders už coby volba ve třetím kole draftu 2018 evidentně poskočil.

"Cítím, že se moje práce vyplácí," prohlásil brankář. "Jsem hrozně vděčný, že v Bridgeportu letos dostávám šanci v tolika zápasech. Tréninky jsou skvělé, ale právě při hře se nejvíc zlepšíte. A já vím, že mám ještě obrovské rezervy."

V kabině dostal Škarek přezdívku podle svého příjmení - Scary (v překladu děsivý, strašidelný). Bude jednou strašit střelce NHL?

reklama