reklama

Snad nebudu muset chytat, přál si účetní. Pak se stal první hvězdou. NHL slaví hrdinu z lidu

Amatérský brankář Scott Foster prožil v 36 letech premiéru ve slavné NHL. Amatérský brankář Scott Foster prožil v 36 letech premiéru ve slavné NHL. autor: ČTK
Hokejová NHL žasne nad příběhem muže, jenž se stal první hvězdou utkání, přestože normálně pracuje jako účetní.

Praha - Jan Rutta a David Kämpf zažili za Chicago nezapomenutelný zápas. Měli v něm nezvyklého parťáka - 36letého brankáře Scotta Fostera, jenž nikdy nehrál profesionální hokej.

Když Kanaďan Foster ve čtvrtek vstával, netušil, že prožije výjimečný den. Od devíti do pěti plnil úkoly účetního a později - jako už mnohokrát - vyrazil na stadion United Center, aby tam strávil pár hodin jako rezervní brankář. Předpokládal, že se zadarmo nají, koukne na špičkový duel a pojede domů.

"Sakra, doufám, že dnes nebudu muset chytat," vykládal podle kanadské stanice TSN zaměstnancům klubu, když mu pomáhali s přenášením bagáže.

Klidný večer netrval dlouho. Anton Forsberg, který měl vyjet mezi tyče, se zranil při rozcvičce. Premiéru v NHL tak zažil Collin Delia, jenž sezonu odstartoval na druhé farmě. A co je hlavní, výstroj musel obléknout rovněž Foster.

"Byl jsem v šoku," přiznal. "Pak už si na nic nevzpomínám." Místo večeření na účet Blackhawks seděl v uličce ke střídačce a čekal.

Ve 46. minutě přišel další zlom. Delia po jednom ze zákroků padl k ledu a s nepříjemnou křečí odjel střídat.

"Jdeš na led!" slyšel Foster. Na střídačce (kam rezervní brankáři normálně nesmějí) se tak s číslem 90 na zádech objevil chlapík, kterého nikdo neznal. Za pár okamžiků už stál mezi tyčemi a doufal, že proti Winnipegu, jednomu z nejlepších týmů soutěže, nic nezkazí.

Abstinent oddaný videohrám a "čím dál ošklivější Amiš". Ovečkina může z trůnu sesadit finský podivín Abstinent oddaný videohrám a "čím dál ošklivější Amiš". Ovečkina může z trůnu sesadit finský podivín Čtěte zde

"Kluci říkali, že když (Foster) seděl v šatně, tak byl studený jako okurka," prozradil zadák Brent Seabrook. "Ale pak šel na věc a čelil několika střelám. A já si říkal: Páni, ten chlápek vypadá dost dobře."

Účetní, jenž před 12 roky chytal na univerzitě, strávil mezi tyčemi 14 minut a jednu vteřinu. Chytil všech sedm střel, zvládl zkrotit i pumelici finského snajpra Patrika Laineho. Publikum se bavilo a oslavovalo nečekaného hrdinu. Pesimisté, kteří měli za to, že vedení Chicaga 6:2 je v ohrožení, byli překvapení. Skóre už se neměnilo. I proto, že domácí zodpovědně bránili.

První hvězdou zápasu se každopádně stal Scott Foster. Žádný rezervní brankář v moderní éře NHL nepobyl na ledě tolik času.

"Před pár hodinami jsem seděl u počítače a ťukal do klávesnice, teď stojím před vámi," povídal novinářům muž, který svým výkonem zastínil fakt, že hvězdný bek Seabrook odehrál 1000. utkání v NHL.

Foster obdržel v kabině putovní mistrovský pás. Vždycky ho dostává hráč, který si to při výhře Blackhawks zaslouží nejvíc:

Přestože Chicago už ztratilo šanci na play-off, další nouzovou situaci v brankovišti jen tak nedopustí. Z farmy povolalo Jeana-Francoise Berubeho.

Foster bude nadále chytat v amatérské lize.

Na čtvrteční večer v Chicagu ovšem nezapomene, byť si nevydělal ani dolar. Nepodepsal totiž profesionální zkušební kontrakt, ale amatérský, který podle pravidel nezahrnuje odměnu.

"Zítra vstanu, zapnu si košili a půjdu do práce," líčil Foster své nadcházející plány. "Ale tohle si budu pamatovat dlouho, hodně dlouho."

Oprava: V původní verzi jsme chybně uvedli, že Scott Foster dostal za své zápasové vystoupení 500 dolarů (v přepočtu přes 10 tisíc korun).

reklama