Sobotkova trefa Buffalu nepomohla, další tři Češi asistovali

Aktualizováno 20. 2. 2019 8:21
Útočník Vladimír Sobotka vstřelil v úterním zápase NHL čtvrtý gól v ročníku, kterým pouze zmírnil porážku hokejistů Buffala 2:4 s Floridou. Panthers zaznamenali všechny branky v závěrečné třetině a uspěli potřetí v řadě, Sabres mají opačnou bilanci.
Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka | Foto: Reuters

Další tři čeští útočníci přispěli asistencemi k výhrám. Ondřej Palát se radoval s Tampou Bay z triumfu 5:2 ve Philadelphii, Filip Chytil pomohl New York Rangers k úspěchu 2:1 na ledě Caroliny a Dominik Simon oslavil s Pittsburghem vítězství 4:3 v New Jersey. Centr poražených Devils Pavel Zacha vynechal kvůli zranění v horní části těla druhý duel po sobě.

Buffalo vedlo od 26. minuty zásluhou kapitána Jacka Eichela, ale Florida v závěrečné třetině během 43 vteřin obrátila skóre. Sabres poté dali kontaktní branku, kterou ale rozhodčí po přezkoumání situace kvůli ofsajdu neuznal. Panthers následně přidali další dva góly. Sobotka se prosadil osm vteřin před koncem třetí části, když si najel před branku na přihrávku Zemguse Girgensonse.

Sabres prohráli třetí duel za sebou a na play off ztrácí šest bodů. "Udělali jsme nějaké chyby, z nichž skórovali. Musíme hrát lépe v defenzivě," uvedl jednatřicetiletý Sobotka. "Zdá se, že když inkasujeme, jde to s námi z kopce," dodal bývalý hráč Bostonu a St. Louis. Panthers uspěli potřetí v řadě, ale ve Východní konferenci jsou na tom ještě o tři body hůře než Buffalo.

Palát bodoval ve čtvrtém z poslední pěti duelů. Tampa Bay položila základ k sedmé výhře po sobě v úvodní třetině, v níž získala vedení 3:0.

"Takhle nemůžeme začít, pokud chceme uspět. Je to nejlepší tým v soutěži. Nemůže to v první třetině vypadat tak, že nechceme hrát. To nemůžeme připustit," rozčiloval se jeden ze dvou střelců Flyers Oskar Lindblom. Obránce Radko Gudas ani útočník Jakub Voráček v dresu Philadelphie nebodovali.

Jejich týmu nebyl platný ani fakt, že po pěti zápasech vyšel bodově naprázdno nejproduktivnější hráč NHL Nikita Kučerov, jemuž chybí jediný bod k dosažení stobodové hranice. Ruského útočníka zastoupili jiní. Tampa ukázala, jak silný má kádr - o její branky se postaralo pět různých hráčů. Floridský celek zvítězil posedmé v řadě a suverénně vládne pořadí NHL o 17 bodů před Calgary.

Devatenáctiletý Chytil stál ve 31. minutě u vyrovnávací akce Rangers, když se dostal do rychlého protiútoku a i přes bránění Trevora van Riemsdyka vystřelil bekhendem. Brankář Curtis McElhinney, jenž dostal přednost na úkor Petra Mrázka, jeho zakončení jen vyrazil před sebe a dojíždějící útočník Connor Brickley usměrnil svým tělem puk do sítě. Regulérnost gólu potvrdil videorozhodčí. Newyorčané tak odpověděli na úvodní gól Hurricanes po pouhých 47 sekundách.

Rozhodující branku obstaral ve třetí třetině útočník Vladislav Naměstnikov. Na úspěchu Rangers se 43 zákroky podílel gólman Henrik Lundqvist, zvolený nejlepším hráčem večera.

St. Louis zdolalo Toronto 3:2 v prodloužení a jedenáctou výhrou v řadě stanovilo klubový rekord. Žádnému jinému mužstvu se v sezoně nepovedla delší vítězná série. Bod navíc zařídil pro Blues útočník Ryan O'Reilly. Jeho spoluhráč Vladimir Tarasenko po 12 utkáních nebodoval. St. Louis inkasovalo po třech zápasech. Jeho série bez gólu se zastavila na 233 minutách a 50 vteřinách.

Výsledky NHL:

Florida - Buffalo 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)

Branky: 44. a 57. Huberdeau, 44. Hawryluk, 46. Barkov - 26. Eichel, 60. Sobotka. Střely na branku: 41:34. Diváci: 10.340. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Barkov, 3. Huberdeau (všichni Florida).

New Jersey - Pittsburgh 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)

Branky: 3. Bratt, 13. M. Johansson, 56. M. Wood - 7. Aston-Reese, 19. Bjugstad (Simon), 31. Rust, 38. Ruhwedel. Střely na branku: 36:28. Diváci: 15.824. Hvězdy zápasu: 1. Rust (Pittsburgh), 2. M. Johansson, 3. Bratt (oba New Jersey).

Philadelphia - Tampa Bay 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Branky: 42. Lindblom, 51. Konecny - 3. Sergačjov (Palát), 6. Killorn, 11. J.T. Miller, 48. Gourde, 60. McDonagh. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.932. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller (Tampa Bay), 2. Couturier (Philadelphia), 3. Černák (Tampa Bay).

Carolina - NY Rangers 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 30. Martinook - 31. C. Brickley (Chytil), 47. Naměstnikov. Střely na branku: 44:26. Diváci: 13.343. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Naměstnikov (oba Rangers), 3. Martinook (Carolina).

Edmonton - Arizona 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky: 44. A. Larsson, 60. Nugent-Hopkins - 51. a rozhodující sam. nájezd Hinostroza, 28. J. Archibald. Střely na branku: 37:35. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Kuemper (Arizona), 3. Koskinen (Edmonton).

St. Louis - Toronto 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 11. Schwartz, 18. Parayko, 61. Ryan O'Reilly - 47. Hyman, 48. Matthews. Střely na branku: 41:33. Diváci: 18.598. Hvězdy zápasu: 1. Ryan O'Reilly, 2. Parayko, 3. Bozak (všichni St. Louis).

Minnesota - Anaheim 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)

Branky: 25. Silfverberg, 55. C. Perry, 56. Kesler, 59. H. Lindholm. Střely na branku: 31:24. Diváci: 18.533. Hvězdy zápasu: 1. R. Miller, 2. Silfverberg (oba Anaheim), 3. Mikael Granlund (Minnesota).

Dallas - Nashville 3:5 (0:1, 3:2, 0:2)

Branky: 24. Spezza, 38. Lindell, 38. Seguin - 48. a 60. Josi, 11. B. Boyle, 31. Grimaldi, 39. F. Forsberg. Střely na branku: 39:47. Diváci: 17.985. Hvězdy zápasu: 1. Josi (Nashville), 2. Lindell (Dallas), 3. Ellis (Nashville).

Montreal - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky: 2. Domi, 18. Byron, 54. Tatar - 22. Josh Anderson, 50. N. Foligno. Střely na branku: 32:33. Diváci: 20.858. Hvězdy zápasu: 1. Domi (Montreal), 2. Josh Anderson (Columbus), 3. Tatar (Montreal).