reklama

Vysněná NHL je blíž. Šulák v Detroitu ohromil a poletí i na hlavní kemp

Libor Šulák Libor Šulák autor: Lukáš Caha
Český obránce Libor Šulák má za sebou kemp nováčků v Detroitu. Na něm nadchl trenéry svým bruslením i fyzickou hrou. Nyní se připravuje spolu se znojemskými hokejisty na zářijový hlavní kemp, v rámci kterého odehraje za Red Wings i několik zápasů. Vysněná NHL je tak pro třiadvacetiletého rodáka z Pelhřimova blíž a blíž. "Věřím, že to zvládnu," říká v rozhovoru.

Znojmo - Když trenér české reprezentace Josef Jandač nominoval na mistrovství světa prakticky neznámého Libora Šuláka, mnozí si klepali na čelo. Třiadvacetiletý obránce z EBEL ligy, kterou hrají mimo jiné i Rakušané a Maďaři, na světovém šampionátu?

Účet, prosím. Extraliga zkasíruje NHL, do Česka za hráče přitečou miliony. Nejvíce shrábne Chomutov Účet, prosím. Extraliga zkasíruje NHL, do Česka za hráče přitečou miliony. Nejvíce shrábne Chomutov Čtěte zde

Šulák nakonec zasáhl také do čtvrtfinále s Rusy a dozajista překvapil. Díky svému ofenzivnímu stylu a bruslařským dovednostem oslovil i skauty z Detroitu Red Wings, kteří jej pozvali na červencový kemp nováčků. Ani tam bývalý hráč Znojma nezaostával. Právě naopak.

"Výborně bruslí a na svoji výšku se dobře pohybuje. Jeho bruslařské schopnosti byly působivé," vyzdvihl Šulákovy přednosti Shawn Horcoff, ředitel vývoje hráčů a bývalý útočník, jenž získal s Kanadou dva tituly mistra světa. "Byl jsem opravdu ohromený. Navíc je silný, má dobrou střelu a umí hrát fyzicky. Byl opravdu dobrý," dodal.

Rodák z Pelhřimova si tak vybojoval účast na hlavním kempu Detroitu, který se uskuteční na začátku září, a má tak velkou šanci dostat se do A týmu a zahrát si slavnou NHL. "Věřím, že ten kemp v Detroitu zvládnu. Udělám pro to všechno," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz dlouhovlasý hokejista, který se na důležitý milník ve své kariéře připravuje ve Znojmě.

Na začátku července jste absolvoval kemp nováčků v Detroitu. Jaké jste si odvezl zážitky?

Vzpomínky jsou jen pozitivní. První kemp mi ukázal, že to jde. Vesměs tam byli mladší kluci, ale nikomu nechyběl dril ani velmi dobré technické a bruslařské schopnosti. Bylo to přínosné i z hlediska poznání celé té organizace.

Dostal jste nějakou zpětnou vazbu?

Byli velmi rádi, že mě viděli. Toho kempu se účastnil i hlavní trenér Detroitu Jeff Blashill, který si mě zavolal a říkal, že důležitý bude především ten hlavní kemp. Je na mě zvědavý i v zápasech.

Takže jste zanechal dobrý dojem…

Věřím, že ano. Kolem 20. srpna odlétám zpět do toho Tower City, kde proběhne začátkem září hlavní kemp. Chci mít dostatek času na aklimatizaci a ještě si tam i zatrénovat. Před samotným kempem absolvuji ještě turnaj prospektů. Dám do toho všechno.

Jak vůbec ten první kemp probíhal?

Pořádá se to hlavně pro ty mladé kluky, kteří byli draftovaní. Jsou tam různé prezentace o stravování, o cvičení a podobně. Ke každému jídlu jsme vlastně měli prezentaci, o co konkrétně se jedná a s čím se to dá kombinovat. Neustále nám připomínali i to, že je důležitý spánek a regenerace. Dále se dělají testy na suchu i na ledě.

Co jste si z toho odnesl?

Mladým to má otevřít oči a naučit se na sobě pracovat. Zdůrazňovali, že se máme vyhnout alkoholu a různým mejdanům. V rámci těch prezentací ukazují názorné příklady. Takže nám tam přednášel i jeden hokejista, který když řídil opilý, tak usmrtil svého talentovaného spoluhráče. Byl kvůli tomu pak i ve vězení. Ještě teď se mi z toho klepou kolena, když si na tu přednášku vzpomenu.

Vím, že s angličtinou na tom nejste zrovna nejlépe. Měl jste problémy?

Pomohlo mi, že jsem tam nebyl jediný Čech. Byli tam se mnou Filip Hronek a Matěj Machovský, takže mi pomohli, když bylo potřeba. Je to o tom tam být dva tři měsíce sám a pak se už v pohodě dorozumíte. Jsou to stále ty stejné fráze. Ze začátku je to těžké, ale pak to jde.

Šulák podepsal Detroitu a řekl: Jestli neudělám první tým, chci hrát ve Finsku Šulák podepsal Detroitu a řekl: Jestli neudělám první tým, chci hrát ve Finsku Čtěte zde

Dívám se, že jste si z Detroitu odvezl i výstroj…

Ano (smích). Nechali mi kalhoty, helmu a rukavice. Jinak v tom ale není žádný rozdíl, než na co jsem zvyklý. Všechno je to stejné.

Připravoval jste se na přestup do Finska, pak ale přišla nabídka z Detroitu. Byl to šok?  

Byl jsem překvapený, ale zároveň rád. Chystal jsem se do Finska, ale hned po mistrovství se začal řešit ten Detroit, takže mi to rychle přepnulo. Nyní se připravuji ve Znojmě na ten hlavní kemp. Jsem opravdu rád, že mi Orli tu možnost dali. Chci tu nabrat kondici a zabruslit si. V Detroitu se pak budu snažit podat ty nejlepší výkony. Když se to nepovede, tak se svět nezboří a měl bych jít do Finska.

Jak vůbec v Lahti reagovali, když jste podepsal smlouvu, a vzápětí přišel s tím, že máte možnost jít do NHL?

Abych pravdu řekl, tak ani pořádně nevím. Určitě ale nebyli rádi. Už se mnou počítali a teď nevím, jak to dopadne. Věřím, že ten kemp v Detroitu zvládnu. Udělám pro to všechno.

Příští sezona jim může změnit život. Patnáct Čechů, kteří mají šanci prosadit se v NHL Příští sezona jim může změnit život. Patnáct Čechů, kteří mají šanci prosadit se v NHL Prohlédněte zde
reklama