reklama

The Next One. Za pár let bude řádit v NHL. Mám od sebe velká očekávání, tvrdí mladík Veleno

Joseph Veleno Joseph Veleno autor: Twitter
Všude kam přišel, byl nejmladší. Jako pátý hráč historie kanadské juniorské soutěže Québec Major Junior Hockey League dostal věkovou výjimku pro start. A obstál. "Jsem na to zvyklý, kam jsem přišel, vždycky jsem byl všude nejmladší," smál se Veleno, který je pravděpodobnou jedničkou draftu NHL 2018, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Praha – Joseph Veleno. Že vám tohle jméno nic neříká? Brzo bude. Tomuhle šestnáctiletému klučíkovi se totiž věští velká budoucnost v NHL. Experty je pasován do role jasného kandidáta na jedničku draftu 2018 a je přirovnáván k hvězdám, jako jsou Crosby nebo Tavares.

Fischer: Výchova hráčů se v Česku zlepšuje. Vítězství na "Hlinkovi" může být hnacím motorem Fischer: Výchova hráčů se v Česku zlepšuje. Vítězství na "Hlinkovi" může být hnacím motorem Čtěte zde

Na srpnovém Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi a Bratislavě upoutal pozornost už jen tím, že byl v kanadském výběru nejmladší, jako jediný se totiž narodil až ve 21. století. Všichni ostatní byli ročníku 1999, on 2000. "Jsem na to zvyklý, kam jsem přišel, vždycky jsem byl všude nejmladší," smál se Veleno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pravé okouzlení ale přišlo až na ledě. Mladík na centru třetí formace čaroval. Bruslil s neuvěřitelnou lehkostí a svým spoluhráčům připravoval jednu šanci za druhou. A přesně takovým herním stylem je typický. Stejně staré hráče převyšoval.

"Byl výborný. Ač se to nezdá, ale v tomhle věku je každý půlrok věkového rozdílu opravdu znát. Na něm ale nebyl vidět vůbec, je to výjimečný talent," pěl po turnaji chválu na svého svěřence hlavní kouč kanadské osmnáctky Paul McFarland.

Joe, jak si nechává říkat, je vůbec druhým nejmladším hráčem, který v historii oblékl dres reprezentace javorových listů do 18 let. Hádejte, kdo byl mladší... Jasně, Sid The Kid alias Sidney Crosby.

Do juniorké ligy naskočil už v patnácti

Další známkou jeho výjimečnosti je pak to, že v červnu loňského roku dostal věkovou výjimku pro prestižní juniorskou QMJHL. Stalo se tak jen pár dnů před draftem do této soutěže. A světe div se, Saint John Sea Dogs si jej vybrali jako číslo jedna. "Dopředu jsme mu zavolali a řekli mu, že ho chceme. Je to speciální talent," řekl tehdy generální manažer klubu Darrell Young, který sám Velena skautoval a byl ohromen jeho výkony.

Na Hudlera se moc těším, snad mi nesebere místo v sestavě, směje se forvard Dallasu Faksa Na Hudlera se moc těším, snad mi nesebere místo v sestavě, směje se forvard Dallasu Faksa Čtěte zde

Před ním dostali výjimku pro québeckou soutěž jen čtyři hráči: John Tavares, Aaron Ekblad, Connor McDavid a Sean Day. Sám Veleno se chtěl ve čtrnácti letech posunout na vyšší level. A není divu, vždyť rok před tím v dorostenecké QMAAA posbíral v týmu Lac St-Louis Lions 52 bodů ve 41 zápasech. A to i přes to, že byl jako už klasicky jedním z nejmladších hráčů ligy.

"Byla to pro mě obrovská výzva ukázat, že mám na to, hrát tak špičkovou soutěž se staršími kluky. Řekl bych, že myšlením a rukama jsem jim stačil, musel jsem ale hodně zesílit. Fyzička je v dnešním hokeji totálním základem úspěchu," prozrazuje 186 centimetrů a 86 kilogramů vážící forvard.

Tlak okolí na svou osobu si podle svých slov nepřipouští. "Mám svá vlastní velká očekávání, takže se vůbec nestarám o tom, co si myslí někdo jiný," říká. To je vyzrálý způsob myšlení pro jakéhokoliv hráče, natož pak pro 16letého puberťáka.

Mrázek: Arbitráže jsem se nebál, se smlouvou jsem spokojený. Peníze jsme schválně nafoukli Mrázek: Arbitráže jsem se nebál, se smlouvou jsem spokojený. Peníze jsme schválně nafoukli Čtěte zde

Skauty neřeší

Hlinkův memoriál je známý jako neoficiální mistrovství světa hráčů do 18 let. Jen tady je k vidění naprostá špička ročníku. Logicky tak neuniká ani extrémní pozornosti skautů. Každý klub NHL jich vyslal zhruba pět až deset.

"Jsem už tak nějak na skauty zvyklý z Kanady, jsou všude. Když hrajete, opravdu na to nemyslíte, snažíte se jen předvést to nejlepší, co umíte, a pomoct týmu k vítězství," zamýšlí se.

A draft NHL? Ten zatím neřeší. "To víte, někde v hlavě to mám, ale snažím se na to zatím nemyslet. Každý hráč chce být draftovaný a chce být draftovaný vysoko, ale je to dlouhá postupná cesta. Nejde se na to dívat takhle dva roky dopředu."

Klíč k úspěchu? Mentální připravenost

Celkově je Joe Veleno neuvěřitelně inteligentní mladík. Svou herní chytrost navíc piluje v projektu Program of Excellence, který učí hráče u hokeje myslet. I v něm patří k nejlepším studentům. Vše kolem hokeje ho zajímá a přijaté rady následně aplikuje na ledě.

Kouzlo jménem Varaďa: Dokázal to, co nikdo před ním. Klíč? Byli jsme jako rodina, říká trenér Kouzlo jménem Varaďa: Dokázal to, co nikdo před ním. Klíč? Byli jsme jako rodina, říká trenér Čtěte zde

"Je pro mě důležité učit se věci na ledě, ale i mimo něj," říká. "Hockey Canada má opravdu velkou podporu z řad špičkových odborníků, kteří nás učí o věcech, jako je příprava, psychika nebo další vlastnosti, které vám pomáhají stát se profesionálním sportovcem," pokračuje.

"Pochopil jsem, že mentální příprava je nezbytným klíčem k úspěchu. Pomáhá vám v tom, abyste byli schopni udržet nervy na uzdě ve velkých zápasech a aby jste se dovedli psychicky připravit opravdu na cokoliv, co přijde."

Opět moudrá slova od mladičkého talentu. Který tým po přespříští sezoně získá v losu právo první volby a bude moct na Velena ukázat?

reklama