reklama

Že už nebudu stejný? Hertl chce kritikům ukázat. A chválí Česko za boj s pandemií

Tomáš Hertl v dresu San Jose. Tomáš Hertl v dresu San Jose. autor: ČTK
Když skončil na operačním sále kvůli dalšímu zranění kolena, skeptici hlásali, že po návratu už nebude tak dobrý. Podobné názory bere hokejista Tomáš Hertl jako výzvu.

Na marodce podle všeho odvádí dobrou práci. Podle generálního manažera San Jose Douga Wilsona postupuje při rekonvalescenci nad očekávání dobře.

Před necelými třemi měsíci se přitom nad Hertlovou kariérou (zase) smrákalo. Hokejista musel jít z ledu, když mu na nohu nešťastně spadl Christopher Tanev z Vancouveru. Diagnóza - přetržený přední zkřížený i vnitřní postranní vaz v levém koleni. Následovala operace. A obavy fanoušků.

Hertl marodí s kolenem už počtvrté. V prvních třech případech schytával rány do toho pravého.

Hned v nováčkovské sezoně před šesti lety musel na operaci vazů kvůli nevybíravému zákroku od Dustina Browna z Los Angeles. Finále Stanley Cupu z roku 2016 pro něj skončilo už ve druhém klání po srážce s Patricem Hornqvistem z Pittsburghu. Začátek následné sezony stihl, ale v jejím průběhu musel na další operaci pravého kolena.

Teď poprvé trpělo to levé. Zranění, které 26letý centr prodělal, si obvykle žádá až osmiměsíční pauzu. 

Hertl ale dělá takové pokroky, že by start nového ročníku měl stihnout s přehledem.

"Koleno už ohýbám v plném rozsahu," prozradil stanici NBC. "Oteklé je jen trošku. Léčba předního zkříženého vazu je běh na dlouho trať, ale uzdravím se."

Než mu Tanev spadl na nohu, hrál Hertl bez většího zdravotního problému dva a půl roku. Postupně vyletěl mezi největší hvězdy San Jose. V minulé sezoně včetně play off vstřelil fantastických 45 gólů. Platově si polepšil na průměrný roční výdělek 5,6 milionu dolarů.

Hertlovo zranění dorazilo Sharks. Místo Stanley Cupu výprodej, píší v NHL Hertlovo zranění dorazilo Sharks. Místo Stanley Cupu výprodej, píší v NHL Čtěte zde

Další trable s kolenem jsou ale podle některých předzvěstí herního úpadku.

"Beru to jako výzvu," vzkázal Hertl skeptikům. "Chci změnit pohled lidí, kteří říkají, že po dalším zranění už nebudu stejný. Chci ukázat klukům, kteří se zraní, že se můžou vrátit. A být ještě lepší."

Hertla v nejlepší formě San Jose potřebuje. Po nedávné cestě do ligového semifinále zažívá mizernou sezonu. Kvůli zranění dvou elitních centrů spadlo na dno konferenční tabulky.

Při uzávěrce přestupů proto pořádalo výprodej. Vyměnilo veterána Patricka Marleaua, solidního beka Brendena Dillona a centra Bacleyho Goodrowa za draftové výběry. Cenná je zejména volba v prvním kole od Tampy.

Hertl tak na podzim zamíří do pozměněného mužstva. Stávající sezonu by v případě jejího obnoveného rozjedu pochopitelně nestihl.

Momentálně je v Česku, kde musel po příletu zpoza oceánu držet dvoutýdenní karanténu. "Taková jsou pravidla," řekl k opatřením proti pandemii koronaviru. "Všichni je musíme dodržovat. Myslím, že Česko odvádí dost dobrou práci. Nemáme tolik případů, postupně se začínají otevírat některé obchody a všechno se vracet do normálu."

Zkazil mu rozlučku, přesto Jágra obdivuje: Patří mezi čtyři nejlepší hráče historie Zkazil mu rozlučku, přesto Jágra obdivuje: Patří mezi čtyři nejlepší hráče historie Čtěte zde
reklama