Frolík s Rittichem hvězdami večera, obránce Hronek je na bodové vlně

12. 1. 2019 6:00
Útočník Michael Frolík se v pátečním utkání NHL výraznou měrou podílel na vítězství hokejistů Calgary 4:3 nad Floridou. Kladenský rodák vstřelil gól a na další dva přihrál a dočkal se ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Na čtvrtém triumfu Flames v řadě měl zásluhu i brankář David Rittich, který zastavil 24 střel Panthers a byl zvolen třetí hvězdou večera.
Michael Frolík slaví gól do sítě Nashvillu
Michael Frolík slaví gól do sítě Nashvillu | Foto: Reuters

Floridu poslal do vedení v sedmé minutě forvard Mike Hoffman, který vystihl za brankou špatnou rozehrávku beka Noaha Hanifina a z otočky překonal Ritticha. "První třetina se nám nepovedla a v šatně jsme si řekli, že takhle to nejde, že se musíme zlepšit. Nebruslili jsme, nedařilo se nám v zakončení a přehráli nás," vyjmenoval Frolík nedostatky ve hře Calgary.

"Před druhou částí jsme trochu promíchali řady a to zafungovalo. Byli jsme více na puku, vyhrávali jsme vhazování, napadali a povedlo se nám pár střídání v jejich pásmu. Zaskočili jsme je a dali dva góly, které nás nakoply," dodal třicetiletý útočník, který kariéru v NHL začal právě v dresu Panthers, za něž odehrál necelé tři sezony.

Flames se ale nerozjeli okamžitě. Po 20 vteřinách prostředního dějství vyzrál na Ritticha střelou mezi betony ze samostatného úniku Jonathan Huberdeau. Obrat nastartoval v 31. minutě Frolík, který vložil hokejku do střílené přihrávky Mikaela Backlunda. Vítěz Stanley Cupu z roku 2013 se zapsal mezi střelce podruhé za sebou. V předcházejícím souboji proti Avalanche zaznamenal Frolík vítěznou trefu.

Poté Frolík nahrál najíždějícímu zadákovi Marku Giordanovi a kapitán Calgary srovnal. Zvrat dokonal v 49. minutě Matthew Tkachuk, jehož Frolík přihrávkou z otočky od modré našel před brankou osamoceného a jednadvacetiletý útočník prostřelil Roberta Luonga mezi nohy. Pojistku přidal do opuštěné branky Sean Monahan. Skóre uzavřel Jevgenij Dadonov, který z dorážky našel mezírku u Rittichovy tyče. Pátou porážku Floridy za sebou ale neodvrátil.

Frolíkovo představení sledovali také jeho rodiče. "Jsem rád, že to viděli. Pokud tedy neodešli po první třetině," vtipkoval Frolík, který si vylepšil statistiky i o tři hity. "Je to soutěživý a skvělý hráč. Už v lize nějaký ten pátek působí. Mám radost, že se mu v posledních zápasech daří. Ty góly a body si zaslouží," uvedl Rittich. Šestadvacetiletý odchovanec Jihlavy vychytal pátou výhru v řadě a celkově už sedmnáctou v ročníku.

Útočník Jake Guentzel pomohl druhým hattrickem v sezoně k úspěchu Pittsburghu 7:4 na ledě Anaheimu. Útočník Penguins Dominik Simon si připsal asistenci stejně jako na druhé straně Ondřej Kaše. Čtyřiadvacetiletý Simon nebodoval v uplynulých pěti duelech pouze jednou.

Pensylvánský celek uspěl v desátém z posledních jedenácti utkání, naopak Ducks prohráli desátý souboj po sobě, přestože vedli 3:0 a 4:3. Jenže Pittsburgh jim v závěrečné třetině nasázel čtyři branky.

Obránce Filip Hronek díky nahrávce bodoval potřetí ve čtyřech duelech, Detroit však podlehl Winnipegu 2:4. Rodák z Hradce Králové se za stavu 0:3 zapojil v oslabení do přečíslení tří na jednoho a v rozhodující chvíli zvolil místo zakončení přihrávku na Lukea Glendeninga. Red Wings se posléze přiblížili na dostřel, ale Jets si nadějně rozehraný duel vzít nenechali.

Carolina bez Petra Mrázka v brance zdolala Buffalo 4:3. Útočník poražených Sabres Jeff Skinner, jenž v dresu Hurricanes strávil osm sezon, jako druhý hráč v ročníku překonal hranici 30 gólů. Na nejlepšího střelce soutěže Alexandra Ovečkina z Washingtonu ztrácí dva zásahy.

NHL:

Carolina - Buffalo 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)

Branky: 26. a 33. Sebastian Aho, 11. Ferland, 25. J. Williams - 20. J. Skinner, 26. Pominville, 57. Okposo. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.199. Hvězdy zápasu: 1. Ferland, 2. Sebastian Aho, 3. Teräväinen (všichni Carolina).

Anaheim - Pittsburgh 4:7 (3:0, 0:3, 1:4)

Branky: 2. N. Ritchie (O. Kaše), 8. Getzlaf, 13. Sprong, 35. Silfverberg - 25., 32. a 60. Guentzel, 21. Malkin, 50. a 57. T. Pearson (na první Simon), 51. Kessel. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17.473. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel (Pittsburgh), 2. Montour (Anaheim), 3. Kessel (Pittsburgh).

Calgary - Florida 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 31. Frolík, 36. Giordano (Frolík), 49. M. Tkachuk (Frolík), 59. Monahan - 7. Hoffman, 21. Huberdeau, 60. Dadonov. Střely na branku: 24:27. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval třikrát z 27 střel a měl úspěšnost zákroků 88,9 procenta. Diváci: 18.579. Hvězdy zápasu: 1. Frolík, 2. Backlund, 3. Rittich (všichni Calgary).

Winnipeg - Detroit 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 1. B. Tanev, 20. Wheeler, 25. Little, 60. Connor - 31. Glendening (Hronek), 47. Cholowski. Střely na branku: 27:35. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Little, 2. Brossoit (oba Winnipeg), 3. Cholowski (Detroit).