Železný Marleau vyrovnal rekord Howea v počtu zápasů. Tři Češi v NHL asistovali

18. 4. 2021 7:36
V sobotních zápasech NHL bodovali tři čeští hokejisté. Radko Gudas pomohl asistencí k výhře Floridy na ledě Tampy Bay 5:3. V dresu poražených Lightning připravil jednu branku Ondřej Palát. Na jednom gólu se podílel nahrávkou také Tomáš Hertl ze San Jose, které prohrálo v Minnesotě 2:5.

Hertlův spoluhráč z druhé formace Sharks Patrick Marleau nastoupil do 1767. duelu v NHL a vyrovnal historický rekord Gordieho Howea v počtu odehraných zápasů.

Florida si v utkání s Tampou Bay vytvořila rozhodující dvoubrankový náskok již v první třetině. Na trefy Brandona Montoura a Patrica Hörnqvista odpověděl po Palátově asistenci Brayden Point, náskok dvou gólů ale Floridě osm sekund před první sirénou vrátil Jonathan Huberdeau. Palát je s 36 body nejproduktivnějším Čechem v lize, o bod před Davidem Pastrňákem z Bostonu.

V 37. minutě zvýšila Florida na 4:1, Tampa se ale díky dvěma brankám vrátila do zápasu. Uklidňující pátý gól Panthers vstřelil v závěru do odkryté branky Anthony Duclair. Stou asistenci v NHL si u jeho trefy připsal český bek Gudas.

Dvě gólové nahrávky zaznamenal při svém debutu v dresu Panthers Sam Bennett. Centr, který v pondělí přišel z Calgary, nastoupil ve druhém útoku s Huberdeauem a Duclairem. "Jsem nadšený, že můžu hrát s klukama v jednom útoku, jsou opravdu talentovaní. Nevím, jestli jsem si uvědomoval jejich sílu dříve, než jsem s nimi začal trénovat, ale nyní je mi jasné, jak dobří jsou. Je zábava s nimi nastupovat v jedné formaci," chválil nové spoluhráče Bennett.

Skóre zápasu San Jose s Minnesotou otevřel ve 13. minutě po Hertlově asistenci Brent Burns. Hráči Wild však vývoj duelu rychle otočili. V rozmezí 72 sekund třikrát překonali Martina Jonese v brance Sharks a v 16. minutě vedli 3:1. Ve druhé části přidali domácí další dva góly a brankáře Jonese nahradil Josef Kořenář. Český brankář za 20 minut neinkasoval.

Marleau ve svém jubilejním 1767. startu nebodoval. "Je příjemné, když vás ocení protihráči i fanoušci soupeře," řekl jednačtyřicetiletý kanadský útočník. "Bez ohledu na milníky bych ale chtěl vyhrávat a to se v poslední době nedaří," dodal.

První zápas v NHL odehrál Marleau 1. října 1997 v osmnácti letech a šestnácti dnech a je nejmladším hráčem, který nastoupil do zápasu NHL za posledních 76 let. Absolutní rekord drží Otto Schmidt který si v roce 1943 připsal první start dvaadvacet dnů po 17. narozeninách.

"To co Patrick dokázal, přesahuje rámec jednoho zápasu. Dnešek je pro něho velkým dnem a pro nás ostatní je neuvěřitelné být součástí takového milníku," řekl po utkání střelec první branky Sharks Burns.

V duelu Detroitu s Chicagem nastoupilo pět českých hráčů, ale žádný nebodoval. Jakub Vrána se poprvé představil na domácím ledě, a to rovnou v elitní formaci Red Wings. Za bezmála 17 minut na brankáře Malcolma Subbana vyslal jednu střelu, kterou stejně jako 28 dalších kanadský brankář zlikvidoval. Chicago vyhrálo v Detroitu 4:0 a v boji o play off se v tabulce Centrální divize přiblížilo čtvrtému Nashvillu na rozdíl dvou bodů.

Predators podlehli Carolině 1:3. Hurricanes rozhodli o své výhře ve třetí části, kdy vstřelili dva góly. Vítězství jim svou první brankou v sezoně zařídil Jani Hakanpää. Carolina se díky výhře posunula na první místo Centrální divize. Martin Nečas nebodoval.

Čtyři asistence si v duelu Washingtonu s Philadelphií připsal obránce John Carlson. Capitals díky němu a výraznému přispění prvního útoku Wilson, Kuzněcov, Ovečkin, který dohromady nasbíral sedm kanadských bodů, porazili Flyers 6:3 a drží první místo ve Východní divizi. Druhý je Pittsburgh, jenž si i bez bodového přispění Radima Zohorny poradil s Buffalem 3:2.

New York Rangers, stejně jako Washington, dovedla k vítězství 6:3 nad New Jersey první útočná trojice. Pavel Bučněvič vstřelil hattrick, Mika Zibanejad si připsal tři asistence a Chris Kreider dal jednu branku. Útočník Filip Chytil ani obránce Libor Hájek nebodovali.

NHL:

NY Rangers - New Jersey 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)

Branky: 8., 12. a 59. Bučněvič, 11. Strome, 21. Panarin, 60. Kreider - 33. McLeod, 46. Subban, 47. Šarangovič. Střely na branku: 30:33. Diváci: 1800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Bučněvič, 2. Panarin, 3. Zibanejad (všichni Rangers).

Philadelphia - Washington 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)

Branky: 20. Provorov, 26. Van Riemsdyk, 48. Allison - 4. a 27. Ovečkin, 21. Orlov, 36. Kuzněcov, 50. Sheary, 59. Mantha. Střely na branku: 25:41. Diváci: 3430 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Allison (Philadelphia).

Buffalo - Pittsburgh 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky: 27. Tage Thompson, 52. Mittelstadt - 11. McCann, 26. Rodrigues, 33. Rust. Střely na branku: 30:41. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. McCann (oba Pittsburgh), 3. Tage Thompson (Buffalo).

Montreal - Ottawa 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 34. a 56. Batherson, 4. Zub, 56. N. Zajcev. Střely na branku: 23:15. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Batherson, 2. Pinto, 3. Zub (všichni Ottawa).

Arizona - St. Louis 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 22. Goligoski, 31. Keller, 44. Bunting - 2. Blais, 9. Bozak. Střely na branku: 29:22. Diváci: 3981 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. nebyla vyhlášena, 2. Keller, 3. Bunting (oba Arizona).

Winnipeg - Edmonton 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 32. Barrie, 47. Puljujärvi, 53. Chiasson. Střely na branku: 26:25. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. M. Smith, 3. Chiasson (všichni Edmonton).

Carolina - Nashville 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky: 19. Slavin, 49. Hakanpää, 59. A. Svečnikov - 32. Josi. Střely na branku: 48:28. Diváci: 4987 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Hakanpää, 2. Slavin, 3. Nedeljkovic (všichni Carolina).

Tampa Bay - Florida 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky: 14. B. Point (Palát), 40. Černák, 42. M. Joseph - 9. Montour, 13. Hörnqvist, 20. Huberdeau, 38. Vatrano, 60. Duclair (Gudas). Střely na branku: 31:32. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. B. Point (Tampa Bay).

Detroit - Chicago 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky: 20. P. Kane, 33. DeBrincat, 42. Kalynuk, 56. Suter. Střely na branku: 29:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. M. Subban, 2. P. Kane, 3. Hinostroza (všichni Chicago).

Minnesota - San Jose 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Branky: 15. Zuccarello, 16. J. Eriksson Ek, 16. Parise, 22. Kaprizov, 40. Sturm - 13. Burns (Hertl), 58. Kellman. Střely na branku: 28:28. Josef Kořenář odchytal za San Jose 20 minut, ze čtyř střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 %. Diváci: 3000 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Sturm, 2. Brodin, 3. J. Eriksson Ek (všichni Minnesota).

Dallas - Columbus 5:1 (1:1, 4:0, 0:0)

Branky: 13. Ja. Benn, 31. Gurjanov, 34. Pavelski, 34. J. Klingberg, 37. Lindell - 7. Gavrikov. Střely na branku: 32:22. Diváci: 5643 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Ja. Benn, 2. Lindell, 3. Pavelski (všichni Dallas).