reklama

V sérii ještě nevedli ani minutu, přesto Žraloci věří v zázrak. Nad startem Hertla visí otazník

Dnes ráno Tomáš Hertl na rozbruslení chyběl. Dres však v šatně prý připravený má. Nastoupí? Dnes ráno Tomáš Hertl na rozbruslení chyběl. Dres však v šatně prý připravený má. Nastoupí? autor: Reuters
Těžký úkol budou mít dnes v noci hokejisté San Jose. Budou muset zastavit rozjetou mašinu v podobě pittsburských Tučňáků, aby odvrátili konec sezony. Otazník navíc stále visí nad startem křídla elitní formace Tomáše Hertla. Zvládnou Žraloci odvrátit první mečbol soupeře?

Pittsburgh – Nůž na krku budou mít dnes v noci hokejisté San Jose. Ve finálové sérii NHL prohrávají s pittsburskými Tučňáky 1:3 na zápasy, a na ledě soupeře tak budou odvracet hrozbu konce sezony. Otazník navíc stále visí nad startem křídelníka první formace Žraloků, Tomášem Hertlem.

Český forvard utrpěl zranění ve druhém finálovém utkání po hitu Patrica Hornqvista. Zápas, ve kterém trefil tři tyčky, sice dohrál, ale do dalšího střetnutí už nezasáhl. V dosavadních 20 utkáních play off posbíral Hertl 11 bodů a elitní pětce citelně schází.

Netrénoval, možná ale nastoupí

"Tomáš je skvělý hokejista. Daří se nám spolu a on se ve Stanley Cupu rozehrál do super formy. Uvidíme, jak se dnes bude cítit. Samozřejmě by moc chtěl hrát, nikdo nechce o tuhle část sezony přijít," řekl na adresu 22letého Čecha kapitán Sharks Joe Pavelski.

Podobně mluvil i kouč Peter DeBoer. "Jeho stav se může změnit ze dne na den, z hodiny na hodinu. Ráno netrénoval. Zatím opravdu nevím, zda bude natolik fit, aby mohl hrát."

Ať s Hertlem či bez něj však čeká San Jose těžký úkol. Zvlášť když se ve finále neskutečně trápí. Thornton, Pavelski, Couture a Burns táhli Žraloky celou sezonu a nejinak tomu bylo i v play off. V okamžiku nejdůležitějším však tento kvartet střelecky zmlknul.

Žraločí gólostroj se zasekl

Velké trápení je vidět zejména u Pavelskiho. Ten ve třech předchozích sériích nasázel v součtu třináct branek a na ledě exceloval. Ve čtyřech finálových mačích je však zatím bez jediného bodu. Vystřelil jen devětkrát a na ledě jako by ani nebyl.

Snad největší zbraní San Jose v dlouhodobé části soutěže byly přesilové hry. S úspěšností 22,5 procenta patřily mezi ty nejlepší. Disciplinovaně hrající Pittsburgh však jejich gólostroj zastavil. Zatím soupeři nabídli pouhých devět přesilovek, z nichž Žraloci vytěžili jedinou branku, to se v zahajovacím zápase trefil Tomáš Hertl.

Zajímavostí pak je, že Sharks nad Pittsburghem ještě v celé sérii ani jedinou minutu nevedli. Třetí klání totiž vyhráli až po prodloužení, jinak byl stav po celou dobu nerozhodný, nebo vedli Tučňáci.

Ze stavu 1:3 finále NHL nikdo nikdy neotočil

O tom, jak těžký úkol před týmem ze západního pobřeží USA stojí, svědčí fakt, že otočit finále z nepříznivého stavu 1:3 na zápasy se v historii NHL ještě nikomu nepovedlo. V roce 1942 se však husarský kousek povedl Torontu, které otočilo proti Detroitu dokonce ze stavu 0:3.

První krok k prodloužení sezony čeká San Jose už dnes v noci od dvou hodin. Podaří se jim odvrátit první mečbol Pittsburghu, nebo budou právě Tučňáci slavit další Stanley Cup po sedmi letech?

reklama