reklama

V NHL trpí víc než Červenka. "Ruský Crosby" měl okouzlit Vegas, teď je bez platu a hodlá utéct

Vadim Šipačov Vadim Šipačov autor: Reuters
Když Vadim Šipačov podruhé putoval na farmu a měl tam nastoupit, bez vědomí nadřízených se sbalil a odjel zpátky do Las Vegas. Teď je kvůli tomu suspendovaný, což znamená, že nedostává plat, a má v plánu útěk do Ruska. Takhle tragický start 30letého šikuly nikdo nečekal.

Praha -  Že ani hvězdy Kontinentální ligy nemají za Atlantikem nic jistého, už poznal Roman Červenka.

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Před necelými pěti roky přišel coby vyhlášený střelec do Calgary, kde podepsal roční smlouvu na bezmála milion dolarů (s bonusy mohl získat až 3,775 milionu). I kvůli trombóze však začal vlažně. Neohromil ani angličtinou, zpočátku měl po boku překladatele Jiřího Hudlera.

V sezoně, kterou zkrátila výluka, nakonec odehrál 39 zápasů, v nichž nasbíral 17 bodů (9+8). Další boj o NHL v 27 letech vzdal. Byl znechucený.

"Spoustu tréninků jsem ani netrénoval v lajnách. Měl jsem jiné triko než všichni ostatní, a to vás pak prostě nebaví, když jste si na něco zvykli," vyprávěl slávistický odchovanec serveru iDnes.cz. "Není vám osmnáct, abyste měl čas a trpělivost, že to za rok dva bude lepší."

"Ruský Crosby" narazil už v přípravě

Ještě bolavější přechod za oceán než kdysi Červenka momentálně prožívá Šipačov. Je rozpolcený. Spadl do role, kterou nezná.

V bohatém Petrohradu zářil takovým způsobem, že dlouhodobě budil zájem nejlepší soutěže světa. Nejdřív nemohl odejít kvůli platné smlouvě, ale před posledním světovým šampionátem se dočkal. S Vegas Golden Knights podepsal lukrativní dvouletou smlouvu na devět milionů.

Masakr ve Vegas Noska poznamenal: Byl jsem kousek vedle, někteří kluci chtěli na koncert jít Masakr ve Vegas Noska poznamenal: Byl jsem kousek vedle, někteří kluci chtěli na koncert jít Čtěte zde

Fanoušky zajímalo, co předvede muž, jehož Jevgenij Kuzněcov kdysi s trochou nadsázky označil za "ruského Crosbyho".

Šipačov měl otevřenou cestu k výšinám. Většina expertů čekala, že na soupisce papírově slabého nováčka zaujme díky šikovnosti a přehledu místo první centra. 

"Jde pravděpodobně o nejlepšího tvůrce hry mimo NHL," napsal o Rusovi oficiální web zámořské ligy.

Jenže už příprava veškeré chvalozpěvy utišila. Šipačov naskočil do čtyř zápasů, v nichž získal jedinou asistenci a dva záporné body v tabulce +/-. Při rozhovorech s novináři musel spoléhat na překladatele. Mírně řečeno nezaujal.

Nechtěný a bez platu

Následovala ostrá klání a Golden Knights nečekaně zářili. Jenže bez Šipačova.

Když hrdý útočník zůstával mimo tým a poprvé zamířil na farmu, ihned vypluly zvěsti, že chce utéct do Ruska. Hráčův agent Petr Svoboda to popřel, stejný postoj zaujal generální manažer klubu George McPhee.

Šipačovův přesun na farmu ale mnozí fanoušci nechápali. "Nejde o výkonnost," zdůraznil McPhee a vysvětloval skutečné důvody, přičemž nepřímo přiznal, že se přepočítal.

V létě při rozšiřovacím draftu totiž získal hned 15 beků. Patrně předpokládal, že obránci jsou nedostatkové zboží, a tak je bude moct výhodně vyměnit. Výsledek? Na soupisce mu jich zbylo devět. Na farmu navíc mohli jedině skrz listinu volných hráčů, kde můžou lovit konkurenční mužstva.

Proto McPhee poslal dolů muže, kterých se tzv. waiver list netýká. Včetně Šipačova.

Las Vegas se raduje z první domácí výhry v NHL Navzdory papírově slabé soupisce prožívá Las Vegas nejlepší start ze všech nováčků v historii NHL. | Foto: Reuters

Jenže když přišla zranění a rozpolcený Rus dostal kýženou šanci, vstřícnosti od trenéra Gerarda Gallanta se nedočkal. Ve třech zápasech ani jednou nehrál víc než 11 minut. Navzdory vstřelenému gólu nepřesvědčil, protože podruhé putoval na farmu.

Tentokrát měl za Chicago Wolves nastoupit a dokonce absolvoval trénink, ale po něm zmizel. Z vlastní vůle zamířil zpět do Las Vegas, aby byl s manželkou a dvěma malými dcerami. I proto, že jako jediný z rodiny umí alespoň trochu anglicky.

Šipačov tak uhasil jeden požár, ovšem další rozpoutal. Od klubu si vykoledoval suspendaci, což znamená, že aktuálně nedostává plat. Podle stanice Sportsnet bude brzy následovat ukončení smlouvy a odchod do Ruska.

Reprezentant sborné už se podle všeho pro návrat do vlasti rozhodl. Definitivně tak vzdává sen o kariéře v NHL.

reklama