Vegas dělí výhra od postupu, Toronto porazilo Montreal v play off po 54 letech

Aktualizováno 23. 5. 2021 8:46
Hokejisté Vegas zvítězili na ledě Minnesoty 4:0, v sérii vedou 3:1 na zápasy a jedna výhra je dělí od postupu do druhého kola play off NHL. Ve stejné pozici je i Tampa Bay, která i díky gólu Ondřeje Paláta porazila Floridu 6:2.
Kapitán Vegas Mark Stone oslavuje gól ve čtvrtém utkání prvního kola play off na ledě Minnesoty. | Foto: Reuters

Toronto i bez zraněného kapitána Johna Tavarese porazilo Montreal 5:1 a vyrovnalo sérii na 1:1. Po čtyřech zápasech je stav nerozhodný i mezi týmy Pittsburghu a New Yorku Islanders, který v sobotu vyhrál 4:1.

V sestavě Vegas scházel Tomáš Nosek, o jehož startu se rozhodovalo před zápasem. Český útočník odstoupil z druhého utkání v sérii kvůli nespecifikovanému zranění a od té doby nehrál. I bez něj zvítězili Golden Knights potřetí v řadě, o což se hlavně zasloužili dvěma góly Nicolas Roy a 35 zákroky brankář Marc-Andre Fleury.

"Odehráli jsme jednoznačně nejlepší zápas v sérii. Makali jsme celých šedesát minut, ani na chvíli jsme nepolevili. Když hrajeme takhle, jsme těžko k poražení," uvedl Roy, který v jedenácté minutě otevřel skóre. Ve druhé třetině se z úniků prosadili Alex Tuch a Mark Stone, který zvýšil na 3:0 dokonce v oslabení. Výhru zpečetil Roy při hře Minnesoty bez gólmana.

Fleury prodloužil neprůstřelnost na 111 a půl minuty, ale za stavu 1:0 mu pomohla i trenérská výzva. Útočník Minnesoty Joel Eriksson Ek vyrovnal krátce po úvodním gólu, ale rozhodčí jeho trefu odvolali kvůli postavení Marcuse Foligna v brankovišti.

"U ofsajdu je to jasné, ale při nedovoleném bránění gólmanovi nikdy nevíte. Z mého pohledu to vypadalo, že se Foligno provinil proti pravidlům. Stál v brankovišti a znemožnil Fleurymu, aby se dostal do své pozice. Myslím si, že rozhodli správně, když ho neuznali," řekl k důležitému momentu kouč Vegas Peter DeBoer, který si v sérii vzal trenérskou výzvu dvakrát a v obou případech uspěl. Pokaždé tím přišel o gól Eriksson Ek. "Nevím, co si mám o tom myslet," konstatoval švédský útočník.

Palát skóroval v 17. minutě a zvýšil na 3:1, jeho gól byl tedy nakonec vítězný. Český útočník tečoval před brankou střelu slovenského obránce Erika Černáka a v letošním play off se prosadil podruhé. Dvakrát v zápase skóroval Alex Killorn, jenž navíc měl dvě asistence.

Čtyři body nasbíral také Nikita Kučerov (1+3), který ale ze zápasu odstoupil po seknutí Anthonyho Duclaira za stavu 6:2. Ruský útočník se po zákroku, ke kterému došlo mimo hru, svíjel v bolestech na ledě a držel se za levé koleno. Ledovou plochu opustil po svých, snažil se ale nezatěžovat levou nohu.

"Zápas skončil v polovině, poté se otočil v něco jiného," uvedl trenér Tampy Bay Jon Cooper, jehož svěřenci v utkání posbírali 42 trestných minut a Florida padesát. O zranění nechtěl diskutovat a podobně se vyjádřil i jeho protějšek Joel Quenneville. "Nemám k tomu moc co říct. Doufám, že je v pořádku."

Toronto bez Tavarese, který v minulém utkání utrpěl zranění kolene a otřes mozku, od osmé minuty prohrávalo. "Nepochybovali jsme. Oni jsou tým, který umí dobře bránit vedení, ale nechtěli jsme si nechat utéct další zápas. Pomohlo nám, že jsme brzy vyrovnali. Nakoplo nás to," uvedl Jason Spezza, autor vyrovnávacího gólu.

Toronto ve druhé třetině soupeře zmáčklo, přestřílelo jej 20:6 a odskočilo na 3:1. Rozdílovou trefu si připsal Auston Matthews, který se na obratu podílel třemi body (1+2). Maple Leafs i díky němu porazili Montreal v play off poprvé od roku 1967, kdy vyhráli naposledy Stanleyův pohár. Od té doby prohráli devět zápasů v řadě.

Islanders po bezbrankové první třetině udeřili dvakrát v prostřední části a dvěma slepenými góly ve 47. minutě zvýšili na 4:0. Brankář Ilja Sorokin, který nahradil Semjona Varlamova a dovedl tým k výhře i ve svém druhém startu v letošním play off, přišel o čisté konto v čase 57:25.

"Klíčové bylo, že jsme dali první gól zápasu. V poslední době jsme si vedení moc neužili. Také jsme si pomohli ve třetí třetině dvěma přesilovkami," uvedl trenér Islanders Barry Trotz, jemuž se vyplatila i sázka na Sorokina. "I když je v NHL nováčkem, není nezkušený. Vyhrál KHL a byl i vyhlášen nejužitečnějším hráčem play off (v roce 2019). Je zvyklý chytat velké zápasy pod obrovským tlakem. Zvládá to skvěle," dodal.

1. kolo play off NHL:

Severní divize - 2. zápas:

Toronto - Montreal 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 13. Spezza, 26. Matthews, 34. Sandin, 49. W. Nylander, 59. Kerfoot - 8. Kotkaniemi. Střely na branku: 34:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. W. Nylander, 3. Spezza (všichni Toronto). Stav série: 1:1.

Východní divize - 4. zápas:

New York Islanders - Pittsburgh 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky: 29. Josh Bailey, 35. Pulock, 47. Wahlstrom, 47. Eberle - 58. Aston-Reese. Střely na branku: 26:30. Diváci: 6800 (omezený počet). Hvězdy utkání: 1. Sorokin, 2. Pulock, 3. Josh Bailey (všichni Islanders). Stav série: 2:2.

Centrální divize - 4. zápas:

Tampa Bay - Florida 6:2 (3:1, 2:1, 1:0)

Branky: 26. a 28. Killorn, 3. Cirelli, 8. Gourde, 17. Palát, 45. Kučerov - 9. Huberdeau, 39. Verhaeghe. Střely na branku: 26:41. Diváci: 9762 (omezený počet). Hvězdy utkání: 1. Kučerov, 2. Vasilevskij, 3. Killorn (všichni Tampa Bay). Stav série: 3:1.

Západní divize - 4. zápas:

Minnesota - Vegas 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky: 11. a 59. N. Roy, 30. Tuch, 34. Mark Stone. Střely na branku: 35:18. Diváci: 4500 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. M.-A. Fleury, 3. Tuch (všichni Vegas). Stav série: 1:3.