Aktualizováno 14. 12. 2023 7:47
Vítek Vaněček kryl v utkání NHL hokejistům Bostonu 23 střel včetně sedmi pokusů Davida Pastrňáka a dovedl New Jersey k výhře 2:1 v prodloužení. Český gólman si připsal u vítězné branky i asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
Podívejte se na sestřih utkání New Jersey - Boston včetně zákroku Vaněčka proti Pastrňákovi (na videu v čase 00:31) | Video: Asociated Press

Vaněček v předchozích sedmnácti zápasech sezony inkasoval vždy alespoň dvakrát, ale proti Bostonu se vytáhl.

Překonal jej pouze v čase 16:51 Morgan Geekie, jenž z dorážky otevřel skóre.

Český gólman podržel New Jersey v závěru druhé třetiny, v níž se před něj dostal po parádním průniku Pastrňák.

Na druhé straně odolával Jeremy Swayman až do 43. minuty, ve které vyrovnal z dorážky Dawson Mercer.

V prodloužení převzal od Vaněčka puk ve vlastním pásmu Jesper Bratt, zavezl ho do útočné třetiny a po jeho pasu rozhodl střelou z levého kruhu Jack Hughes.

Boston postrádal v utkání Pavla Zachu, který byl měl kvůli zranění v horní části těla chybět ještě pár dní.

Pittsburgh prohrával v Montrealu po úvodní třetině 1:3, ale zvítězil 4:3 po nájezdech. Rozstřel rozhodl až ve dvanácté sérii Jansen Harkins.

Důvěru dostal v desátém kole nájezdů i Radim Zohorna, ale po jeho zakončení udržel Samuel Montembeault puk před brankovou čarou.

Na obratu Penguins se podílel třemi body Sidney Crosby (2+1) a v historické tabulce produktivity se vyrovnal na třináctém místě Marku Recchimu.

Na kontě má 1533 bodů (566 + 967). Kapitán Pittsburgh přeskočil během zápasu ještě Paula Coffeyho (1531).

Výsledky NHL:

New Jersey - Boston 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 43. Mercer, 63. J. Hughes (Vaněček) - 17. Geekie. Střely na branku: 35:24. Diváci: 16.514. Vaněček odchytal za vítěze celý zápas, inkasoval jeden gól z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 95,8 procent. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Vaněček (oba New Jersey), 3. Swayman (Boston).

Montreal - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (3:1, 0:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 7. Savard, 13. Struble, 16. Monahan - 14. a 32. Crosby, 26. Guentzel, rozhodující sam. nájezd Harkins. Střely na branku: 42:30. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Savard (Montreal), 3. Nedeljkovic (Pittsburgh).

NY Islanders - Anaheim 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 21. Palmieri, 27. Cizikas, 48. Barzal, 59. Holmström - 28. Terry, 34. Henrique, 46. Carrick. Střely na branku: 34:24. Diváci: 14.207. Hvězdy zápasu: 1. Dobson, 2. Holmström, 3. Fasching (všichni NY Islanders).

Colorado - Buffalo 5:1 (3:1, 0:0, 2:0)

Branky: 11. a 54. Ničuškin, 6. Rantanen, 12. Wood, 43. Malinski - 19. Benson. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.034. Hvězdy zápasu: 1. Malinski, 2. Rantanen, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

Los Angeles - Winnipeg 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky: 10. Kopitar, 13. Laferriere - 27. a 34. Ehlers, 35. a 60. Scheifele, 43. Vilardi. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Laferriere (Los Angeles).

6. St. Louis 28 13 1 14 80:94 27
7. Minnesota 26 10 4 12 81:88 24
8. Chicago 28 9 1 18 66:98 19