Voráček a spol. končí, Neuvirth dostal v přestřelce sedm gólů. Pittsburgh pokračuje v obhajobě

23. 4. 2018 8:40
Hokejisté Philadelphie podlehli Pittsburghu 5:8 a s boji o Stanley Cup se loučí. Naopak Penguins mohou i nadále snít o obhajobě trofeje.
Útočník Pittsburghu Jake Guentzel dává jeden ze svých čtyř gólů do sítě brankáře Philadelphie Michala Neuvirtha | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Pittsburghu zvítězili i díky čtyřem gólům Jakea Guentzela na ledě Philadelphie 8:5 a postoupili do druhého kola play off NHL. Český gólman Michal Neuvirth inkasoval sedm branek z 27 střel a Jakub Voráček nebodoval. Obhájce Stanleyova poháru vyhrál sérii 4:2 na zápasy. Šest utkání potřeboval k postupu i Nashville, který uspěl v Coloradu 5:0 a vyřadil ho ze hry.

Philadelphia vzdorovala a v utkání vedla 4:2, ale po snížení Patrika Hörnqvista přišly velké chvíle Guentzela. Americký útočník posunul Pittsburgh čtyřmi zásahy v rozmezí 40. až 53. minuty do vedení 7:4 a stal se třetím hráčem v historii soutěže, který vstřelil v play off čtyři góly za sebou. V klubové historii Penguins nasázeli ve vyřazovací části čtyři góly pouze Mario Lemieux a Kevin Stevens.

"Cítíte vzrušení, trochu pracují nervy. To jsou přesně zápasy, které chcete hrát. Sníte o nich od mala a teď je to tady. Je to úžasné," rozplýval se Guentzel. "Dokáže ze sebe vydat to nejlepší, když jde o hodně," řekl trenér Pittsburghu Mike Sullivan na adresu svého svěřence, jehož pětibodový večer vynesl do čela produktivity play off. O první místo se dělí se spoluhráčem Sidneym Crosbym. Oba mají shodnou bilanci 6+7 a v neděli přeskočili Davida Pastrňáka (4+7).

V Guentzelově stínu zůstal Sean Couturier, který byl u všech gólů Philadelphie a v 58. minutě při power play završil hattrick. Kanadský útočník minule rozhodl o prodloužení sezony Flyers a v obou zápasech podal skvělý výkon, přestože měl po srážce v tréninku s Radkem Gudasem natržené vazy v pravém koleni. "Rozhodnutí bylo na mně. Zlepšovalo se to, ale nebylo to ideální. Nemohl jsem se moc hýbat, snažil jsem proto hrát dobře pozičně," uvedl Couturier.

Neuvirth kryl v předchozím utkání 30 z 32 střel, ale tentokrát nestačil hasit hrubé chyby v obraně a za žádný gól nemohl. Crosby českého brankáře překonal z dorážky, Guentzel se prosadil tečí, další dva góly přidal z přečíslení dva na jednoho, zblízka bez problémů skórovali i Carl Hagelin a Hörnqvist. Postup zpečetili hosté trefou do prázdné branky.

"Vypadalo to, že máme zápas pod kontrolou, pak jsme dostali dva rychlé góly a vůbec nevím, co se to s námi stalo," komentoval obrat Pittsburghu kapitán Philadelphie Claude Giroux, který dal v sérii jen jednu branku.

Týmu chyběly i body Voráčka, který si v šesti utkáních připsal tři asistence. Pittsburgh se v semifinále Východní konference střetne s vítězem série Washington - Columbus.

Nashville v minulém zápase doma sérii s Coloradem neuzavřel, ale v Denveru už další drama nepřipustil. Vítěz základní části vstřelil v první třetině dvě branky a v polovině utkání vedl 4:0. Hlavním strůjcem postupové výhry byl Nick Bonino, který si připsal gól a dvě asistence. Brankář Pekka Rinne kryl všech 22 střel. Dalším soupeřem Nashvillu bude Winnipeg.

"Odehráli jsme skvělý zápas, podali jsme skvělý týmový výkon. Všechny čtyři řady zodpovědně bránily, dokonce i za stavu 5:0, a nedali jsme jim moc šancí. Ale celkově na mě zapůsobilo, jak Colorado hrálo. Předvádělo moderní hokej, založený na rychlosti," uvedl Rinne.

Colorado bylo minulou sezonu se 48 body v soutěži nejhorší, ale v této získalo téměř dvojnásobný počet bodů (95) a jako poslední si zajistilo účast v play off. Podobný vzestup převedl před jedenácti lety Pittsburgh, který od té doby vyhrál třikrát Stanleyův pohár.

"Teď jsme zklamaní, ale víme, že můžeme na této sezoně najít hodně pozitivního. Nikdo nečekal, že bychom se mohli dostat do play off, kurzy na to byly vysoké. Je hezké, že jsme je vyvedli z omylu a že se náš mladý tým tak zlepšil," uvedl lídr Avalanche Nathan MacKinnon.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápas:

Philadelphia - Pittsburgh 5:8 (2:2, 2:2, 1:4)

Branky: 3., 21. a 58. Couturier, 16. MacDonald, 33. Laughton - 40., 41., 53. a 53. Guentzel, 7. Crosby, 8. Hagelin, 34. Hörnqvist, 60. Rust. Střely na branku: 26:28. Neuvirth odchytal za Philadelphii 57:54 minuty, inkasoval sedm branek z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 74,07 procenta. Diváci: 19.861. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel (Pittsburgh), 2. Couturier (Philadelphia), 3. Crosby (Pittsburgh). Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 6. zápas:

Colorado - Nashville 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky: 8. Ekholm, 11. Watson, 21. F. Forsberg, 29. Bonino, 43. Arvidsson. Střely na branku: 22:37. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Sissons, 3. Rinne (všichni Nashville). Konečný stav série: 2:4.