Aktualizováno 30. 10. 2016 9:10
Útočník Philadelphie Jakub Voráček se proti Pittsburghu dvakrát prosadil, ale Letci prohráli 4:5. Branku vstřelil i Radim Vrbata, ale ani jeho branka nevedla k vítězství Arizony.

New York - Hokejistům Philadelphie nestačily k bodovému zisku ani dvě trefy Jakuba Voráčka a na vlastním ledě podlehli Pittsburghu 4:5. Český útočník byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu a stejné ocenění získal v sobotním programu NHL také Radim Vrbata. Gól mladoboleslavského rodáka sice dostal Arizonu do vedení, ale nakonec prohrála s Coloradem 2:3.

Voráček v zápase vyslal devět střel na branku a hned první z nich znamenala gól. Kladenský odchovanec propálil Marka-Andre Fleuryho od pravého mantinelu a vzápětí zvýšil na 2:0 Wayne Simmonds.

Slabou chvilku si ale Flyers vybrali v závěru úvodní třetiny, kdy obhájce Stanleyova poháru třemi góly během 55 sekund otočil skóre. Dvěma zásahy se na obratu podílel Sidney Crosby.

Brankářům Letců úvod ročníku nevyšel

Od druhé třetiny nastoupil v brankovišti Philadelphie Michal Neuvirth, který vystřídal Stevea Masona, a v polovině utkání ho překonal Jevgenij Malkin. Domácí ještě před druhou přestávkou ale smazali dvoubrankové manko i díky českým hráčům. Nejdříve Radko Gudas, který si v zápase připsal dvě asistence, udržel pohotovými zákroky vkleče a poté i vleže útočné pásmo a kapitán Claude Giroux snížil.

"Zůstal jsem na modré čáře a měl jsem trochu štěstí. Puk tam poletoval a dělal jsem, co jsem mohl, abych ho udržel v našem pásmu. Skvěle to pak sehrál Simmer (Simmonds), a G (Giroux) ještě lépe vystřelil," komentoval Gudas skromně svůj přínos na třetí brance Flyers. Voráček pak krásným forhendovýmblafákem vyrovnal z trestného střílení.

O výhře Pittsburghu rozhodl v čase 48:33 Malkin, jenž z dorážky zaznamenal třístý gól v soutěži. "To je hezké číslo. Navíc jsme v utkání s naším velkým rivalem získali dva body. Cítím se skvěle," těšilo Malkina. "Pátý gól byl pro nás nešťastný. Odehráli jsme dobrý zápas, ale když dostanete pět branek, je těžké vyhrát. To se nestává často," podotkl Voráček.

Vrbata našel střeleckou formu

Vrbatapo hezké a rychlé akci celé pětky otevřel skóre, když střelou z mezikruží našel místo mezi tělem a vyrážečkou Calvina Pickarda. Český útočník se gólově prosadil počtvrté z posledních pěti zápasů a u jeho zásahu si připsal přihrávku i krajan Martin Hanzal. "Jejich lajna (s Maxem Domim) hraje velmi dobře. Dnes dala hezký gól. Je potřeba, aby se k nim přidali i ostatní," uvedl trenér Coyotes Dave Tippett.

Colorado třemi góly v rozmezí 26. až 52. minuty překlopilo vedení na svou stranu. Strůjcem obratu byl Matt Duchene, jenž se trefil dvakrát. Domácí ještě zdramatizovali zápas gólem na 2:3, ale další změna brankového stavu už nenastala. Hostující gólman přiznal, že měl ve třetí třetině za stavu 1:2 štěstí při střele Hanzala. Bez efektu zůstaly i všechny čtyři přesilovky Coyotes. "Celou sezonu v nich dobře kombinujeme, vytváříme si šance. Vypadají dobře, jen nám to teď nepadá," vysvětloval Vrbata.

Krejčí vypiloval vhazování

David Krejčí, který se nestihl dát zdravotně dohromady na Světový pohár po operaci levé kyčle, i proto v letní přípravě věnoval pozornost jiným herním disciplínám. V utkání na ledě Detroitu je český útočník využil - vyhrál 16 z 25 vhazování a při powerplay soupeře zblokoval střelu a pomohl Bostonu uhájit hubené vítězství 1:0.

"Nebyl jsem si jistý, že mě puk trefil. Ale Tuukka (brankář Rask) mi říkal, že to přes mě neprošlo. Asi mě to zasáhlo do nějaké části dresu," popisoval Krejčí situaci, v níž sebral Henriku Zetterbergovi šanci vyrovnat. "Nebyl jsem v létě v plné síle, tak jsem se věnoval činnostem jako blokování střel a buly. Jsem rád, že se to dnes vyplatilo," dodal.

Návrat Hudlera

Po nemoci se do sestavy Dallasu vrátil Jiří Hudler, ale se spoluhráči nevyzrál na skvělého Devana Dubnyka. Gólman Minnesoty si připsal třetí nulu v řadě, když vychytal 29 střel a dovedl tým k výhře 4:0. Naprázdno vyšli i hokejisté Floridy, kteří podlehli v Buffalu 0:3. Třetí gól sledoval Jaromír Jágr z trestné lavice. Panthers prohráli v pátém ze šesti duelů a trenér Gerard Gallant řekl, že to byl první zápas sezony, ve kterém ho jeho svěřenci herně zklamali.

Montreal - Toronto 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 27. Galchenyuk, 48. Weber - 45. Kadri. Střely na branku: 31:38. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Galchenyuk, 3. Weber (všichni Montreal).

Detroit - Boston 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 38. Schaller. Střely na branku: 24:36. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Howard (Detroit), 3. Schaller (Boston).

New Jersey - Tampa Bay 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky: 4. Henrique, 14. Severson, 26. Smith-Pelly - 42. Johnson. Střely na branku: 23:33. Diváci: 13.098. Hvězdy zápasu: 1. Severson, 2. Henrique, 3. Schneider (všichni New Jersey).

Philadelphia - Pittsburgh 4:5 (2:3, 2:1, 0:1)

Branky: 10. a 36. z trestného střílení Voráček (na první Gudas), 14. Simmonds, 34. Giroux (Gudas) - 16. a 17. Crosby, 30. a 49. Malkin, 17. Cullen. Střely na branku: 42:27. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 37:58 minuty, inkasoval dvě branky z 14 střel a úspěšnost zásahů měl 85,71 procenta. Diváci: 19.927. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. Voráček (Philadelphia), 3. Crosby (Pittsburgh).

St. Louis - Los Angeles 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 44. Schwartz. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.631. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Budaj (Los Angeles).

Minnesota - Dallas 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky: 6. Granlund, 44. Niederreiter, 51. E. Staal, 53. Graovac. Střely na branku: 15:29. Diváci: 19.031. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Granlund, 3. Graovac (všichni Minnesota).

Arizona - Colorado 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Branky: 15. Vrbata (Hanzal), 56. Rieder - 26. a 52. Duchene, 42. Bourque. Střely na branku: 26:34. Diváci: 13.533. Hvězdy zápasu: 1. Duchene (Colorado), 2. Vrbata (Arizona), 3. Pickard (Colorado).

Vancouver - Washington 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky: 20. Hansen, 38. Horvat - 18. a 29. Johansson, 19. Wilson, 58. Oshie, 59. Alzner. Střely na branku: 25:35. Diváci: 18.338. Hvězdy zápasu: 1. Johansson, 2. Oshie (oba Washington), 3. Stecher (Vancouver).

San Jose - Nashville 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 16. Donskoi, 23. Pavelski, 24. Wingels, 59. Thornton (Hertl) - 40. Neal. Střely na branku: 26:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Pavelski (oba San Jose), 3. Josi (Nashville).