reklama

Češi hokej žerou, líčil Voráček žasnoucím parťákům. Flyers ho poctili novou funkcí

Jakub Voráček po čtvrtečním tréninku Philadelphie. Jakub Voráček po čtvrtečním tréninku Philadelphie. autor: Milan Kammermayer
Aplaudovali mu diváci, vyzdvihovali ho spoluhráči, dokonce i věhlasný trenér Alain Vigneault nadhodil: "Snad mu v pátek dopřejeme vítězství." Slavná NHL při obnovené premiéře přivezla na Prahy řadu hokejových superhvězd, ovšem nejvíc ruchu je kolem Jakuba Voráčka z Philadelphie.

Logicky, je přece doma. A zbylí dostupní Češi nemají za Atlantikem tak výsostné postavení. David Kämpf dělá v Chicagu dělníka, jeho nový parťák Dominik Kubalík prochází nováčkovskou zkouškou. Čárového rozhodčího Libora Suchánka drží liga od rozhovorů co nejdál, stejně jako jiné muže v pruhovaném.

Voráček poprvé rozproudil Prahu při čtvrtečním tréninku, kdy několikrát objel mantinel se zdviženou holí. Na oplátku slyšel bouřlivý aplaus.

"Skvělý pocit, je fajn být doma," líčil poté, co si svlékl výstroj. "Praha si NHL zaslouží, protože lidi v Česku hokej žerou."

Důkazem budiž právě čtvrteční trénink, na který do libeňské arény postupně dorazilo až deset tisíc diváků, což asi dvakrát převyšuje extraligový průměr. Lístky přitom stály bezmála čtyři stovky. 

Mnozí hráči tak při drilu vyjeveně zírali na zaplněné kulisy. Kapitán Philadelphie Claude Giroux mluvil o výjimečném zážitku. "Tohle jsem na tréninku ještě nezažil," spustil.

Také on si všiml, kolik pozornosti strhává jeho kamarád Voráček: "Hrát NHL v Praze… nejspíš se mu splnil sen. Jake je emotivní kluk, takže jsem si jistý, že ho bude šimrat v břiše. Kdykoliv ale vstoupí na led, je z něj zvíře. V pátek odehraje dobrý zápas."

Premiéra NHL v Praze? Hala byla tichá. Výkon neodpovídal ceně, vzpomíná Prospal Premiéra NHL v Praze? Hala byla tichá. Výkon neodpovídal ceně, vzpomíná Prospal Čtěte zde

"Bude to pro něj úžasné, všichni mu to moc přejeme," přidal mladý forvard Travis Konecny.

I nový kouč pensylvánského klubu Vigneault přešel do osobní roviny: "Vím, že Jake se hodně těší, až nastoupí před svými fanoušky, krajany. Snad budeme hrát dobře a dopřejeme mu vítězství."

Philadelphia v každém případě musí zařadit vyšší rychlost oproti přípravě, v níž prohrála šest ze sedmi duelů, byť většinou těsně. Voráček stejně jako ostatní cestoval sestavou, až ve finále zakotvil v elitní lajně vedle Girouxe a letní posily Kevina Hayese.

"Stejně nemáme na výběr, ne?" lakonicky podotkl, že lajny sestrojuje trenér. "Vždycky je těžké najít během přípravy správný balanc, protože základní část je pak úplně jiná. Odehrál jsem dost zápasů s Haysiem, což je vážně chytrý hráč, a pak je tady G, kterého znám spoustu let, takže vím, co od něj čekat."

"Nakonec na tom ale nezáleží, protože když hraju svůj nejlepší hokej, dokážu být rozdílovým hráčem vedle kohokoliv," doplnil 30letý křídelník. Že ho Vigneault a spol. považují za lídra, stvrzuje áčko, které má nově přišité na dresu. Napodobil tak Davida Krejčího z Bostonu a Tomáše Hertla ze San Jose.

Voráček má z výletu do Česka radost i kvůli fotbalu. Normálně ho vzhledem k povinnostem za Atlantikem nestíhá, ale teď zašel rovnou na Ligu mistrů. Spolu s parťáky ve středu sledoval prohru Slavie s německým Dortmundem 0:2.

"Dobrý fotbal, škoda, že Slávka neudělala žádné body," posteskl si. "Šance měla, jenže dostala dva góly z brejku, takže… Ale celý náš mančaft si to užíval, seděli jsme vedle slávistického kotle."

Girouxovi z toho pomalu pískalo v uších. "Fanoušci byli hrozně hlasití a bez přestání skandovali," všiml si kapitán Philadelphie. "Už jsem nějaké fotbalové zápasy naživo viděl, ale tenhle byl jiný."

Zatímco v Evropě je fotbal sportovní jedničkou, Severní Amerika má jiné favority. Třeba Kanaďan Konecny zašel na fotbalové klání poprvé v životě.

Takhle ke čtvrtečnímu drilu vyjelo Chicago. Kämpf podobně jako jiní podotkl, že tolik lidí na tréninku ještě nezažil:

reklama