reklama

Vzhůru za Jágrem! Voráček září v nové lajně. Ryšavé trio dominuje NHL, parťáky zastiňuje až moc

Jakub Voráček a jeho bujný plnovous. Jakub Voráček a jeho bujný plnovous. autor: ČTK
Jestliže Jakub Voráček při ofenzivním řádění v hokejové NHL nezpomalí, nasbírá přes 100 bodů. Magickou stovku doteď z Čechů pokořil jen Jaromír Jágr, naposledy v ročníku 2005/06. K famózní produktivitě 28letého Čecha výrazně přispěl trenér Philadelphie, který odvážně zaexperimentoval.

Praha - Minulá sezona vyplavila záludnou otázku. Dvě největší hvězdy Flyers - Voráček a Claude Giroux - zaostávaly za svými možnostmi, navíc měly v kolonce +/- ostudných -24, respektive -15 bodů. Co s tím?

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

Kouč Dave Hakstol udělal smělý tah. Voráčka nechal na pravé straně, ovšem kapitána Girouxe vykořenil ze středu útoku a postavil na levé křídlo. Roli prvního centra přisoudil Seanu Couturierovi, skvělému obranáři, o němž mnozí soudili, že je příliš pomalý a netalentovaný na to, aby vedl elitní formaci. 

Výsledek? Zatím famózní. Po 17 zápasech má triumvirát na kontě 60 bodů (23+37). Podstatně údernější trio sestavila akorát Tampa, kde spolu září Stamkos, Kučerov a Naměstnikov.

Zdá se, že experiment vyšel. Lídři Philadelphie už mají i vlastní přezdívku - "The Ginger Line" (v překladu Ryšavá lajna). Přišel s ní Couturier, jenž si stejně jako jeho parťáci pěstuje zrzavý plnovous.

Voráček má volnější ruce

Elitní komando Flyers sice naposledy vyšlo naprázdno, ale krátce předtím ukázalo sílu proti Chicagu. Při výhře 3:1 obstaralo všechny góly a dominovalo kontrolou kotouče.

Ofenzivní vzplanutí Girouxe (20 bodů) a Voráčka (21) není až tak překvapivé. Oba už mezi hokejovou smetánkou sbírali bod na zápas, oba umí předvést geniální manévr.

Famózní nahrávka. Takhle Voráček při přesilovce nahrál Wayneu Simmondsovi. YouTube

Couturier je jiný případ. I díky mohutné postavě vždycky platil za výborného obranáře, ale jak v kariéře postupoval výš a výš, ztrácel produktivitu. V ročníku NHL dosáhl maximálně na 39 bodů. Prý kvůli nevyzrálosti a slabšímu bruslení.

Zmínit ale lze také kvalitu spoluhráčů. 24letý reprezentant Kanady nyní konečně nastupuje s muži, na jejichž pasy je spoleh. "Oni si zaslouží kredit," řekl serveru philly.com. "Neustále mi dávají šanci skórovat."

A Couturier příležitosti proměňuje. S 10 góly patří k nejlepším ligovým kanonýrům.

Voráček dal jen čtyři branky, nejméně z probírané trojice, ale asistuje jako divý. Oproti loňsku si může při "režisérské" úloze dovolit víc. "Pokud já nebo G (Giroux) zkazíme nahrávku, máme vzadu Cootse (Couturiera). Na jeho zodpovědnost se můžeme vždycky spolehnout," řekl ryšavý Čech deníku Courier-Post.

Ale co ostatní?

Všechno ale není růžové. Muži zvaní "The Ginger Line" nastříleli 46 procent gólů mužstva. Bez nich je ofenziva Philadelphie poloviční.

Česká rozhodcovská hvězda na prahu NHL. Místo drobných tučná smlouva, ale i život na cestě Česká rozhodcovská hvězda na prahu NHL. Místo drobných tučná smlouva, ale i život na cestě Čtěte zde

"Je skvělé, jak jsou produktivní," hodnotil Voráčka a spol. novinář Greg Paone z NBC. "Ale co ostatní? První lajna nemůže dát všechny góly. Tohle zavání katastrofou."

Pouze jeden útočník Flyers kromě elitního tria nastřádal přes deset bodů - Wayne Simmonds, dřívější parťák Girouxe a Voráčka. Ostatní hledají formu a Nolan Patrick, dvojka poslední draftu, je na marodce. 

Trenér Hakstol se na posledním tréninku snažil probudit nevýraznou část týmu tím, že promíchal druhou a třetí formaci. Jak úspěšně, napoví klání v Minnesotě v noci na středu.

reklama