Voráčkovi zhořkl 900. zápas v NHL, gólem se na tom podílel i krajan Zacha

Aktualizováno 7. 2. 2020 9:14
Útočník Pavel Zacha se podílel v NHL šestým gólem sezony na výhře New Jersey 5:0 v Philadelphii a byl zvolen druhou hvězdou zápasu. Na straně poražených nastoupil Jakub Voráček k 900. startu v soutěži. Detroit, který v předchozích devíti utkáních získal jen bod, porazil Buffalo i díky asistenci Filipa Hronka 4:3 po nájezdech. Ondřej Palát přispěl přihrávkou k výhře Tampy Bay 4:2 nad Pittsburghem.
Jakub Voráček
Jakub Voráček | Foto: Milan Kammermayer

Zacha, který se před týdnem zaskvěl dvěma góly a přihrávkou, udeřil v oslabení. Český útočník zachytil v obranném pásmu přihrávku a založil rychlé přečíslení, ve kterém vzal zodpovědnost na sebe a střelou mezi betony zvýšil v úvodu třetí třetiny na 3:0. Zbývající dvě branky vstřelil Miles Wood.

New Jersey nezopakovalo podobný kolaps jako v minulém utkání, kdy promrhalo třígólový náskok a prohrálo po nájezdech. "Poslední dny jsme to řešili, připomínali jsme si ten zápas i před třetí třetinou. Věděli jsme, že nás zatlačí, ale bránili jsme velmi dobře a proměňovali šance. Nakopla nás také ubráněná oslabení, ve kterém jsme navíc dali ohromně důležitý gól," zhodnotil kouč Devils Alain Nasreddine zápas, ve kterém si Zacha připsal tři kladné body.

Hlavním hrdinou duelu byl ale gólman Mackenzie Blackwood, který zneškodnil 46 střel, připsal si asistenci a druhou nulu v sezoně. Voráček vyzkoušel jeho pozornost čtyřmi pokusy a na ledě nebyl u žádné inkasované branky. "Nechci, aby to znělo jako výmluva, ale základní část má 82 zápasů a občas si vyberete špatný den. Musíme se z toho vyspat a zítra zase makat," řekl trenér Philadelphie Alain Vigneault.

Detroit vyhrál úvodní třetinu 2:0 a oba góly dal Dylan Larkin. U zrodu druhé branky stál Hronek, který založil ve vlastním pásmu obranným zákrokem přečíslení dva na jednoho. Český obránce odehrál v zápase téměř 28 a půl minuty. Buffalo vstřelilo všechny góly až ve třetí třetině, ve které vyrovnalo na 2:2 a v čase 59:13 při hře bez brankáře si vynutilo prodloužení. Rozstřel rozhodl Larkin.

Palát bodoval v pátém utkání v řadě (2+4) i se štěstím. Český útočník rozehrával v obranné třetině u mantinelu pod tlakem, zblokovaného puku se ale zmocnil jeho spoluhráč Victor Hedman a do přečíslení vyslal Anthonyho Cirelliho, který střelou o tyč zvýšil v polovině zápasu na 3:1. Tampa Bay odskočila jen 32 sekund poté, kdy Pittsburgh snížil.

Hlavním strůjcem výhry byl gólman Andrej Vasilevskij, který vytvořil nový klubový rekord - nepřipsal si prohru v základní hrací době v sedmnácti zápasech za sebou. "Podle mě je nejlepším brankářem na světě," uvedl Michail Sergačov, autor první branky. "Některé jeho zákroky byly obdivuhodné. Nečekáte je, ale ani vás to od něj nepřekvapuje. Je rychlý a ve správných pozicích," řekl Hedman, který posbíral tři přihrávky.

Tampa Bay i díky výkonu Vasilevského odolala v závěrečném náporu Pittsburghu a přežila za stavu 3:2 i 94 sekund dlouhé oslabení tří proti pěti. Vypořádala se i s hrou na pět obránců - z utkání odstoupil Ryan McDonagh a minule se zranil v dolní části Jan Rutta, u kterého se očekává, že bude scházet týmu v řádech týdnů.

Všichni tři čeští gólmani sledovali zápas ze střídačky. Carolina otočila v Arizoně z 0:2 na konečných 5:3. Obrat řídili Andrej Svečnikov a Sebastian Aho, kteří zaznamenali shodnou bilanci dvou gólů a jedné přihrávky. James Reimer, který dostal přednost před Petrem Mrázkem, zastavil třicet střel.

Do hry nezasáhl ani David Rittich. Jeho náhradník Cam Talbot kryl 32 střel, ale nezabránil prohře Calgary 2:3 s Nashvillem. Pavel Francouz nechytal od 20. ledna. Českého gólmana nepustil do branky Philipp Grubauer, který dovedl Colorado v Ottawě k výhře 4:1. Domácí poprvé vystřelili až v devatenácté minutě a prohráli počtrnácté z posledních 16 utkání.

Hvězdou čtvrtečního programu NHL se stal Mark Stone, který režíroval dvěma góly a třemi přihrávkami výhru Vegas 7:2 na ledě Floridy. Domácí ve 32. minutě vyrovnali na 2:2, ale už za 26 sekund se prosadil další dvoubrankový střelec hostů Max Pacioretty. Zbylé čtyři zásahy přidali Golden Knights v závěrečné třetině.

Výsledky NHL:

Philadelphia - New Jersey 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)

Branky: 45. a 52. Wood, 1. Coleman, 22. Severson, 42. Zacha. Střely na branku: 46:19. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Zacha, 3. Wood (všichni New Jersey).

Buffalo - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 3:1 - 0:0)

Branky: 46. Vesey, 49. S. Wilson, 60. Rodrigues - 5., 20. a rozhodující sam. nájezd D. Larkin (na druhou Hronek), 54. Bertuzzi. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16.607. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Fabbri (oba Detroit), 3. Vesey (Buffalo).

Montreal - Anaheim 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky: 18. Suzuki, 34. Gallagher, 61. Petry - 30. Silfverberg, 43. D. Grant. Střely na branku: 27:37. Diváci: 20.896. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki (Montreal), 2. Fowler (Anaheim), 3. Gallagher (Montreal).

Tampa Bay - Pittsburgh 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 10. Sergačjov, 13. Stamkos, 30. Cirelli (Palát), 60. Kučerov - 30. Malkin, 44. Marino. Střely na branku: 29:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Cirelli, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).

Florida - Vegas 2:7 (1:1, 1:2, 0:4)

Branky: 17. Hoffman, 32. Trocheck - 3. a 22. Mark Stone, 33. a 56. Pacioretty, 41. Schmidt, 45. Theodore, 49. Marchessault. Střely na branku: 25:39. Diváci: 15.057. Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Pacioretty, 3. Schmidt (všichni Vegas).

NY Islanders - Los Angeles 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)

Branky: 31. a 53. Bellows, 22. Dal Colle, 41. M. Martin, 60. Lee - 11. B. Hutton, 18. Iafallo, 28. Lewis. Střely na branku: 33:25. Diváci: 11.108. Hvězdy zápasu: 1. Bellows, 2. Brassard, 3. M. Martin (všichni NY Islanders).

Ottawa - Colorado 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 20. B. Tkachuk - 8. Ničuškin, 25. Nieto, 29. Makar, 44. Compher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 11.465. Hvězdy zápasu: 1. Makar, 2. Rantanen, 3. MacKinnon (všichni Colorado).

St. Louis - Winnipeg 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Branky: 32. Parayko, 34. Gunnarsson - 8. Harkins, 26. Laine, 50. Copp, 60. Ehlers. Střely na branku: 37:25. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Copp (oba Winnipeg), 3. Parayko (St. Louis).

Minnesota - Vancouver 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)

Branky: 7. Hunt, 11. Hartman, 17. Fiala, 55. Parise - 31. J.T. Miller, 59. Roussel. Střely na branku: 37:26. Diváci: 17.191. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Fiala, 3. M. Foligno (všichni Minnesota).

Calgary - Nashville 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 1. S. Bennett, 32. Andersson - 2. Fabbro, 12. Turris, 30. Mikael Granlund. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18.512. Hvězdy zápasu: 1. Josi (Nashville), 2. Andersson, 3. Hamonic (oba Calgary).

Arizona - Carolina 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Branky: 16. Goligoski, 25. Dvorak, 44. Garland - 26. a 32. Svečnikov, 42. a 60. Aho, 29. Slavin. Střely na branku: 33:31. Diváci: 11.632. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Aho (oba Carolina), 3. Garland (Arizona).

Edmonton - San Jose 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)

Branky: 5. Gagner, 6. McDavid, 47. Bear - 12. a 46. Meier, 19. E. Kane, 28. Letunov, 33. Noesen, 53. Labanc. Střely na branku: 31:31. Diváci: 17.175. Hvězdy zápasu: 1. Meier (San Jose), 2. McDavid (Edmonton), 3. E. Karlsson (San Jose).

6. Chicago 54 25 8 21 161:168 58
7. Minnesota 53 25 6 22 164:176 56