reklama

Vousatá bezzubá příšera dobývá NHL. Obránce Burns prohání elitní útočníky a míří za rekordy

Jeden ze spotů, které Burns natočil s Joem Thorntonem. Youtube
Svým vzhledem spíše než profesionálního hokejistu připomíná bezdomovce. Po hrudník dlouhý rozčepýřený plnovous a vymlácené přední zuby však k jeho image už neodmyslitelně patří. Obránce San Jose Brent Burns navíc ke svému nevšednímu vzhledu přidává i fantastické hokejové výkony, které ho řadí do boje o množství cen a rekordů. "Za posledních sto let tu nebylo mnoho obránců, jako je on," tvrdí jeho spoluhráč Joe Thornton.

San Jose – Veterán Joe Thornton o něm prohlásil, že je nejlepším hráčem současné NHL. A nešlo o nějaké plácnutí do větru či protežování svého spoluhráče. Jedenatřicetiletý obránce San Jose Brent Burns prožívá životní sezonu, kterou může završit poháry, oceněními a rekordy.

Brent Burns (San Jose Sharks) Brent Burns (San Jose Sharks) Foto: ČTK

Na ledě si ho nejde nevšimnout. A to nejen kvůli jeho monstrózním vousům. Coby bek se nebojí podpořit útok, pálí jednu střelu za druhou a v případě potřeby i klidně přitvrdí. Není divu, že s ním Sharks koncem listopadu loňského roku podepsali megakontrakt na osm let s celkovým výdělkem 64 milionů dolarů.

Žádný jiný zadák se s ním totiž aktuálně měřit nemůže. Burns letos odehrál všech dosavadních 51 utkání, ve kterých posbíral 53 bodů. V celkové tabulce produktivity je čtvrtý za forvardy McDavidem, Crosbym a Malkinem. Je jediným obráncem v TOP 30 bodování. V nadupané konkurenci NHL něco nevídaného.

"Pro náš tým znamená neskutečně moc, každou noc odehraje přes 25 minut za zápas. Vidím ho na ledě i mimo něj. Za posledních sto let tu nebylo mnoho obránců, jako je on. Brent je jedním z nejdominantnějších hráčů ligy," uvedl podobným plnovousem pyšnící se Thornton.

Jako Coffey či Bourque

Populární "Burnzie" už letos nastřílel 21 gólů. Pokud bude pokračovat stejným tempem, měl by se na konci ročníku dostat na metu zhruba 35 branek. Této hranice naposledy dosáhl před 31 lety Paul Coffey. Právě k němu či Raymondu Bourqueovi je nejčastěji Burns přirovnáván.

Sám to ale odmítá. "Nechci být stavěn vedle nich, oni jsou legendy. Pana Bourquea jsem při All-Star Game potkal ve výtahu a ani jsem nemohl mluvit. Oni jsou důvod, proč vůbec hraju hokej. Jako malý jsem předstíral, že jsem oni," přiznal pokorně 195 centimetrů a 105 kilo vážící Kanaďan.

Teď už nic předstírat nemusí.

Rap, Bieber, kličky a tvrdé rány. Utkání hvězd NHL začalo dovednostními soutěžemi Rap, Bieber, kličky a tvrdé rány. Utkání hvězd NHL začalo dovednostními soutěžemi Prohlédněte zde

Zařadil se mezi totální špičku NHL. Letos ho jen stěží někdo připraví o Norris Trophy pro nejlepšího obránce zámořské soutěže. Ani o tom však Burns mluvit nechce. "Jsme lehce za půlkou sezony. Přede mnou je ještě dlouhá cesta," říká.

Průměr čtyři střely za utkání? Nevídané

Video: Čtyři góly během 13 minut. Marleau navázal na Lemieuxe a zapsal se do historie Video: Čtyři góly během 13 minut. Marleau navázal na Lemieuxe a zapsal se do historie Čtěte zde

Už téměř jistý má rekord v počtu celkových střel za sezonu vyslaných bekem. Rekord Bourquea ze sezony 1994/1994 činí 210 pokusů. Burns je po necelých dvou třetinách základní části na čísle 196 a kraluje v tomto ohledu celé NHL. Ani v minulosti dominantní Alex Ovečkin na něj nemá.

Pokud by se udržel na čele rankingu hráčů s největší střeleckou potencí, stal by se teprve třetím obráncem historie, kterému by se takový kousek povedl. Co by tomu sympaťák ze San Jose řekl? "Asi bych měl začít víc nahrávat," a vybuchl smíchy.

"Střílí úplně ze všech pozic. Přesilovky Sharks jsou hrány na něj. S Joem Pavelskim si přehazují puk ze strany na stranu, strašně těžko je jde bránit," řekl na jeho adresu konkurent z nedalekého Los Angeles Drew Doughty.

Trefení horního růžku z poloviny hřiště? Pro Burnse žádný problém. Pavouky vyhnal hned na první pokus:

Rok si střihl v útoku

Burnsovi k letošním fantastickým číslům dost možná pomohla i jeho sezónní anabáze v útoku před třemi lety. To v lajně s "Jumbo" Thorntonem posbíral 48 bodů v 69 zápasech.

O rok později se opět vrátil do obrany, ofenzivní choutky mu ale zůstaly. On však, na rozdíl od leckterých jiných útočných beků, nezanedbává ani defenzivu. Důkazem budiž číslo 15 v tabulce plus/minus.

Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Prohlédněte zde

"Je excelentní ve hře dopředu i dozadu. Nemusíme ho schovávat před nejlepšími útočníky soupeře, poradí si s nimi. Dokáže vzít puk komukoli a ještě bleskově přejít do útoku," pěje chválu na svého svěřence trenér Žraloků Peter DeBoer.

Brent Burns je prostě vycházející hvězdou. V nabité konkurenci kádru San Jose je největší zbraní. Navíc stále víc a víc roste i jeho marketingový brand. Všechno to v kombinaci s navenek skvěle šlapající partou dělá ze Sharks jednoho z hlavních adeptů na zisk letošního Stanley Cupu. Z Burnse pak adepta na řadu ocenění.

reklama