Krysy na ledě. Vrbata po dvou letech nasázel v NHL hattrick, první gól v nové sezoně má i Voráček

27. 10. 2017 9:02
Hokejový útočník Radim Vrbata se posedmé v kariéře radoval v NHL z hattricku. Floridě jím pomohl k výhře 8:3 nad Anaheimem a stal se první hvězdou zápasu.
Radim Vrbata (uprostřed) slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Anaheimu
Radim Vrbata (uprostřed) slaví jeden ze svých tří gólů do sítě Anaheimu | Foto: ČTK

New York - Šestatřicetiletý Radim Vrbata, kterého Panthers získali v létě z trhu volných hráčů, skóroval v novém působišti poprvé. Před čtvrtečním utkáním měl na kontě pět asistencí.

Vrbata otevřel gólový účet zápasu ve druhé minutě z dorážky a v závěru první třetiny zvýšil v přesilové hře na 3:1. Český útočník si najel před branku na přihrávku Vincenta Trochecka od zadního mantinelu a střelou nad lapačku Johna Gibsona se prosadil podruhé. Hattrick zkompletoval ve 49. minutě, když se k němu odrazil puk od Trocheckovy brusle a pohodlně skóroval do odkryté klece.

Hattrick Radima Vrbaty proti Anaheimu:

"Někdy jsou takovéhle zápasy, kdy to vypadá, že všechno, čeho se dotknete, skončí v brance. Beru to," pousmál se Vrbata, který měl štěstí také u své první branky, protože puk přizvedl hokejkou bránící hráč mimo Gibsonův dosah. "Vždycky je důležité dát první a druhý gól zápasu. S vedením se hraje lépe," dodal.

Diváci ho odměnili za výkon nejen potleskem, ale hodili na led i několik gumových krys a kšiltovek. Vrbata skóroval třikrát v jednom utkání naposledy v prosinci 2015, kdy nastupoval v elitním útoku Vancouveru. Florida je pátým mužstvem, za které nasázel hattrick. Proti Anaheimu se mu tento kousek povedl podruhé v kariéře.

"Pamatuju si je. Na hattricky se nezapomíná," prohlásil Vrbata, který je rád, že se konečně prosadil v novém týmu i gólově. "Sezonu chcete vždycky dobře začít a dát co nejrychleji branku, abyste se tím netrápil," řekl zkušený útočník, který v devíti zápasech nasbíral osm bodů (3+5).

Premiérový gól v sezoně si připsal také Jakub Voráček, který navrch přidal i asistenci, ale s Philadelphií prohrál v Ottawě 4:5. Flyers nezachytili začátek zápasu a už po čtrnácti minutách hry ztráceli 0:3. "Začali jsme špatně, nezodpovědně. U druhého gólu jsem špatně pokryl jejich hráče," přiznal Voráček.

U první trefy domácích asistoval Filip Chlapík, který debutoval v NHL. Dvacetiletý centr byl nejdříve vykázán z buly, ale vzápětí po vhazování získal puk u hrazení a přihrál na modrou čáru, odkud skóroval Dion Phaneuf. Chlapík odehrál necelých sedm minut.

Voráček byl se sedmi pokusy nejpilnějším střelcem zápasu a snížil na 1:3, když přihrával zpoza branky. Puk si do vlastní sítě srazil Phaneuf.  "Od druhé třetiny jsme se zlepšili, ale nestačilo to," stěžoval si Voráček.

Gól Jakuba Voráčka do sítě Ottawy:

Druhý gól Philadelphie připravil Radko Gudas, jenž skvělým pasem poslal do úniku Travise Konecnyho. Český bek zápas nedohrál, protože obdržel v 52. minutě vyšší trest za vražení na hrazení.

Svůj den neměl ani Michal Neuvirth, který před utkáním vedl brankářské statistiky NHL v úspěšnosti zásahů (95,7 procenta) i v průměru inkasovaných branek na zápas (1,36). Gólman Philadelphie inkasoval pětkrát z 28 střel.

Pavelec si jako třetí Čech připsal deset tisíc zásahů

Zato Ondřej Pavelec vychytal první výhru v dresu New Yorku Rangers, kterým pomohl 27 zásahy porazit Arizonu 5:2. V utkání si připsal i 10.000. zákrok v NHL. Z českých brankářů se to povedlo jen Dominiku Haškovi a Tomáši Vokounovi. Na výhře Rangers měla největší zásluhu čtvrtá formace, která dala čtyři branky - Pavel Bučněvič a Michael Grabner po dvou.

"Nějakou chvíli jsem nechytal a lhal bych, kdybych řekl, že jsem nebyl nervózní," uvedl Pavelec. "Hodně mi pomohlo, že jsme skvěle začali. Neměl jsem v první třetině ani moc zákroků, spoluhráči mi to hodně usnadnili. Ale jak už jsem mnohokrát říkal, mým úkolem je být připravený a o to se vždy snažím," podotkl Pavelec, který v sezoně nastoupil podruhé od úvodní minuty.

Výsledky NHL:

Boston - San Jose 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 10. a 34. Heinen - 31. J. Thornton. Střely na branku: 33:37. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Heinen, 2. Chudobin, 3. Chára (všichni Boston).

Toronto - Carolina 3:6 (1:3, 2:1, 0:2)

Branky: 10. Matthews, 26. D. Moore, 28. Hyman - 3. a 53. Jooris, 3. Teräväinen, 17. E. Lindholm, 34. V. Rask, 51. B. McGinn. Střely na branku: 34:38. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Jooris (oba Carolina), 3. Matthews (Toronto).

NY Rangers - Arizona 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 16. a 34. Bučněvič, 26. a 60. Grabner, 9. Kreider - 26. Duclair, 44. Keller. Střely na branku: 30:29. Brankář Pavelec (NY Rangers) odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Nieves, 2. Bučněvič, 3. Grabner (všichni NY Rangers).

Pittsburgh - Winnipeg 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 2. Sheary, 62. Kessel - 10. Morrissey. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18.445. Hvězdy zápasu: 1. M. Murray, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

Montreal - Los Angeles 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 19. A. Kempe, 20. Toffoli, 35. Kopitar, 44. MacDermid. Střely na branku: 40:28. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Kopitar, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Ottawa - Philadelphia 5:4 (3:0, 1:2, 1:2)

Branky: 2. Phaneuf (F. Chlapík), 10. Borowiecki, 14. Pageau, 38. Mark Stone, 51. Pyatt - 35. J. Voráček, 36. Konecny (Gudas), 56. Provorov, 59. Couturier (J. Voráček). Střely na branku: 28:40. Brankář Neuvirth (Philadelphia) odchytal 57:58 minuty, inkasoval pět branek z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 82,1 procenta. Diváci: 14.926. Hvězdy zápasu: 1. Pageau (Ottawa), 2. Couturier (Philadephia), 3. E. Karlsson (Ottawa).

Tampa Bay - Detroit 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Branky: 17. Kučerov, 47. Stamkos, 58. Point (Palát) - 15. a 59. F. Nielsen. Střely na branku: 38:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).

Florida - Anaheim 8:3 (3:1, 3:0, 2:2)

Branky: 2., 18. a 49. Vrbata, 29. a 58. Dadonov, 5. Tippett, 25. Trocheck, 36. Barkov - 7. Kossila, 43. Cogliano, 51. L. Shaw. Střely na branku: 22:34. Diváci: 10.545. Hvězdy zápasu: 1. Vrbata, 2. Tippett, 3. Trocheck (všichni Florida).

Minnesota - NY Islanders 6:4 (3:1, 1:1, 2:2)

Branky: 5. M. Foligno, 7. Zucker, 8. E. Staal, 28. Kunin, 45. Z. Mitchell, 47. Brodin - 11. A. Beauvillier, 39. Leddy, 51. A. Lee, 60. Barzal. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18.824. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Spurgeon, 3. Kunin (všichni Minnesota).

Edmonton - Dallas 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)

Branky: 34. a 53. Nugent-Hopkins, 11. McDavid, 20. Maroon, 58. Benning - 12. a 37. Jamie Benn, 23. A. Radulov, 51. Lindell. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Nugent-Hopkins (Edmonton), 2. A. Radulov (Dallas), 3. Draisaitl (Edmonton).

Vancouver - Washington 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)

Branky: 30. a 51. S. Bärtschi, 13. Vanek, 16. Horvat, 19. Markus Granlund, 35. Dorsett - 36. Kuzněcov, 58. Stephenson. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.293. Hvězdy zápasu: 1. S. Bärtschi, 2. Horvat, 3. Boeser (všichni Vancouver).