reklama

Od Pouzara přes Jágra až ke Kempnému s Vránou. Tohle jsou všichni čeští vítězové Stanley Cupu

Michal Rozsíval slaví Stanley Cup 2013 Michal Rozsíval slaví Stanley Cup 2013 Foto: Reuters
Do galerie vítězů Stanley Cupu přibyla další dvě česká jména: Michal Kempný a Jakub Vrána. Projděte si české držitele hokejového svatého grálu.

Las Vegas/Praha - Obránce Michal Kempný a útočník Jakub Vrána z Washingtonu rozšířili počet českých vítězů Stanleyova poháru na 26. Slavná trofej díky nim zavítá do České republiky po třech letech. Naposledy ji ukázal v tuzemsku v roce 2015 zadák Michal Rozsíval, který podruhé v kariéře triumfoval s Chicagem.

Sedmadvacetiletý Kempný i o pět let mladší Vrána slaví první triumf v kariéře. Kempný se stal vůbec prvním českým vítězem Stanleyova poháru, který nebyl v NHL draftovaný. Odchovanec Hodonína, který hrál v extralize za Kometu Brno i Slavii, podepsal předloni jako volný hráč smlouvu s Chicagem, odkud jej letos 19. února získal Washington.

Vránu si Capitals vybrali v roce 2014 v prvním kole na 13. pozici. Odchovanec pražských Letňan, který před čtyřmi roky získal stříbro na mistrovství světa hráčů do 18 let, debutoval v NHL v minulé sezoně.

V širším kádru Capitals byl i obránce Jakub Jeřábek, který ale nesehrál dostatečný počet utkání k tomu, aby se oficiálně zařadil mezi držitele Stanleyova poháru. K tomu je potřeba alespoň 41 utkání v základní části či nejméně jeden start ve finálové sérii.

Sedmadvacetiletý Jeřábek, který loni po ročním působení v Podolsku v KHL podepsal jako nedraftovaný volný hráč kontrakt s Montrealem, přišel do týmu Capitals 21. února. K 25 duelům za Canadiens jich přidal v základní části za Washington 11 a během play off dostal příležitost jen v prvních dvou duelech.

Rekordmany mezi českými šampiony jsou trojnásobní vítězové Jaroslav Pouzar a Jiří Hrdina. Dva prsteny za triumf ve Stanleyově poháru mají vedle Rozsívala také Jaromír Jágr, Robert Holík, Patrik Eliáš, Petr Sýkora a Dominik Hašek.

Foto: Ovečkin se konečně dočkal. Capitals ve Vegas trefili jackpot a vezou si domů Stanley Cup Foto: Ovečkin se konečně dočkal. Capitals ve Vegas trefili jackpot a vezou si domů Stanley Cup Prohlédněte zde
reklama