Kubalík dělovou ranou vstřelil 30. gól v sezoně, Frk se trefil hodinářsky přesně

Aktualizováno 12. 3. 2020 9:06
Útočník Martin Frk rozhodl v NHL gólem v 56. minutě o výhře Los Angeles 3:2 v Ottawě. Další český hokejista Dominik Kubalík třicátou brankou ve své nováčkovské sezoně zpečetil vítězství Chicaga 6:2 nad San Jose. Radovat se mohl také brankář Pavel Francouz, který 30 zásahy pomohl Coloradu k domácí výhře 3:2 v prodloužení nad New York Rangers.

San Jose v Chicagu lépe zvládlo první třetinu, po které vedlo 1:0, ale od druhé části na ledě dominovali domácí. Blackhawks vstřelili tři branky jak v druhé, tak v třetí části a dokráčeli k pohodlnému vítězství.

Do utkání šli jako tým s druhou nejhorší úspěšností přesilovek v soutěži, ale v zápase se Sharks jim hra v početní výhodě pomohla nastartovat obrat. V 25. minutě se při vyloučení Anttiho Soumely prosadil obránce Duncan Keith. Tři a půl minuty před koncem druhé části využil přesilovku Patrick Kane a otočil stav utkání na 2:1 pro Chicago.

"Je fajn, když přesilovky vycházejí. Druhou třetinu jsme vyhráli 3:1 a vstřelili v ní dvě branky v početní výhodě, to nám celý rok chybělo," komentoval Kane zlepšenou úspěšnost přesilovek Chicaga, které v posledních pěti zápasech nevyužilo ani jednu početní výhodu ze čtrnácti.

Šestý gól domácích vstřelil Kubalík, když využil výborné přihrávky Kirbyho Dacha a z prostoru mezi kruhy se trefil nechytatelně pod horní tyč branky Aarona Della. Kubalík, který s třiceti brankami vládne střelcům mezi nováčky v soutěži. Více gólů nastřílel v nováčkovské sezoně v NHL z českých hráčů jen Petr Klíma, který v ročníku 1985/86 nasbíral 32 branek. Třicátou trefou Kubalík vyrovnal bilanci Petra Průchy ze sezony 2005/06.

Blackhawks díky výhře oživili své naděje na postup do play off. Vancouveru, který v Západní konferenci drží druhou divokou kartu, se přiblížili na šest bodů. San Jose prohrálo čtvrté utkání v řadě a kleslo na poslední místo v konferenci.

Před Sharks se zásluhou sedmého vítězství za sebou posunulo Los Angeles. Kings vyhráli zásluhou gólu Frka, který se po únorovém návratu z farmy zabydlel v třetí formaci a bodoval ve druhém zápase po sobě. Český útočník zakončil rychlý protiútok střelou mezi betony brankáře Craiga Andersona a dal šestý gól v této sezóně.

Podívejte se na milimetrově přesnou trefu Martina Frka:

Francouz výborným výkonem dovedl Colorado k výhře nad Rangers. Český brankář, který byl zvolen druhou hvězdou utkání, nestačil pouze na dvě střely. V sedmé minutě ho překonal ve výborné formě hrající Mika Zibanejad a 13 sekund před koncem utkání poslal zápas do prodloužení Pavel Bučněvič. O výhře Colorada rozhodl v čase 62:50 J. T. Compher.

Francouz se zaskvěl především v 50. minutě, kdy se před ním po Zibanejadově přihrávce sám objevil Kaapo Kakko. Jeho bekhendovou kličku dokázal v rozštěpu vyrazit a udržel Coloradu vedení 2:1.

"Dnes jsme vzadu hráli opravdu špatně, ale Francouz byl výborný a udržel nás ve hře. Nakonec jsme dovedli zápas do vítězného konce, což bereme všemi deseti," chválil českého brankáře trenér Jared Bednar.

Tři asistence si v utkání připsal jednadvacetiletý obránce Avalanche Cale Makar, který ve své první sezoně v NHL získal už 50 bodů a je jedním z favoritů na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. "Dozadu nehrál dobře. Když byl na ledě, vznikalo v našem obranném pásmu dost okének, ale pak si připsal tři asistence a v podstatě nás dovedl k vítězství," řekl o mladém obránci Bednar.

Colorado zůstává na druhé příčce Západní konference dva body za St. Louis, které porazilo Anaheim 4:2. Edmonton podlehl Winnipegu 2:4. Jeden gól Oilers vstřelil Connor McDavid, který odskočil Davidu Pastrňákovi na druhém místě v tabulce produktivity na rozdíl dvou bodů.

Výsledky NHL:

Chicago - San Jose 6:2 (0:1, 3:0, 3:1)

Branky: 37. a 57. P. Kane, 25. Keith, 38. Saad, 42. A. Nylander, 59. D. Kubalík - 11. E. Kane, 47. Meier. Střely na branku: 45:36. Diváci: 21.275. Hvězdy zápasu: 1. DeBrincat, 2. P. Kane, 3. Keith (všichni Chicago).

Edmonton - Winnipeg 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Branky: 21. Ennis, 39. McDavid - 41. a 60. Connor, 30. Wheeler, 37. Laine. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.165. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler, 2. Connor (oba Winnipeg), 3. Nurse (Edmonton).

Colorado - NY Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 12. Jost, 24. Naměstnikov, 63. Compher - 7. Zibanejad, 60. Bučněvič. Střely na branku: 28:32. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 18.025. Hvězdy zápasu: 1. Compher, 2. Francouz, 3. Naměstnikov (všichni Colorado).

Anaheim - St. Louis 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky: 6. Henrique, 34. Hakanpää - 17. a 59. Pietrangelo, 8. Barbašev, 38. Sanford. Střely na branku: 27:37. Diváci: 16.195. Hvězdy zápasu: 1. R. O'Reilly (St. Louis), 2. Hakanpää (Anaheim), 3. Allen (St. Louis).

Los Angeles - Ottawa 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Branky: 11. Lewis, 50. Vilardi, 56. Frk - 1. B. Ryan, 42. Hawryluk. Střely na branku: 39:26. Diváci: 12.030. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. M. Roy, 3. Frk (všichni Los Angeles).