Zacha jistil výhru Devils, Vaněček lapil 45 střel. A nováček nahání Židlického rekord

Aktualizováno 25. 1. 2021 9:10
Hokejový útočník Pavel Zacha svým prvním gólem v nové sezoně NHL pomohl New Jersey k výhře 2:0 nad New York Islanders. Gólman Washingtonu Vítek Vaněček chytil 45 střel, ale neodvrátil prohru s Buffalem 3:4 po nájezdech.
Pavel Zacha, útočník New Jersey, střílí gól v utkání s New York Islander
Pavel Zacha, útočník New Jersey, střílí gól v utkání s New York Islander | Foto: Reuters

Na jeden gól Capitals přihrál Jakub Vrána. Tomáš Hertl asistoval v 59. minutě u vítězné trefy San Jose, které uspělo na ledě Minnesoty 5:3.

New Jersey dalo obě branky v úvodní třetině. Skóre otevřel v 17. minutě v přesilové hře Jack Hughes a před první sirénou skóroval z dorážky Zacha. U obou branek asistoval Ty Smith a je šestým obráncem v historii NHL, jenž bodoval v každém ze svých prvních pěti startů v soutěži. Dvacetiletý bek může v příštím utkání vyrovnat rekord Marka Židlického ze sezony 2003/04.

Gólman Scott Wedgewood kryl 28 střel a připsal si první výhru od 13. února 2018. "Dostal jsem od řady lidí spoustu nejrůznějších rad. Konečně něco zafungovalo," řekl Wedgewood. "Přimělo mě to trochu více přemýšlet o tom, co a jak dělám. Myslím si, že jsem se zlepšil pozičně, zabírám tak v brance více místa. A jsem trpělivější," dodal.

Washington hrál druhý zápas bez čtyř ruských hokejistů včetně Alexandra Ovečkina, kteří porušili společnou schůzkou na pokoji ligová opatření proti šíření koronaviru. Mezi potrestanými byla i gólmanská jednička Ilja Samsonov a před zkušeným Craigem Andersonem dostal důvěru trenérů opět Vaněček. Český gólman si o další šanci řekl výborným výkonem v minulém zápase při výhře 4:3 po nájezdech nad Buffalem.

Vaněček inkasoval v odvetě všechny góly v základní hrací době v přesilových hrách, kterými Buffalo vyrovnalo na 1:1 a otočilo stav z 1:2 na 3:2. Český brankář neviděl u prvního gólu přes clonícího hráče střelu od modré čáry, další dva padly po ráně z pravého kruhu bez přípravy.

Jakub Vrána, který nastupoval při neúčasti Alexandra Ovečkina opět v první řadě, přihrál v 50. minutě Nicklasi Bäckströmovi na vyrovnávací gól. Švédský útočník sice prováhal správný moment ke střele, ale ze záporného úhlu překvapil Linuse Ullmarka, který si jeho nahození srazil do branky. Vaněček měl vzápětí štěstí, Taylor Hall trefil z trestného střílení tyč, kterou poté český gólman jako poděkování za pomoc políbil.

Vaněček kryl minule v rozstřelu všechny čtyři nájezdy, teď nestačil na střelu Jacka Eichela. Ullmark chytil všechny tři. "Oba gólmani chytali výborně," řekl trenér Washingtonu Peter Laviolette. "Mrzí mě, že jsme nerozhodli ještě před nájezdy. V prodloužení jsme měli tři velmi dobré šance, abychom vyhráli," podotkl.

Vaněček odchytal za necelé dva týdny nové sezony čtyři zápasy, ve kterých pomohl týmu k zisku šesti z osmi bodů, a je nejvytíženějším českým gólmanem. Petr Mrázek odchytal dva ze tří zápasů Caroliny. Pavel Francouz se před týdnem zranil a do branky Colorada se ještě nedostal.

Do hry ještě nezasáhl ani gólman Calgary David Rittich, který sledoval v neděli ze střídačky prohru 2:3 s Torontem. V dresu poražených stále čeká na první bod Dominik Simon, který odešel do kanadského klubu z Pittsburghu. Nechtěně se podepsal pod první gól zápasu, když se od něj lehce otřela střela soupeře a skončila v brance.

Dominik Kubalík přispěl jednou přihrávkou k výhře Chicaga 6:2 nad Detroitem. U obou gólů poražených asistoval Filip Hronek, jehož spoluhráč Filip Zadina chyběl ve druhém utkání za sebou kvůli covidovému protokolu. Hlavním hrdinou zápasu se stal Pius Suter, který ve svém šestém startu NHL vstřelil hattrick. Dvakrát se trefil už v úvodních deseti minutách.

"Jsem nadšený," reagoval Suter, jenž podepsal loni v létě smlouvu s Chicagem jako nejužitečnější a nejproduktivnější hráč švýcarské ligy. V úvodních pěti zápasech ale neskóroval. "Byl jsem šťastný i za první gól. Potom se hrálo snadněji a přišel druhý zásah. Měl jsem dost času na třetí branku a vyšlo to. Je to skvělý pocit. Dodává mi to sebevědomí. Je to dobrý začátek," dodal.

Hertl vyhrál vhazování a pak mohl přihlížet fantastické individuální akci Brenta Burnse. Zkušený obránce se od pravého mantinelu prosmýkl mezi bránícími hráči až před branku a bekhendem zavěsil pod břevno.

Burns se prosadil v čase 58:12, ale ještě na třech stadionech padl vítězný gól v základní hrací době později. William Karlsson zlomil v závěrečné minutě bezgólový stav a zajistil Vegas vítězství 1:0 na ledě Arizony. Leon Draisaitl odmítl prodloužení brankou v závěrečné sekundě a díky jeho zásahu Edmonton porazil Winnipeg 4:3.

Jake Guentzel zařídil minutu a půl před koncem výhru Pittsburghu 3:2 nad New York Rangers. Za poražené nedohrál zápas Filip Chytil po srážce s Evanem Rodriguesem. Oba odstoupili v průběhu druhé třetiny.

Výsledky NHL:

Chicago - Detroit 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)

Branky: 5., 10. a 53. P. Suter (na druhou Kubalík), 38. Murphy, 41. Janmark, 56. Kurashev - 21. a 52. Bertuzzi (na obě Hronek). Střely na branku: 35:27. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. P. Suter, 2. Murphy, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Washington - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 7. J. Schultz, 32. Oshie, 50. Bäckström (Vrána) - 31. C. Miller, 34. Olofsson, 48. E. Staal, rozhodující sam. nájezd Eichel. Střely na branku: 31:48. Vaněček odchytal za Washington celý zápas, kryl 45 z 48 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal (Buffalo), 2. J. Schultz (Washington), 3. Ristolainen (Buffalo).

Calgary - Toronto 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 33. Monahan, 47. M. Tkachuk - 8. Muzzin, 40. Simmonds, 43. Matthews. Střely na branku: 33:32. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Rielly, 2. Campbell (oba Toronto), 3. Mangiapane (Calgary).

Arizona - Vegas 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka: 60. W. Karlsson. Střely na branku: 16:27. Diváci: 2.672. Hvězdy zápasu: 1. W. Karlsson (Vegas), 2. Kuemper (Arizona), 3. M.-A. Fleury (Vegas).

New Jersey - NY Islanders 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky: 17. J. Hughes, 19. Zacha. Střely na branku: 24:28. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Wedgewood, 2. T. Smith, 3. J. Hughes (všichni New Jersey).

Pittsburgh - NY Rangers 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky: 32. Rust, 43. McCann, 59. Guentzel - 17. Blackwell, 38. R. Strome. Střely na branku: 19:26. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Blackwell (NY Rangers).

St. Louis - Los Angeles 3:6 (1:2, 0:3, 2:1)

Branky: 15. a 47. B. Schenn, 47. R. O ́Reilly - 19. Iafallo, 19. Grundström, 27. Vilardi, 29. Kopitar, 38. L. Andersson, 60. Doughty. Střely na branku: 31:35. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. B. Schenn (St. Louis), 3. A. Kempe (Los Angeles).

Minnesota - San Jose 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 5. Parise, 37. Bjugstad, 48. Fiala - 20. Donato, 27. E. Kane, 29. Gregor, 59. Burns (Hertl), 60. Nieto. Střely na branku: 29:36. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Parise, 3. Kähkönen (oba Minnesota).

Dallas - Nashville 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 15. Gurjanov, 27. Hintz, 45. Pavelski - 35. F. Forsberg, 50. Mikael Granlund. Střely na branku: 22:17. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Hintz (oba Dallas), 3. Arvidsson (Nashville).

Anaheim - Colorado 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 1. Silfverberg, 30. Rakell, 59. H. Lindholm - 55. Rantanen. Střely na branku: 15:33. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Silfverberg, 3. H. Lindholm (všichni Anaheim).

Winnipeg - Edmonton 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)

Branky: 11. Lowry, 54. Ehlers, 56. Wheeler - 21. Nugent-Hopkins, 35. Turris, 57. Yamamoto, 60. Draisaitl. Střely na branku: 38:38. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Winnipeg), 3. Ehlers (Winnipeg).

1. Vegas 6 5 0 1 19:12 10
2. Minnesota 6 4 0 2 18:15 8
3. St. Louis 6 3 1 2 17:23 7
4. Colorado 6 3 0 3 18:15 6
5. Los Angeles 6 2 2 2 20:20 6
6. San Jose 6 3 0 3 19:21 6
7. Anaheim 6 2 2 2 11:14 6
8. Arizona 6 2 1 3 17:19 5