Zacha dal vítězný gól New Jersey, Pastrňák už porážku Bostonu jen zmírnil

Aktualizováno 19. 2. 2021 9:24
Hokejový útočník Pavel Zacha vstřelil v NHL vítězný gól New Jersey při výhře 3:2 v Bostonu. Za poražené skóroval David Pastrňák, který dal výsledku konečnou podobu trefou v předposlední minutě. Havířovský rodák nastupoval v jednom útoku s Davidem Krejčím, ten však kvůli zranění odstoupil ve druhé třetině.
Pavel Zacha
Pavel Zacha | Foto: Reuters

Vítek Vaněček pustil podruhé za sebou jen jeden gól a pomohl Washingtonu 22 zákroky porazit Buffalo 3:1.

New Jersey nasměroval k výhře Kyle Palmieri, neboť dal na začátku prostřední části první dvě branky zápasu. V přesilové hře snížil Jake DeBrusk, jenž nastupoval v elitním útoku místo Pastrňáka. Trenér Bostonu Bruce Cassidy si od změny sliboval, že pozvedne druhý útok - DeBrusk ani Krejčí totiž dosud v sezoně neskórovali. Pastrňák od hattricku na začátku února také vyšel čtyřikrát gólově naprázdno.

Zacha vrátil týmu dvougólové vedení ve 36. minutě střelou z levého kruhu po kombinaci s Andreasem Johnssonem. "Hrálo se čtyři na čtyři, měl jsem trochu víc místa v útočném pásmu. Všiml jsem si, že se za mnou otevřel prostor, tak jsem zkusil takovou otočku," popsal Zacha. "Potom jsem puk poslal Johnsonovi, který mi ho vrátil a zakončoval jsem do skoro prázdné branky. Byla to perfektní akce. Děláme to i v tréninku, v zápase nemáte moc času, abyste vymysleli, co provedete," dodal.

Zacha bodoval ve čtvrtém utkání v řadě (2+2). "Pár posledních zápasů je přesně typem hráčem, jakého potřebujeme," chválil ho trenér Lindy Ruff. "Vyhrává osobní souboje, i v situacích, kde je to padesát na padesát. Zlepšil se na vhazování. Je důležitou součástí našeho týmu, když hraje takhle," podotkl.

Pastrňák zápas už jen zdramatizoval při hře šest na čtyři nahozením na branku od pravého mantinelu u modré čáry a jeden z obránců puk přizvedl. Zbylých 66 sekund Devils v čele s gólmanem Mackenziem Blackwoodem odolali. "Myslím si, že dnes nemůže být spokojený se svým výkonem nikdo. Přehráli nás," řekl DeBrusk. Vážnost zranění Krejčího trenér Cassidy neznal. "Vím jen, že jde o dolní část těla, to je vše."

Vaněček chytal ve dvanáctém zápase za sebou, ale už minule říkal, že se fyzicky cítí velmi dobře. Washington s ním v zádech vstřelil v každé třetině jeden gól a vedl 3:0. O čisté konto připravil českého gólmana v 52. minutě Victor Oloffson, jenž se v přesilové hře trefil z levého kruhu pod břevno. V dresu vítězů Jakub Vrána nebodoval, ale za bezgólového stavu rozezvonil horní tyč.

"Cítím se každým zápasem lépe a lépe. Kluci blokovali střely, skvěle čistili prostor před brankou. Hráli dobře," řekl Vaněček. "Myslím si, že v posledních dvou zápasech jsme mu trochu více pomohli. Dává nám od začátku sezony šanci, abychom vyhráli. Dnes si opět vedl skvěle," ocenil českého gólmana trenér Washingtonu Peter Laviolette.

Jakub Voráček je jedním z šesti hráčů základní sestavy Philadelphie, který je kvůli covidovému protokolu mimo hru. Přijde tak o víkendové utkání pod širým nebem. Jedno z volných míst zaujal ve čtvrtek David Kaše a v NHL nastoupil po více než roce.

Oslabení Flyers, kteří hráli poprvé od 7. února a po čtyřech odložených zápasech, podlehli New York Rangers 2:3 po nájezdech. Rozstřel rozhodl Artěmij Panarin. V obraně vítězů odehrál podruhé za sebou více než dvacet minut Libor Hájek.

Toronto porazilo Ottawu 7:3. Po čtyřech bodech si připsali Mitchell Marner (1+3) a Auston Matthews (2+2), který si dvěma góly upevnil vedení v tabulce kanonýrů. Americký útočník má na kontě 16 tref, o čtyři více než druhý Brock Boeser. Poslední držitel trofeje Pastrňák naskočil po operaci kyčle do hry až koncem ledna a připsal si šest branek v osmi zápasech. Více žádný český hokejista nevstřelil. Stejně gólů mají i Ondřej Palát z Tampy Bay a Tomáš Hertl, který nebodoval při čtvrteční prohře San Jose 2:3 v prodloužení na ledě St. Louis.

Výsledky NHL:

Boston - New Jersey 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)

Branky: 33. DeBrusk, 59. Pastrňák - 22. a 31. Palmieri, 36. Zacha. Střely na branku: 27:26. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Blackwood, 3. Zacha (všichni New Jersey).

Philadelphia - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 1. Aube-Kubel, 59. Farabee - 24. Blackwell, 49. B. Smith, rozhodující sam. nájezd Panarin. Střely na branku: 22:33. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (NY Rangers), 2. Farabee, 3. Aube-Kubel (oba Philadelphia).

Pittsburgh - NY Islanders 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky. 5. Crosby, 39. Blügers, 50. Zucker, 57. Rust - 56. B. Nelson. Střely na branku: 37:32: Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Zucker, 2. Jarry, 3. Matheson (všichni Pittsburgh).

Columbus - Nashville 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 20. Atkinson, 25. Domi, 58. Robinson. Střely na branku: 22:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Atkinson, 3. Domi (všichni Columbus).

Toronto - Ottawa 7:3 (3:1, 3:1, 1:1)

Branky: 11. a 20. Matthews, 17. J. Thorton, 22. Michejev, 24. Marner, 31. W. Nylander, 57. Tavares - 18. Stützle, 28. C. Brown, 52. Batherson. Střely na branku: 31:37. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Marner, 3. J. Thornton (všichni Toronto).

Washington - Buffalo 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 18. Bäckström, 27. T. Wilson, 48. Sheary - 51. Olofsson. Střely na branku: 21:23. Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. T. Wilson, 2. Bäckström, 3. Vaněček (všichni Washington).

St. Louis - San Jose 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 7. Hoffman, 60. B. Schenn, 64. Perron - 29. Gregor, 35. Leonard. Střely na branku: 45:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Hoffman, 3. Binnington (všichni St. Louis).

Arizona - Los Angeles 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 21. Garland, 26. Kessel - 5. D. Brown, 12. Carter, rozhodující sam. nájezd Vilardi. Střely na branku: 22:29. Diváci: 2281. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. D. Brown, 3. Carter (všichni Los Angeles).

Anaheim - Minnesota 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky: 32. Steel - 8. Hartman, 9. Fiala, 57. M. Foligno. Střely na branku: 17:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Eriksson Ek (oba Minnesota), 3. Steel (Anaheim).

6. Anaheim 17 6 3 8 33:45 15
7. Minnesota 13 7 0 6 33:35 14
8. San Jose 15 6 2 7 40:54 14